Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna jak działa


Gość grend

Recommended Posts

Gość grend

Chciałbym aby ktoś z forum "ugruntował" moja wiedzę (bądź jej brak) na temat WM. Zasada jest że przez łazienki kuchnie jest wywiew a resztę nawiew. Powietrze ma się przemieszcać miedzy np salonem a kuchnią.

Teraz pytania

1. Jak to wyglada z wentylatorami Czy jest jeden wentylator który nawiewa i jest to wystarczajace bo ciśnienie powoduje ze powietrze jest wywiewane czy musi być dodatkowy wentylator który wywiewa ??

2 Jezeli sa 2 wentylatory to mają taka sama wydajność powietrza ??

3 Jezeli nie chcę uruchamiać WM i w kuchni mam wentylator który załaczam aby pozbyć się pary z gotowania to co się dzieje. Wntylator w kuchni jest podpiety do kanału WM

4. Czy mozna WM zasilać tlenem kominek ?

Edytowane przez grend
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym aby ktoś z forum "ugruntował" moja wiedzę (bądź jej brak) na temat WM....

 

Nie ma co ugruntowywać. Wiedzy brak.

 

Poczytaj - sporo jest w tym dziale, a na pewno sie dużo dowiesz.

zacznij od tego

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!&highlight=wentylacji

i sukcesywnie posuwaj się dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Nie ma co ugruntowywać. Wiedzy brak.

 

Poczytaj - sporo jest w tym dziale, a na pewno sie dużo dowiesz.

zacznij od tego

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114044-O-wentylacji-co-i-po-co-wzd%C5%82u%C5%BC-i-w-poprzek!&highlight=wentylacji

i sukcesywnie posuwaj się dalej

 

 

Mozna to zrobić w prostszy sposób - jasno odpowiedzieć na pytania. Nie kazdy ma czas czytać po 500 stron aby znalęźć odpowiedź na pytanie. Tym bardziej gdy jest bedzie samorobem i tych pytań ma 50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak działa?

- minimalna ilość świeżego powietrza na dom z dwoma łazienkami i kuchnią to 130m3/h

-świeże powietrze powinno wejść do wszystkich pokojów wyjść kuchnią i łazienkami

-w centrali wentylacyjnej jest wentylator nawiewny - podający powietrze do pokojów przez coś takiegowentlacja 034.jpg

- i wentylator wywiewny zbierający powietrze z kuchni i łazienek.

To nam zapewnia stały strumień wentylacji, nie zależny od pogody, ciśnień itp. Wentylacji którą można regulować gdy jest za więcej osób czy za sucho.

Ogrzanie 130m3/h z temperatury 0 st,C do +20 to 1 kWh. Czyli 4000kWh w sezonie grzewczym .

By 90% tych kWh zostało w domu - miedzy wentylator nawiewny a wywiewny zamontowano wymiennik ciepła Standard-und-Enthalpie_01.jpg

i to wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak działa?

- minimalna ilość świeżego powietrza na dom z dwoma łazienkami i kuchnią to 130m3/h...

 

Panie, zdecyduj sie Pan

W jednych wątkach piszesz Pan, że wentylacja zależy od ilości osób, w innym że od ilości łazienek i kuchni

 

Może jakieś konkretne zdanie a nie co akurat pasuje

 

ja buduję dom 156m2 pow. użytkowej gdzie sa dwie łazienki i kuchnia. Uważasz Pan że skoro będę mieszkał sam to mam wentylować 130m3/h???

 

Panie, nie ośmieszaj się Pan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Jak działa?

- minimalna ilość świeżego powietrza na dom z dwoma łazienkami i kuchnią to 130m3/h

-świeże powietrze powinno wejść do wszystkich pokojów wyjść kuchnią i łazienkami

-w centrali wentylacyjnej jest wentylator nawiewny - podający powietrze do pokojów przez coś takiego[ATTACH=CONFIG]260822[/ATTACH]

- i wentylator wywiewny zbierający powietrze z kuchni i łazienek.

To nam zapewnia stały strumień wentylacji, nie zależny od pogody, ciśnień itp. Wentylacji którą można regulować gdy jest za więcej osób czy za sucho.

Ogrzanie 130m3/h z temperatury 0 st,C do +20 to 1 kWh. Czyli 4000kWh w sezonie grzewczym .

By 90% tych kWh zostało w domu - miedzy wentylator nawiewny a wywiewny zamontowano wymiennik ciepła [ATTACH=CONFIG]260823[/ATTACH]

i to wszystko

 

 

Czyli zakładam ze wentylator nawiewny daje tyle m3 ile wywiewny.

Co się dzieje kiedy po prysznicu chcę wywietrzyć łazienke bez właczania WM tylko przez wentylatorek - automatycznie jest podcisnienie które powoduje że te powietrze nachodzi czy powietrze nie uzupełni się bo nie jest właczona WM ???

Co z kominkiem. Generalnie doprowadza się kanał z zewnątrz - chcę to zlikwidować aby nie wchodziło powietrze np -10* i chce to robić przez rekuperacje żeby to powietrze juz było nagrzane

Jeszcze jedno pytanie czy przy WM można miec kuchenke na gaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Panie, zdecyduj sie Pan

W jednych wątkach piszesz Pan, że wentylacja zależy od ilości osób, w innym że od ilości łazienek i kuchni

 

Może jakieś konkretne zdanie a nie co akurat pasuje

 

ja buduję dom 156m2 pow. użytkowej gdzie sa dwie łazienki i kuchnia. Uważasz Pan że skoro będę mieszkał sam to mam wentylować 130m3/h???

 

Panie, nie ośmieszaj się Pan.

 

 

gentoonx ja chce się coś dowiedzieć a nie czytać jakies potyczki slowne o detale ktore mnie nie interesuja. Jak bedzie duszno to właczam WM i nie obchodzi mnie czy to bedzie 10 m3 czy 15365 m3. Przez takie "opowieści" póxniej nie idzie czytać 500 stron na jakis temat do którego czesto i gesto robisz odnośniki (nie piszę tylko o moim przypadku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gentoonx ja chce się coś dowiedzieć a nie czytać jakies potyczki slowne o detale ktore mnie nie interesuja. Jak bedzie duszno to właczam WM i nie obchodzi mnie czy to bedzie 10 m3 czy 15365 m3. Przez takie "opowieści" póxniej nie idzie czytać 500 stron na jakis temat do którego czesto i gesto robisz odnośniki (nie piszę tylko o moim przypadku)

 

WM ma działać cały czas a nie włączać ją i wyłączać...:yes:

średnią krotność wymiany powietrza ustalasz doświadczalnie wedle swoich potrzeb ( na ogół jest to 100-150m3/h dla średniej intensywności użytkowania budynku i rodzinie 3-4 osobowej...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zakładam ze wentylator nawiewny daje tyle m3 ile wywiewny.

Co się dzieje kiedy po prysznicu chcę wywietrzyć łazienke bez właczania WM tylko przez wentylatorek - automatycznie jest podcisnienie które powoduje że te powietrze nachodzi czy powietrze nie uzupełni się bo nie jest właczona WM ???

Co z kominkiem. Generalnie doprowadza się kanał z zewnątrz - chcę to zlikwidować aby nie wchodziło powietrze np -10* i chce to robić przez rekuperacje żeby to powietrze juz było nagrzane

Jeszcze jedno pytanie czy przy WM można miec kuchenke na gaz

Nie ma wentylatorków łazienkowych w żadnej wentylacji. A zwiększenie wywiewu skutkuje zwiększeniem nawiewu.

Kominek można zasilać z wentylacji domowej - można zwiększyć nawiew gdy palimy

można mieć kuchnie gazową - inna sprawa, że po co ? Skoro gaz jest droższy od prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zakładam ze wentylator nawiewny daje tyle m3 ile wywiewny.

Co się dzieje kiedy po prysznicu chcę wywietrzyć łazienke bez właczania WM tylko przez wentylatorek - automatycznie jest podcisnienie które powoduje że te powietrze nachodzi czy powietrze nie uzupełni się bo nie jest właczona WM ???

Co z kominkiem. Generalnie doprowadza się kanał z zewnątrz - chcę to zlikwidować aby nie wchodziło powietrze np -10* i chce to robić przez rekuperacje żeby to powietrze juz było nagrzane

Jeszcze jedno pytanie czy przy WM można miec kuchenke na gaz

można mieć kuchenkę na gaz ...:yes:

do kominka robi się dodatkowy szczelny kanał połączony z nim bezpośrednio ...

WM działa cały czas i nie montuje się dodatkowych wentylatorków w łazienkach ...

cały układ reguluje się tak aby się równoważył ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja jest od tego, aby działac caly czas, w związku z czym pytanie o wentylowane łazienki, kiedy jest wyłączona jest bez sensu. Po co ją robisz, zeby ją wyłączać ?

 

O ile dobrze pamiętam chcesz ogrzewac dom prądem. To po co ci ta kuchenka na gaz, skoro to rozwiązanie kilkukrotnie droższe od indukcji ? ?

 

Co ci przeszkadza powietrze bezposrednio poprowadzone z zewnątrz do kominka ? Bedziesz chciał dmuchać do kominka powietrzem z rekuperatora ?

Już kominek wysusza powietrza, jak podkrecisz jeszcze wentylację, która robi to samo to będziesz miał "wspaniały" mikroklimat w domu.

Co zrobisz, jak nie bedzie pradu ? Piece akumulacyne zimne, a kominek nie działa, bo nie ma powietrza ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

Czyli nie ma czegoś takiego ze mozna jakies pomieszczenie szybko "zwentylować" musi się to odbywać przez WM. Chodzi mi o to ze jest przez WM jakas powolna wymiana powietrza i w momencie kiedy w jednym pomieszczeniu (czyt łazienka) chcę szybko pozbyc sie pary to myślałem ze można to zrobic indywidualnie a nie WM

Kuchnia gazowa - nie liczyłem ile pradu bierze indukcyjna - wiem ze sam zakup gazowa a indukcyjna jest diametralnie różna dla portfela - biore jako ewentualność gazowa + butla

Taka jest różnica ze powietrze brane z rekuperatora bedzie miało powiedzmy +15* a z dworu - 10*. W momencie kiedy nie uzywam kominka żeby zabezpieczyć DOBRZE dopływ chłodu z zewnątrz bym chyba musiał w kanał wkładać 20 cm styro i piankować (chyba ze o czymś nie wiem)

fotohobby dobrze ze zwróciłeś uwagę że przy braku pradu może być problem to musze jeszcze przemysleć

 

Czyli pozostaje w tym momencie jedno pytanie

Czy jest mozliwość zabezpieczenia kanału doprowadzonego z zewnatrz do kominka aby nie było tam dostępu zimnego powietrza gdy kominek nie jest uzywany. Wiem ze można to robić przepustnica alenie wiem czy to rozwiazuje problem bo przepustnica to dla mnie blacha która zamyka otwór czyli mostek termiczny a biorac pod uwage że kominek podłaczony jest do komina to zawsze jest ciąg który jakby nie było ochładza - jak piszę herezję to sprostujcie...

 

... i jeszcze jedno pytanie - czy mając WM nie lepiej "dotleniać" kominek z pokoju a nie bawić się w dodatkowe kanały ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gentoonx ja chce się coś dowiedzieć a nie czytać jakies potyczki slowne o detale ktore mnie nie interesuja. Jak bedzie duszno to właczam WM i nie obchodzi mnie czy to bedzie 10 m3 czy 15365 m3. Przez takie "opowieści" póxniej nie idzie czytać 500 stron na jakis temat do którego czesto i gesto robisz odnośniki (nie piszę tylko o moim przypadku)

 

nie ciskaj się tak

 

sam widzisz że ci się przydało, bo dowiedzialłś się, że wentylować należy cały czas, a nie jak chciałeś tylko na chwilkę, więc w czym ku...a problem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorac pod uwagę przepływ powietrza i zadnych dodatkowych wspomagaczy w stylu wentylatorka można zapomnieć o szczelnych drzwiach w pokojach ??

a te szczelne drzwi to do czego potrzebne...?

aby smrodek z innych pomieszczeń się nie przedostawał ...?

 

ja proponuję złapać kontakt z kimś co WM posiada i się do niego wybrać ...:yes:

próbujesz przeforsować swoje przemyślenia tylko po co ...?

 

chałupa to nie statek kosmiczny ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
a te szczelne drzwi to do czego potrzebne...?

aby smrodek z innych pomieszczeń się nie przedostawał ...?

 

ja proponuję złapać kontakt z kimś co WM posiada i się do niego wybrać ...:yes:

próbujesz przeforsować swoje przemyślenia tylko po co ...?

 

chałupa to nie statek kosmiczny ...:cool:

 

 

Nie widziałeś uszczelek na drzwiach - przecież to jest podstawowa rzecz - nie chodzi o smrodek tylko o akustyke :) - więc to tez trzeba brać pod uwage.

 

Generalnie tą WM chcę jednak zrobić ze względu że tak faktycznie będę miał szczelną chałupę i bieganie aby roszczelniać otwierać okna kontrolować to sprawdzać czy sie wywietrzyło bedzie troche uciążliwe. Druga sprawa będę miał kominek więc dodatkowo wywiew zrobię z kominka w ten sposób będę miał coś w rodzaju DGP ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałeś uszczelek na drzwiach - przecież to jest podstawowa rzecz - nie chodzi o smrodek tylko o akustyke :) - więc to tez trzeba brać pod uwage.

 

Generalnie tą WM chcę jednak zrobić ze względu że tak faktycznie będę miał szczelną chałupę i bieganie aby roszczelniać otwierać okna kontrolować to sprawdzać czy sie wywietrzyło bedzie troche uciążliwe. Druga sprawa będę miał kominek więc dodatkowo wywiew zrobię z kominka w ten sposób będę miał coś w rodzaju DGP ...

Nawet wentylacja grawitacyjna wymagała "nieszczelnych" drzwi. Nawiew był oknami w pokojach a wywiew w kuchni i łazienkach. Ja nie spotkałem nigdy uszczelek pod drzwiami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...