Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jaki wkład zakupić? Zuzia z kratki czy Unico nemo ?


adnim

Recommended Posts

Witam. Waham sie pomiędzy tymi dwoma wkładami. Zuzia z płaszczem, narożna bez sprosa 15 kw lub Unico nemo 2b plus 16 kw, tez narożny.

Który wkład będzie lepszy jakościowo no i bardziej oszczędny. Na droższe wkłady póki co mnie nie stać, a jestem zmuszony zakupić narożny. Inny sie nie zmieści. Dziekuje za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Które, na przykład, zapewnienie jest puste?

 

Np: Że jest lepszy niż szamot. Potrafisz mi to jakoś konkretnie uargumentować poprzeć konkretnymi wynikami że wyłożenie refrabox jest lepsze niż szamot i nie chodzi tu o teorię? Jeśli ktoś pisze że coś jest lepsze powinien to konkretnie uargumentować (np: wytrzymałość mechaniczna szamotu w danej probie wyniosła tyle, a refraboxu tyle idt.). Szukałem takich informacji i nie zalazłem. Jedyne co to są opisy typu

 

- Ma mniejszą porowatość (jaką, ile mniejszą?),

- Kilkukrotnie większą wytrzymałość mechaniczną (jaką, ile i przy jakiej próbie?),

- Kilkadziesiąt procent większą masę jednostkową (gęstość) (jaką,ile?).

- Około dwukrotnie wyższa przewodność cieplna zastosowanego materiału także ma duży wpływ na zmniejszanie naprężeń cieplnych dzięki mniejszym różnicom temperatur (szybszemu rozprowadzaniu ciepła) w różnych miejscach elementu (brak jakiegokolwiek zobrazowania termicznego)

 

Powyższe informacje pochodzą ze strony unico-kominki. Jeśli dla ciebie są to rzetelne informacje to ok, ale dla mnie nie to niestety są to słowa bez pokrycia. Bo gadać to może sobie każdy, wymyślić jakiś nazwę zmienić troszkę strukturę i promować. Jak nie zobaczę będę twierdził swoje, że to chwyt marketingowy. Tak już na marginesie jedyne co widzę naocznie to rozniecę w cenie 3700 wkład z szamotem 4100 wkład z refrabox'em. Wnioskując dopłacam 400zł tylko za co??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jednak na stronie producenta coś więcej - w tym porównanie wielkości, o których piszesz.

http://www.unico-kominki.com/ceramika.html

Wytrzymałość mechaniczna - chodzi o wytrzymałość na ściskanie - takiej próbie poddaje się ceramikę i betony. Czasem też na zginanie, ale generalnie rzadko dokonuje się innych prób.

Porowatość otwarta to około 18%, szamot w podstawowych gatunkach to 22-25%. Chodzi tu jednak głównie o kształt i wielkość porów, które czasem mogą pomagać zamiast być źródłem pęknięć (specjalnie się nawet te pory "wytwarza").

Nie wiem, co masz na myśli pisząc o zobrazowaniu termicznym. Większa przewodność = mniejsze naprężenia termiczne. Taki sam wpływ na naprężenia ma rozszerzalność.

Karty parametrów zawsze mają charakter deklaratywny. Mogą być jednak podstawą do reklamacji z powodu niezgodności. Zawsze można powiedzieć, czytając kartę, że się w to nie wierzy, no ale w ten sposób nie kupiłoby się żadnego materiału, a ja akurat czasem muszę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karty kartami....

Tutaj ja tym filmie widać proces palenia w Dragonie X, szamot tradycyjny w tym palenisku nie "wytrzymuje" .... no może parę minut...

Wytrzymuje i doskonale sobie radzi system REFRABOX, oprócz tego że wytrzymuje, to jeszcze optymalizuje proces spalania.

 

Wracając do promowania, to innej drogi niestety nie ma.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej....

Zapewne takich parametrów nie udałoby się z wyłożeniem tradycyjnym, czyli szamotowym.... bo poprostu tak jak pisałem wcześniej, nie wytrzymuje optymalnego spalania drewna. Akurat w tym palenisku UNICO Dragon X + wymiennik kondensacyjny CONDENS UNICO, wyniki pomiarów są rewelacyjne.

Trzeba też zwrócić uwagę na praktycznie nieobecne "powietrze" w spalinach, czyli spaliny nie są rozrzedzone w powietrzu...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jednak na stronie producenta coś więcej - w tym porównanie wielkości, o których piszesz.

http://www.unico-kominki.com/ceramika.html

Wytrzymałość mechaniczna - chodzi o wytrzymałość na ściskanie - takiej próbie poddaje się ceramikę i betony. Czasem też na zginanie, ale generalnie rzadko dokonuje się innych prób.

Porowatość otwarta to około 18%, szamot w podstawowych gatunkach to 22-25%. Chodzi tu jednak głównie o kształt i wielkość porów, które czasem mogą pomagać zamiast być źródłem pęknięć (specjalnie się nawet te pory "wytwarza").

Nie wiem, co masz na myśli pisząc o zobrazowaniu termicznym. Większa przewodność = mniejsze naprężenia termiczne. Taki sam wpływ na naprężenia ma rozszerzalność.

Karty parametrów zawsze mają charakter deklaratywny. Mogą być jednak podstawą do reklamacji z powodu niezgodności. Zawsze można powiedzieć, czytając kartę, że się w to nie wierzy, no ale w ten sposób nie kupiłoby się żadnego materiału, a ja akurat czasem muszę.

 

Pozdrawiam

 

Wojtek_796 zgadzam się z Tobą że zadeklarować też można wszystko, ale powiem CI tak ja mam kominek stalowo szamotowy, szamot już ma kilka lat i wiadomo popękały płyty na plecach, ale palenisko mam wygrzane, czystą szybę i po wygaśnięciu szamot jeszcze długo trzyma temperaturę, dlatego napisz mi co więcej uzyskam zakładając refrabox?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ściany paleniska, to sprawa trwałości - pęknięć głównie. Jednemu palaczowi to nie przeszkadza, ale innemu nie chce się przez spękane płyty palić w kominku, a nawet nań patrzeć. Zobacz ile na forum wątków o pękaniu. Druga sprawa to kolor, są ludzie zwracający uwagę i na takie rzeczy. Jeżeli na wykładzinę ceramiczną jest gwarancja, to jeszcze ktoś inny, kto nie ma ochoty ani czasu walczyć z szamotem, też może być skłonny do wydania paruset złotych i mieć dodatkowo parę kilo więcej masy akumulacyjnej. Jeżeli oczywiście komuś nie zależy na takich rzeczach, to nie dołoży i nie ma najmniejszego przymusu.

Inną rolę pełni deflektor. Podnosi temperaturę w palenisku i zmniejsza straty niepełnego spalania. Przez swoją sporą masę stabilizuje temperaturę, staje się po nagrzaniu "zapalaczem" gazów, w przeciwieństwie do blachy stanowiącej raczej gaśnicę. Ma też własności katalityczne - zawiera w swojej strukturze składniki mineralne o bardzo rozwiniętej powierzchni mające zdolności obniżania temperatury zapłonu gazów. Objawia się to zmniejszeniem CO w spalinach i niebrudzącą się szybą (to z powodu temperatury). Wszystko, co zawiera dużo żelaza jest katalizatorem, ale reakcji odwrotnych do żądanych, czyli wtórnego powstawania CO i sadzy.

Namawiać Cię do zakupu nie mam najmniejszego zamiaru, bo to tak nie ma sensu - masz przecież inny wkład i jesteś z niego zadowolony. Zresztą ja nigdy nikogo do żadnych zakupów na forum nie namawiałem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej....

Zapewne takich parametrów nie udałoby się z wyłożeniem tradycyjnym, czyli szamotowym.... bo poprostu tak jak pisałem wcześniej, nie wytrzymuje optymalnego spalania drewna. Akurat w tym palenisku UNICO Dragon X + wymiennik kondensacyjny CONDENS UNICO, wyniki pomiarów są rewelacyjne.

Trzeba też zwrócić uwagę na praktycznie nieobecne "powietrze" w spalinach, czyli spaliny nie są rozrzedzone w powietrzu...

 

 

Szamot wytrzyma "optymalne spalanie drewna", jest wiele wkładów kominkowych stalowo-szamotowych, które uzyskały świetne średnie (czy też chwilowe) parametry emisyjne i to bez dodatkowych wymienników - wymiennik zwiększa przecież np.sprawność całego systemu - stanowi więc dodatkowe ulepszenie wkładu kominkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, w którym miejscu wpisu kolegi Artixa, to wyczytałeś.

Mam wrażenie, że cokolwiek bym napisał, Ty i tak w ten sposób to podsumujesz. Masz do tego oczywiście prawo.

Ale o czym innym chciałem...

Co to znaczy optymalne spalanie? Zależy co chcemy uzyskać. Co innego mamy na myśli, jeżeli chcemy, żeby wkład przetrwał, co innego, jeżeli chcemy uzyskać czyste spaliny, co innego, jak oczekujemy jak najwyższej sprawności. Najlepiej, żeby wszystkie trzy rzeczy naraz były zapewnione.

Przy takim współczynniku nadmiaru powietrza, jaki widać na filmie, drewno spala się w temperaturze powyżej 1500st. (to nie jest wartość z sufitu). Co stałoby się tu z szamotem? W tej temperaturze rozpada się nawet para wodna, o CO2 nawet nie wspominając. Tu ten proces rzeczywiście zachodzi i ten chwyt marketingowy chroni tu blachę przed spaleniem.

W normalnych górnopalnych taki materiał nie musi być stosowany, bo tam lambda jest na poziomie 4-5. Zakup jest dobrowolny - nikt nie będzie bił, a część zalet opisałem - dla kogoś mogą one nie mieć żadnego znaczenia (no chyba, żeby to było zamontowane w Sprathermie...)

Sam wymiennik do emisji ma niewiele - zmienia właściwie tylko sprawność. Może jednak też zmienić parametry samego paliwa - może się pojawić konieczność poszukiwania tabel z wyższą wartością opałową. Jak z kilograma drewna powstaje prawie kilogram wody, to już warto się nad tym pochylić. Woda w postaci pary, niosąc ze sobą ogromne ilości energii, idzie w atmosferę (i zawala komin).

Można o tym pisać i pisać, no ale założyciel wątku z tego się nie dowie czy ma kupić Zuzię czy Nemo. Zuzi to nawet nie znam, więc nie jestem odpowiednią osoba do doradzania.

Mógłbym oczywiście napisać, że to złom - też mam takie prawo. Ale nie znam go, a pewnie to bardzo dobry wkład.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, w którym miejscu wpisu kolegi Artixa, to wyczytałeś.

Mam wrażenie, że cokolwiek bym napisał, Ty i tak w ten sposób to podsumujesz. Masz do tego oczywiście prawo.

Ale o czym innym chciałem...

Co to znaczy optymalne spalanie? Zależy co chcemy uzyskać. Co innego mamy na myśli, jeżeli chcemy, żeby wkład przetrwał, co innego, jeżeli chcemy uzyskać czyste spaliny, co innego, jak oczekujemy jak najwyższej sprawności. Najlepiej, żeby wszystkie trzy rzeczy naraz były zapewnione.

Przy takim współczynniku nadmiaru powietrza, jaki widać na filmie, drewno spala się w temperaturze powyżej 1500st. (to nie jest wartość z sufitu). Co stałoby się tu z szamotem? W tej temperaturze rozpada się nawet para wodna, o CO2 nawet nie wspominając. Tu ten proces rzeczywiście zachodzi i ten chwyt marketingowy chroni tu blachę przed spaleniem.

Pozdrawiam

 

UZUPEŁNIE

Nadmiar powietrza jest minimalny, praktycznie go nie ma.

Czyli sumując, spaliny nie są rozrzedzone powietrzem i tylko takie pomiary emisyjne są wiarygodne....

Inne pomiary gdy spaliny są rozrzedzone powietrzem podanym do spalania, są mało wiarygodne.

 

Przyznam też, że zupełnie jestem zdziwiony, że Wojtek nie zna ZUZI... no ale BAŚKĘ to na pewno zna...

 

No i pisanie na forum jest do wielu, tak więc nie ma co przejmować się pojedynczymi wpisami Wojtku. Zawsze tylko niewielki odsetek pisze, drastyczna większość czyta. Co czyta zależy w dużej mierze od ..... kasy - czyli od pozycjonowania stron, ukłony dla google

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać Ci co nie są związani z firmą UNICO doskonale wiedzą że nie ma sensu wywalać kasy na ten cały refrabox bo to dobry chwyt marketingowy i tyle.

Nie jestem związany z Unico, ale wywaliłbym te parę złotych, na ten refrabox. Choćby dlatego, że w przypadku Unico wygląda o wiele ładniej niż klasyczny szamot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem związany z Unico, ale wywaliłbym te parę złotych, na ten refrabox. Choćby dlatego, że w przypadku Unico wygląda o wiele ładniej niż klasyczny szamot.

 

Podoba mi się Twoja odpowiedź. Prosta i konkretna. Za zakupem przemawia do Ciebie wygląd. Dla mnie akurat nie ma to większego znaczenia, ale jest konkret:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przyjechał unico nemo 2b plus, klasyczny bez refrabox z łączoną szybą. Na pierwszy rzut oka bardzo ładny wkład, porządnie wykonany.

Montaż w połowie przyszłego tygodnia. Po jakimś czasie zdam relację :).

ps. Na liście przewozowym widniała waga 140 kilo, więc poprosiłem trzech pracowników o wniesienie do domu, ledwo dali radę i kleli ze te 140 kilo wyjątkowo ciężkie.

Pózniej dopiero spojrzałem w specyfikacji że to 221 kg :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Wczoraj przyjechał unico nemo 2b plus, klasyczny bez refrabox z łączoną szybą. Na pierwszy rzut oka bardzo ładny wkład, porządnie wykonany.

Montaż w połowie przyszłego tygodnia. Po jakimś czasie zdam relację :).

ps. Na liście przewozowym widniała waga 140 kilo, więc poprosiłem trzech pracowników o wniesienie do domu, ledwo dali radę i kleli ze te 140 kilo wyjątkowo ciężkie.

Pózniej dopiero spojrzałem w specyfikacji że to 221 kg :p

 

Jak wrażenia po montażu? Porównując wagę zuzi - 156 kg i tego nemo - 221 kg, można wysnuć wniosek że Nemo jest solidniej zbudowany, różnica w cenie też może do tego skłaniać. Jak jest naprawdę??? Stoję przed dokładnie takim samym wyborem - Nemo 2B vs Zuzia 15kw.

 

Jak się sprawdza ta wersja "Plus" w Nemo w sensie podłączenia do zamkniętego obiegu co? Czy to w ogóle zgodne z prawem? W zuzi jest dodatkowa weżownica? Niestety na kratki.pl w opisie nie ma o tym słowa, nie rozumiem jak mogą być kominki wodne bez wężownicy - chyba że jest to dodatkowy odzysk ciepła z przewodu kominowego? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Chyba nie całkiem do końca rozumiesz po co ta weżownica jest w takim wkładzie ...

Ona służ tylko jako zabezpieczenie przez zagotowaniem się wody w palemiskach montowanych w układzie zamknętym a nie do ogrzewania "czegośtam". Choć czasami do tego może być wykorzystywana jak zrobi się tę instalację w układzie otwartym :)

Jak chcesz się więcej dowiedzieć w temacie nurtujących Cię pytań, to zapraszam ... 20-30 minut masz do salonu firmowego jednej jak i drugiej firmy ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...