Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe - prośba o opinię


vanilla

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 132
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

no to podsumujmy co fachman19 napisał: styropian jest przezroczysty dla podczerwieni, 90% to podczerwień, czyli stosowanie styropianu przy ogrzewaniu podłogowym to kompletna bzdura, wystarczy cieniutka folia metalizowana i hop siup mamy domek pasywny ??

 

PS dlaczego masowo nie zastąpuje się ubrań zimowych folią NRC, dlaczego Hugo Boss robił kurtki zimowe z aerożelu który składa się w 99,8% z powietrza a nie z folii metalizowanej ?? i dlaczego Anne Parmenter w Himalaje zabrała buty z aerożelu a nie z foli NRC ??

Styropian jest przeźroczysty dla podczerwieni ale nie w 100 % folia ma ograniczyć te straty.

Człowiek nie przypomina ogrzewania podłogowego i ma nieco mniejszą powierzchnię .Człowiek oddaje ciepło przez konwekcję i odparowanie potu ale też przez promieniowanie .Jak sądzisz do czego są używane te srebrne folie w karetkach.

Ja stosuję i będą stosował bo wiem co robię.Twój wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoria o odbijaniu promieniowania p-cz przez folię docisniętą wylewką - powalająca na kolana :lol:

 

zgodnie z tą teorią, wygląda na to że należy kleić ekrany zagrzejnikowe bezpośrednio na tylną ściankę grzejnika, to bedzie więcej z przodu oddawał :lol2:

 

Nic takiego nie napisałem na temat grzejników.A jeżeli już to zmniejszy straty ,ale wyłączy tylną ścianę grzejnika z pracy.Obniży wydajność grzejnika.

Ale to inny temat.

To po prostu głupi komentarz w stylu "a u was biją murzynów "

'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje Panom wątpiącym w moje teorie kupić pirometr . Pobawić się.To wszystko wam wyjaśni.

Skoro styropian jest przeźroczysty dla zwykłego światła ,to co stoi na przeszkodzie żeby dla podczerwieni też był?

 

A dla niewierzących proste doświadczenie .

Piloty do urządzeń są na podczerwień .Proszę zasłonić diodę styropianem np 2 cm i sterować urządzeniem , następnie zrobić to przez sreberko od czekolady.

Wiem ,że pewnych ludzi to tez nie przekona.

A myślący wyciągną wnioski.Moc podłogówki jest wielokrotnie większa.

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty coś piłeś ??

Gdzie ja pisałem ,że można postawić dom pasywny z samej folii .???

Ja napisałem ,że folia z aluminium ogranicza ucieczkę ciepła.Nie likwiduje .

Nie rozumiem czemu nie potrafisz przyznać racji oczywiste oczywistości .

To jak rozmowa TB .

podaj te zdjęcia

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje Panom wątpiącym w moje teorie kupić pirometr . Pobawić się.To wszystko wam wyjaśni.

Skoro styropian jest przeźroczysty dla zwykłego światła ,to co stoi na przeszkodzie żeby dla podczerwieni też był?

 

A dla niewierzących proste doświadczenie .

Piloty do urządzeń są na podczerwień .Proszę zasłonić diodę styropianem np 2 cm i sterować urządzeniem , następnie zrobić to przez sreberko od czekolady.

Wiem ,że pewnych ludzi to tez nie przekona.

A myślący wyciągną wnioski.Moc podłogówki jest wielokrotnie większa.

 

Kolego fachman 19, nie masz racji, kiedy piszesz o skuteczności folii metalizowanej w zakresie ograniczenia przenikania ciepła przy jej zastosowaniu między właściwą izolacją np. ze styropianu a podkładem grzewczym.

Podkład dociska ją na tyle mocno, że nie występuje tam przestrzeń powietrza.

Mam możliwość wykonania testów na płycie grzewczej i jednorodnej temperaturze i tu 2 przykłady;

1. Podkład grzewczy w połowie okryty folią aluminiową polerowaną, w połowie nie okryty.

Połowy rozdzielono elementem drewnianym ramki obejmującej oba pola grzewcze.

Grubości ramki 22 mm. Na ramce ułożono styropian grubości 22 mm. Odległość podkładu grzewczego, (z folią i bez) od styropianu był równy grubości ramki, czyli 22 mm.

Obraz z kamery termowizyjnej różny dla każdego pola o około 2'C.

Pole z folią ma niższą temperaturę, czyli jej zastosowanie ma swoją skuteczność termoizolacyjną.

2. Podkład w połowie okryty folią polerowaną, w połowie nie okryty.

Na to nałożona i dociśnięta płyta ze styropianu grubości 2 cm.

Obraz z kamery termowizyjny jednorodny, czyli bez różnic w temperaturze. Skuteczność folii żadna.

Wnioski:

1. Folia aluminiowa polerowana ogranicza przenikanie ciepła jeżeli znajduje się w pewnej odległości od odbiornika ciepła.

Natomiast jej skuteczność spada wraz z utlenieniem powierzchni.

Tu odsyłam do tabel współczynnika emisyjności materiałów.

 

2. Folia aluminiowa polerowana w bezpośrednim kontakcie płyty grzewczej z izolacją termiczną nie wpływa na ograniczenie przenikania ciepła.

Przynajmniej w wymiarze mierzalnym (Kamera Flir E4 0,15'C).

I to na tyle, pozdrawiam.

Edytowane przez Parkiet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje Panom wątpiącym w moje teorie kupić pirometr . Pobawić się.To wszystko wam wyjaśni.

Skoro styropian jest przeźroczysty dla zwykłego światła ,to co stoi na przeszkodzie żeby dla podczerwieni też był?

 

A dla niewierzących proste doświadczenie .

Piloty do urządzeń są na podczerwień .Proszę zasłonić diodę styropianem np 2 cm i sterować urządzeniem , następnie zrobić to przez sreberko od czekolady.

Wiem ,że pewnych ludzi to tez nie przekona.

A myślący wyciągną wnioski.Moc podłogówki jest wielokrotnie większa.

 

- pirometr, masz rację, to zabawka i można za jego pomocą nie dojść do właściwych wniosków,

 

- używanie diody podczerwieni od pilota jest błędem, jej długość fali to ok. 0,9um, natomiast maksimum emisji promieniowania dla temperatur 30-40C wypada w okolicach 9,5um, czyli różnica jest rzędu wielkości,

 

- sam eksperyment z pilotem też jest nieodpowiedni, bo w nim opierasz się na promieniowaniu, a taki typ przenoszenia energii pod podłogą nie występuje.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-

- używanie diody podczerwieni od pilota jest błędem, jej długość fali to ok. 0,9um, natomiast maksimum emisji promieniowania dla temperatur 30-40C wypada w okolicach 9,5um, czyli różnica jest rzędu wielkości,

 

- sam eksperyment z pilotem też jest nieodpowiedni, bo w nim opierasz się na promieniowaniu, a taki typ przenoszenia energii pod podłogą nie występuje.

 

Pozdrawiam

GREGOR

 

Ad 1 czy to jest dowód ,że nie przenika .Bo inna długość.

ad 2 Dlaczego ne występuje .O ile wiem ,każde ciepłe ciało emituje promieniowanie.Co stoi na przeszkodzie ,żeby promieniowało do dołu ,skoro promieniuje do góry .

Jak wytłumaczysz to że wydajność grzejnika wykonanego ze stali nierdzewnej jest zdecydowanie niższa niż lakierowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

[/font][/color]

Wnioski:

1. Folia aluminiowa polerowana ogranicza przenikanie ciepła jeżeli znajduje się w pewnej odległości od odbiornika ciepła.

Natomiast jej skuteczność spada wraz z utlenieniem powierzchni.

Tu odsyłam do tabel współczynnika emisyjności materiałów.

 

2. Folia aluminiowa polerowana w bezpośrednim kontakcie płyty grzewczej z izolacją termiczną nie wpływa na ograniczenie przenikania ciepła.

Przynajmniej w wymiarze mierzalnym (Kamera Flir E4 0,15'C).

I to na tyle, pozdrawiam.

 

Jaka musi być właściwa odległość folii ,żeby działała

Jak to się ma do emisji foli metalicznej .Grzejnik błyszczący (odpowiednik folii) ma znaczne mniejszą wydajność od grzejnika lakierowanego (odpowiednik górnej części podłogi) .Proszę porównać w tabelach grzejników łazienkowych .

 

Jeżeli przyjmiemy za pewnik ,że każde ciało promieniuje cieplnie ,ale w różnym stopniu.Można dobrać taki materiał który będzie promieniował bardzie lub mniej.Powierzchnie o metalicznej powierzchni promieniują mniej tabele wsp emisji .

 

Aluminium polerowane - 0,1*

Aluminium (silnie utlenione) - 0,25

Beton – 0,7...0,94

 

Mamy więc wybór czy emisja dolnej części podłogi wyniesie 0,1-0,25 czy 0,7-0,9.Ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło głównie na drodze promieniowania

Jeżeli jest ktoś kto potrafi wykonać warstwy styropian-folia aluminiowa-wylewka bez powietrza to gratuluje .Chociaż powietrze niema tu znaczenia.

Moje doświadczenie potwierdza to co napisałem.Doświadczam to w moim domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1 czy to jest dowód ,że nie przenika .Bo inna długość.

ad 2 Dlaczego ne występuje .O ile wiem ,każde ciepłe ciało emituje promieniowanie.Co stoi na przeszkodzie ,żeby promieniowało do dołu ,skoro promieniuje do góry .

Jak wytłumaczysz to że wydajność grzejnika wykonanego ze stali nierdzewnej jest zdecydowanie niższa niż lakierowanego.

 

1) zmiana długości fali powoduje też zmianę emisyjności ciała stałego, nie można więc robić "eksperymentów" w jednej długości fali i twierdzić, że tak samo będzie w innej długości fali,

 

2) jeśli 2 ciała stałe stykają się, energia przenoszona jest poprzez przewodzenie,

 

Zmiana wydajności grzejnika jest spowodowana różną emisyjnością.

Błyszczący ma niską emisyjność, a malowany ma wysoką.

 

Emisyjność przestaje mieć znaczenie po zanurzeniu grzejnika w płynie lub "zabetonowaniu".

Może być nawet odwrotnie, farba będzie stanowiła izolator.

 

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)

Emisyjność przestaje mieć znaczenie po zanurzeniu grzejnika w płynie lub "zabetonowaniu".

Może być nawet odwrotnie, farba będzie stanowiła izolator.

 

 

Pozdrawiam

GREGOR

 

Nie rozumiem dlaczego w płynie ustaje promieniowanie.Czy żarówka zanurzona w wodzie nie świeci.?

 

Woda – 0,92...0,96

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka musi być właściwa odległość folii ,żeby działała

Jak to się ma do emisji foli metalicznej .Grzejnik błyszczący (odpowiednik folii) ma znaczne mniejszą wydajność od grzejnika lakierowanego (odpowiednik górnej części podłogi) .Proszę porównać w tabelach grzejników łazienkowych .

 

Jeżeli przyjmiemy za pewnik ,że każde ciało promieniuje cieplnie ,ale w różnym stopniu.Można dobrać taki materiał który będzie promieniował bardzie lub mniej.Powierzchnie o metalicznej powierzchni promieniują mniej tabele wsp emisji .

 

Aluminium polerowane - 0,1*

Aluminium (silnie utlenione) - 0,25

Beton – 0,7...0,94

 

Mamy więc wybór czy emisja dolnej części podłogi wyniesie 0,1-0,25 czy 0,7-0,9.Ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło głównie na drodze promieniowania

Jeżeli jest ktoś kto potrafi wykonać warstwy styropian-folia aluminiowa-wylewka bez powietrza to gratuluje .Chociaż powietrze niema tu znaczenia.

Moje doświadczenie potwierdza to co napisałem.Doświadczam to w moim domu

Promieniowanie cieplne jest bardziej złożone niż Ci się wydaje.

- powierzchnie matowe mają większą powierzchnię aktywną, stąd też lepiej emitują i chłoną ciepło - to jedna z zależności.

- minimalna efektywna odległość między elementami emitującymi a odbierającymi ciepło to 2- 2,5 cm. W miarę zmniejszania odległości zanika efekt hamowania promieniowania.

- podłoga grzewcza w większości oddaje ciepło poprzez promieniowanie a w części poprzez ruch powietrza tzw konwekcję.

- podłoga grzewcza przykryta jakąś płytą przestaje oddawać ciepło do otoczenia. Tu zaczyna się proces przewodzenia ciepła wewnątrz płyty zasłaniającej podłogę grzewczą. Po pewnym czasie kiedy temperatura powierzchni płyty będzie wyższa od temperatury otoczenia zacznie się promieniowanie i konwekcja ciepła do otoczenia. Gdybyśmy na tę płytę nałożyli następną, proces przenoszenia ciepła by się powtórzył ze stratami temperatury wynikającymi z oporu cieplnego w/w płyt. itd.

W przypadku izolacji pod podłogą może wystąpić tylko przewodzenie. Promieniowanie i konwekcja nie może mieć miejsca ze względu na kolejność warstw bez powietrza i bez końca w przypadku podłogi na gruncie z ewentualnym promieniowaniem ze stropu pod podłogą grzewczą. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do punktu 1 ma się wsp emisji dla matowego aluminium.

ad 2 Podaj źródło wielkości 2-2,5 cm = brak promieniowania .Czy promieniowanie pojawi się w odległości 2cm od źródła znikąd. ?Co dzieje się w tej magicznej strefie.?Czym różni się światło widzialne od podczerwieni ,że nie występuje zjawisko braku światła w pobliżu żarówki.skąd promieniowanie wie ,że przeszkoda jest 1 cm od źródła promieniowania skoro promieniowania nie występuje przy takiej odległości.

 

Widziałeś kiedyś termos ?

jak myślisz dlaczego jest srebrny w środku ,? dla urody.Pomimo że jest próżna ciepło ucieka?

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pirometr jest gorszy od kamery termowizyjnej jeżeli chcemy zmierzyć temperaturę jednego punktu???

 

Pirometr i kamera termowizyjna wykonuje pomiar natężenia promieniowania - temperaturę pozorną.

 

W dobrym pirometrze można zmienić jedynie emisyjność i nic więcej.

Pomiar temperatury rzeczywistej obiektu przy niskiej emisyjności jest niewykonalny.

Brak kompensacji temperatury otoczenia.

Trzeba zaznaczyć, że pirometr nie wykonuje pomiaru w punkcie "lasera", tylko w obszarze, tym większym, im większa odległość od obiektu.

 

W kamerze termowizyjnej mamy kilkanaście rzędów wielkości większą rozdzielczość i mamy możliwość kompensacji wszystkich parametrów,

widzimy odbicia i możemy je zniwelować. Możemy dokładnie wyznaczyć emisyjność i tym samym dokonać pomiaru temperatury rzeczywistej.

 

Pozdrawiam

GREGOR

Edytowane przez xmsg
m=w
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...