Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak rozplanować łazienkę - problem z umywalką i muszlą


ignasia

Recommended Posts

Pomóżcie proszę w rozplanowaniu mojej łazienki.

 

Zdecydowałam, że wannę umieszę jak na rysunku, natomiast mam spory problem z rozmieszczeniem umywalki i muszli (wszystko mam już kupione – wymiary jak na rysunku). Chciałam początkowo to zrobić jak na rysunku 2. Muszla będzie wisiała na obudowanym, wysuniętym nieco w stosunku do reszty ściany stelarzu – planowałam obudować go płytkami drewnopodobnymi (takie będą też na podłodze), a resztę ściany tylko pomalować. Teraz obawiam się, że będzie za mało miejsca pomiędzy sprzętami.

 

Natomiast jeśli zrobię jak w opcji 1 to obudowanie stelarza w taki sposób chyba traci sens – będzie taki wciśnięty między pralkę i umywalkę i to już raczej nie będzie dobrze wyglądać.

 

Generalnie jest to łazienka budżetowa, więc chciałam w płytkach zrobić tylko fragmenty ścian po bokach wanny i ten właśnie stelarz. Nad wanną chciałam tylko jeden rząd płytek, a resztę do sufitu w fototapecie za szybą.

 

Co z tym zrobić ?

 

lazienka.JPG

 

Przepraszam za jakość tych rysunków, ale jestem amatorem:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerzuciłabym pralkę i umywalkę na jedna ścianę i zrobiła blat po całości a umywalkę nablatowa.;)Zyskasz miejsce na blacie i ukryjesz pralkę w ten sposób.:rolleyes:Nie wiem czy to dobry pomysł z ta fototapety za szyba...będzie sie niemiłosiernie chlapalo.Na kaflach tak nie widać jak na szybie.Wez to pod uwage.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie umywalka powinna być po tej samej stronie co kibelek i pralka. Fajnie by było gdyby umywalka i pralka stały obok siebie bo są podobnej wysokości i można by zrobić wspólny blat, jak już wspomniała fajna kobieta. Ale nie wiem jaką umywalkę kupiłaś - wiszącą, nablatową, wpuszczaną w blat...

Gdyby pozostać przy układzie jak na Twojej wersji 1 czyli kibelek między pralką i umywalką to mam kilka uwag. Stelaż wc będzie miał pewnie 50cm szerokości - nie stawiałabym go zaraz przy tej wystającej scianie 72cm tylko z odstępem ok.10cm - żeby sedes nie był za blisko pralki(zalecane odstępy po bokach muszli to 20cm).I koniecznie zlicowany z tą ścianą. Z zabudową stelaża trzeba uważać żeby się nie zrobiło za dużo "schodków" - można zastosować różne triki żeby zgrać różne wysokości sprzętów. Gdyby stelaż obudować tylko do wysokości ok.120cm to byłoby od wejscia:wysoka ściana z pralką, scianka wc 120cm, umywalka ok.90cm i wanna ok.60cm. Przykładowe rozwiązania:

 

1) Ścianka za wc ma 70cm szerokości(stelaż 50cm obudowany po bokach na 10cm) i jest wysoka czyli wyrównanie do tej sciany 72cm. Powyżej stelaża mogą być płytkie szafki. Na umywalkę zostaje ok.90cm jeśli wanna ma być odsunięta od tylnej sciany o 10cm. Lustro nad umywalką i krótszym bokiem wanny. Jeśli planujesz parawan nawannowy lub zasłonkę to lustro tylko nad umywalką (ale trochę szkoda bo takie dłuższe dałoby wrażenie większej przestrzeni).

1A.jpg 1B.jpg

2) Ścianka wc o wysokości 120cm przedłużona do 140cm(nie dochodzi do wanny)tworzy półkę nad kibelkiem i umywalką, nad nią lustro.

2A.jpg 2B.jpg

 

 

3)Wersja z umywalką obok pralki, chyba najlepsza, nawet jeśli nie będzie wspólnego blatu. Ścianka o wysokości 120cm podobnie jak w wersji 2 ma długość 140cm.

3A.jpg

 

Na moich wizualkach płytki są na lewej i tylnej ścianie do wysokości 120cm, powyżej lustro i jakieś dekoracyjne wstawki(np.drukowany lacobel, kolorowa farba...)ale takie rozmieszczenie to tylko luźna propozycja. Na ścianie po prawej płytki tylko nad wanną. Grzejnika nie wieszałabym nad wanną, jest tyle miejsca na prawej ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow! Dziękuję :)

 

Taka goła pralka faktycznie wygląda słabo. Zrobiłam taki odręczny rysunek z blatem:

 

łazienka001.jpg

 

Myślałam, żeby płytki widoczne na rysunku były drewnopodobne (mam takie w rozmiarze 31x62), a niewidoczna już na rysunku część - wokół wanny byłaby wyłożona białymi płytkami. Co o tym sądzicie?

 

Planuję parawan na wannę i deszczownicę ze ściany oprócz zwykłej wannowej wylewki.

Nad pralką chciałabym powiesić taką szafkę jak na tym obrazku:

 

baszt.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli blat ma być cały na jednej wysokości to nablatowa odpada, bo byłaby za wysoko. Pralka ma wysokość ok 85 cm. Nawet zakładając, że blat pralki będzie zdejmowany to te 82 cm muszę przyjąć + grubość blatu (zakładam 8 cm) i umywalka wychodzi na 90 cm w przypadku wpuszczanej w blat. Przy nablatowej byłoby jeszcze wyżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...