Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Broetje WBS czy Viessmann 200


lookaszpl

Recommended Posts

Witam,

 

Aktualnie przymierzam się do wykonania ogrzewania w nowo budowanym domu - 185m2 ogrzewania podłogowego na dwóch kondygnacjach. Od dwóch polecanym firm dostałem wyceny na ogrzewanie z kotłem Broetje WBS 22KW oraz na Viessmann Vitodens 200 19KW. Różnica w wycenie na całości nie jest duża (ok. 2000zł na korzyść Broetje). Który kocioł wg Was lepiej się sprawuje i z którym mogę liczyć na mniejszą awaryjność?

 

Dodatkowo chciałem dopytać jak wygląda temat sprzęgła hydrualicznego. Czy Waszym zdaniem na tak dużej ilości podłogówki sprzęgło jest wymagane czy też nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy na pewno potrzebujesz kocioł o mocy 19-22kW?

Ja pierwotnie miałem kocioł na ekogroszek 25kW i połowa szła w komin:( obecnie pompa ciepła 9kW i jest idealnie, a koszta 2x mniejsze w domu o podobnym do Twojego metrażu.

Co do sprzęgła to nie mam pewności - przy pompie byłoby niepotrzebne i powodowało raczej straty, ale może z kotłem gazowym wygląda to inaczej. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kotły gazowe maja modulacje.Kotły na ekogroszek to inne urządzenia.

 

Mam doświadczenie z Brotie montowałem i mam u siebie,

To zły pomysł.

Wymiennik główny ,nie do wyczyszczenia.Nawet nie sprawdzisz czy brudny czy czysty.Potrafi sie zapchać po 2 latach.

Koszt wymiennika 2000 zł

Automatyka i inne elementy ok.

 

Sprzęgło nie musi być jeżeli pompa kotła jest odpowiednio mocna i czy możesz na kotle ustawić temperaturę wody CO od 20 do 50 C Czyli właściwą dla podłogówki(niektóre kotły zaczynają np od 30 -40 C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za informacje. Rozmawiałem dzis z wykonawcą i upiera się za sprzęgłem, twierdząc, że zwiększy to żywotność samego kotła. Potwierdza, że będzie to działać bez, ale jeżeli zależy mi na długiej żywotności samego kotła to lepiej dodać sprzęgło. Zakładając, że przy tym przystanę, czy samo sprzęgło nie powoduje jakieś skutków ubocznych, jakiś strat ciepła czy coś takiego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za informacje. Rozmawiałem dzis z wykonawcą i upiera się za sprzęgłem, twierdząc, że zwiększy to żywotność samego kotła. Potwierdza, że będzie to działać bez, ale jeżeli zależy mi na długiej żywotności samego kotła to lepiej dodać sprzęgło. Zakładając, że przy tym przystanę, czy samo sprzęgło nie powoduje jakieś skutków ubocznych, jakiś strat ciepła czy coś takiego?

 

witam

 

jeżeli z wyliczeń wynika, że bez sprzęgła - to lepiej dla Twojej kieszeni bez sprzęgła - dużo niższe koszty inwestycji oraz niższe późniejsze opłaty za gaz

 

jaki to ma wpłynąć na na żywotność kotła? - jak to tłumaczy Twój wykonawca?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczy tym, że kocioł może mieć problem z przepchaniem tak dużej ilość wody. Mimo, że będzie sobie z tym radził na początku, po 3 latach może się zepsuć właśnie z tego tytułu.

 

Jakie przełożenie ma brak sprzęgła na niższe opłaty za gaz?

 

argument powalający na kolana ... i chybiony

To nie kocioł, a sama pompa w kotle "przepycha" wodę, jeśli nie jest ustawiona na 130% to w czym problem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...