Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie dachu pod sufit podwieszany


mar_les

Recommended Posts

Witam,

 

Tynkarze już swoją robotę skończyli czekam na wylewki także czas pomyśleć o dobrze zaizolowanym dachu pod sufit podwieszany. W sumie w przesłanym zdjęciu widać co chcę zrobić. Między krokwiami dać folie i potem wełnę pytanie czy wełne po calości i czy grubość 15 nie będzie za duża bo czytałem że od folii do wełny powinno być ze 2 cm przerwy krokiew ma 14 cm czyli wełna 10 + folia ok wełna 15+ folia może być cieżko co o tym myslicie?

Następnie na górze jętek czyli nad sufitem podwieszanym (między sufitem a jętkami wolna przestrzeń) wywiązane łoże pod wełnę 5 cm. Co byście tu zaproponowali czy taka koncepcja jest słuszna?

 

PS. Wszyscy mówią by sufit robić z 2 płyt gk (2 warstwy) moje pytanie tylko po co???. Nie lepiej zrobić porządnie stelaż?

 

Dzięki za info i czekam na odpowiedź i rady....

poddasze wełna.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwiej by było coś mówić jakbym więcej wiedział. Ale spróbuję wywróżyć :) Na pierwszy rzut oka, dach wydaje mi się, że jest tzw. dachem spodnim (papa na pełnym deskowaniu).Proszę to potwierdzić. I ocieplenie tutaj realizuje się w postaci wełny mineralnej pozostawiając szczelinę wentylacyjną między wełną a deskowaniem.Ze 2-3 cm, pamiętając o tym aby byłą przestrzeń wentylacyjna w gąsiorach i okapie. Nie stosuje się foli paraprzepuszczalnej - jest ona zbędna w tym przypadku ( stosuje się ją w tym miejscy gdy nad nią jest bezpośrednio wentylowana szczelina i dachówka ma ona za zadanie przepuścić parę i wodę w stronę dachówek, a w drugą to uniemożliwić).(Zastosowanie tutaj jej z pozostawieniem przegrody wentylacyjnej nie jest błędem, lecz zbędnym wydatkiem ) Pod wełną oczywiście folia paraizolacyjna (taka żółta, szczelna) aby nie dopuścić do kondenscaji pary wodnej w wełnie(wilgoć obniża to opór cieplny przegrody i powoduje powstanie grzyba). Niektórzy dają tę folię paraizolacyjną pod wełnę tylko w pomieszczeniach wilgotnych. Proponuję położyć wszędzie na 15 cm zakład i dodatkowo jakąś taśmą skleić.

Zgodnie z obecnymi wymagami norm europejskich uważam, że 15 cm wełny to za mało. Łatwo policzyć to (lambda, na opakowniu wełny)/(grubość w 'm') i ma wyjść mniej niż 0.25 (obecna norma). Dodałbym dodatkowo 5 cm wełny na profilach stalowych CD 60, wyeliminowało by to również mostki termiczne na krokwiach (do profliu również upychamy wełne). Ze względu na znaczne ugięcia, i odkształcenia termiczne więzby dachowej często spoiny między płytami pękają i powstają przerwy, gdzie farba pęka i nie estetycznie wygląda. Zastosowanie drugiej warstwy płyt gipsowo kartonowych ułożonych mijankowo częściowo eliminuje ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź. Ogólnie tak jest to dach papowany z pełnym deskowaniem z blachodachówką. czyli pod krokwiami rozpostrzeć tą folię paraizolacyjną? a 5 cm kłaść na profilach płyty g/k? a CZemu nie na jętkachczyli połączyć iloacje przed płytami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak między łaczeniamy i przy ścianach. Całe USA stoi g/k a u nas jakieś łaczenia 2 płyty itp.... może kwestia wykonania.. U brata w nowo pobudowanym bloku z 10 lat temu robiliśmy sufity podwieszane i w sumie nic mu nie popękało. A sufit z 1 płyty był tyle że to blok....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno wykonanie, trzeba robić te wszystkie połączenia używając taśmy szklanej i może da radę, zawsze potem można dołożyć wartwę płyt gipsowych. Ale to już kwestia tylko estetyki. Z tą folią paraprzepuszczalną nad ociepleniem, to bym dokładnie obejrzał stan obecnego szczelnego pokrycia, jeśli została zachowana pełna szczelność, brak przecieków i tak będzie w przyszłości to nie ma potrzeby stosować tutaj tej warstwy Jeśli zostały jakieś przecieki no to można użyć(ale i tak bym wolał aby wówczas naprawić pokrycie szczelne, zamiast stosować tę folię, w tym etapie ze względu na problematyczny montaż, ewentualna spływająca woda może zawilgacać więźbę). Sprawdził bym drożność wentylacji u wylotów (muszą być :p) pod gąsiorem i pod okapem. I jeśli są otwarte(mają być dwa, nad deskowaniem i nad wełną), to konieczne jest wprawienie tam takich kratek aby jakieś zwięrzęta nie zamieszkały w wełnie. I pamiętać o szczelnej paraizolacji pod wełną, nad płytą g/k.

W Polsce można powiedzieć że to już tradycyjna technologia, ale było słychać nieraz o dużych katastrof w galeriach związanych z sufitem podwieszanym.A występowanie rys jest w miarę częstym błędem.

Edytowane przez wojtusp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie dach szczelny nic nie widać (jedynie po ostatnich ulewach wołałem dekarza bo pod kominem pojawił mi się lekki przeciek). Musze zmierzyć ile krokiew ma czy zmieści mi się tam wełna 15:). Mówisz by zostawić wentylacje przy gąsiorach i okapie czyli po prostu nie dojeżdżać wełną do samego szczytu dachu? A co do okapu to nie wywijać wełny na zewnątrz tylko wywinąć ją do środka tak jakby z dach na jętki do budynku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to sorry za błędne informacje:) Tam nawet nie rupieciarnia bo będe maił właz ale tylko rewizyjny aby zobaczyć czy coś sie nie dzieje. To w tym wypadku jak polecacie ocieplić? tylko sama wełna wywiązana bez żadnych folii itp? czy wełnę między belakmi stropowymi poprostu wywinąć trochę na ten wydeskowany dach (z 40-50 cm) i dać 2 rastwy wełny? czy 1 warstwa ale np 20 starczy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie udało mi się przekazać celu stosowania folii paroizolacyjnej pod styropianem,wełną. To można poczytać sobie o fizyce budowli np. w internecie. Gdy oddziela się ciepłe pomieszczenie od zimnego pomieszczenia(lub pola) to należy zastosować taką folie od strony ciepłego pomieszczenia.

W przeciwnym razie ta para wodna będzie przenikać się tam przenikać(nic złego) i kondensować w zimie (bardzo złe) (tak jak na szybach w zimie :) )i będzie mokro tam.

 

Nie chce mi się pisać ale łatwo to uzasadnić.

Edytowane przez wojtusp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...