Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozmiar komina dymowego a moc kominka


Micura

Recommended Posts

Poradźcie, domek ma 108 m, wybudowany komin dymowy ma wymiary 14/20, czy do tego komina można podłączyć kominek o mocy 15 kW i wykorzystywać do ogrzewania (dodatkowego) całego domu. Już w tej chwili, czyli za późno, musimy podjąć decyzję: zostawić ten komin, czy zburzyć i budowac nowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dasz wkład z dużą powierzchnią drzwiczek i możesz miec problemy z wydostawaniem się sadzy na mieszkanie przy ich otwieraniu, zwłaszcza po kilku miesiącach eksploatacji i palenia mokrym drewnem.

Jeżeli myślisz na serio o ciąglym ogrzewaniu kominkiem to lepiej wymurować zawczasu nieco większy i cieszyć się poźniejszym komfortowym i bezproblemowym użytkowaniem kominka niż co miesiąc włazić samemu na dach lub wzywać kominiarza

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od tego jaki kominek podłaczysz i jakim opalem bedziesz palic. jak suche wg normy to mozna. Jak mokre to masz za maly , wklad musisz wlozyc przed zabezpieczeniem sie.

 

Forest przypominam ze czyszczenie jest obowiazkowe przez uprawnione osoby posiadajace odpowiednie kwalifikacje , czyli kominiarz obowiazkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Micura nie mogę się jednoznacznie wypowiedzieć w stosunku do kominka o mocy 14-15 kW nie znam modelu i Typu kominka, lecz jeśli zamontujesz wkład żaroodporny o przekroju 13/19 to powinien być dobry (przekrój spłaszczonego walca). Najpierw proponuje rozejrzeć się za kominkiem i sprawdzić, jakie ma wyjście do komina.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Jotula Panoramę o mocy 15 kW. Producent zaleca komin o średnicy od 18 cm wzwyż. Mam komin Schidel o śr. 20 cm a kominek jest podłączony kolanem o śr. 18 cm. Zwracano mi uwagę by podłączenie kominka było mniejszą śr. niż śr. komina. W Twoim przypadku przelicz powierzchnie. Dopływ świeżego powietrza 2 x rura śr. 8 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Upss...sorki Adamkom.

Jura opisuje właśnie typowy problem zbyt małego pola przekroju kanału dymowego w stosunku do powierzchni otworu paleniska (obojętnie czy to wkład czy kominek otwarty).

Myślę że ten przykład będzie kolejnym przyczynkiem do uświadomienia inwestorom że aby myśleć o kominku trzeba najpierw pomyśleć o dobrym kominie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję prosty wzór do obliczenia pola pow. przewodu dymowego.(niestety nie umiem tu wstawić funkcji matematycznej więc poszę go słownie)

 

F=2.6 x Q/n x pierwiastek z h [m2]

 

Q - moc kominka w [KW]

n - współczynnik: 900 dla drewna i 1600 dla węgla i koksu

h - wysokość komin w [m]

F - pole pow. przewodu dymowego

uzyskany wynik jest nieco zawyżony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEŻYK pytanko mam - nie jestem kominiarzem ani szpecem od kominów i mam pytanko co do wysokości komina a mianowicie wysokośc tę mierzy się od podstawy komina (tę mam w piwnicy) (czyli około 3 m piwnicy + 3 m parteru + 3 m poddasza + 1 m ponad kalenicę = 10m ) czy wysokośc do tego wzrou który zamiesciłes podaje się od momentu wpięcia w komin rury spalinowej od kominka ? (wtedy by było tylko 1 m ponad dachem 3 m- poddasze o około 1 m na parterze = 5 m ) ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

W praktyce u nas polecamy(żeby niepotrzebnie nie liczyć bo od tego są projektanci a my musimy później poprawiać ich błędy) budować przewody kominowe pod kominek o średnicy CONAJMNIEJ takiej jakie jest odprowadzenie spalin znad paleniska. A jeżeli ktoś nie ma jeszcze kominka lub nie myśli o tym (bo np jest za wcześnie) to proponuję poradzić się dobrego mistrza kominiarskiego już na etapie stanu surowego. Z prostej przyczyny. Dom ( w tym i komin) będzie stał conajmniej kilkadziesiąt lat. Instalacje (gazowe elektryczne itp) można zawsze ułożyć od nowa albo poprowadzić inaczej ale przebudowywać stojący komin...hmm... raczej ciężka i kosztowna sprawa. Lepiej raz a porządnie i spokojnie spać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozmiar komina to standard. jesli chodzi o cug to komin powinien byc w miare wysoki. Jesli jest za niski lub ma slaby cug, trzeba montowac na szczycie strazaka taki okap, zeby spaliny nie wracaly od wietru).

Jesli chodzi zas o moc wkladu to liczy sie 1kw=10m2, wiec jesli masz chalupe 100m2 to wklad ktory ja ogrzeje musi miec 10kw. Ja osobiscie dodal bym 10% jako rezerwe...

Oczywiscie moc grzewcza liczymy z rozprowadzeniem ciepla kanalami do pokoi... Jesli go nie rozprowadzisz to ogrzeje ci tylko pomieszczenie z kominkiem i np otwarta przestrzen jesli np masz otwarty hol, czy kuchnie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wzór jaki podaje Jeżyk bardzo zaniża "rozsądne" pole przekroju komina do kominka.

A Karmanquk porusza bardzo ważną sprawę o której pisałem w innym wątku - masa architektów nie zna się kompletnie na przewodach kominowych i kominkach i wstawia "kichę" do projektów (niestety cierpią później na tym inwestorzy bo czasami zdrowo trzepie ich to po kieszeni).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barti, w życiu się nie zgodzę że rozmiar komina to standard. Nigdy. Każdy przewód kominowy (zajmijmy się dymowym) jest uzależniony od bardzo wielu czynników, np: ukształtowania terenu, zabudowania, pokrycia dachu, przekroju odprowadzenia spalin. Po to są odpowiednie normy i przepisy prawa budowlanego aby się ich trzymać. NIe można ich lekceważyć tylko trzeba się do nich dostosować a jak ktoś się nie zna na przepisach i buduje niezgodnie z nimi, to takich ludzi albo trzeba pozbawiać prawa do wykonywania zawodu albo nakładać kolosalne kary.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kilka stron wcześniej od podanego wzoru redaktor naczelny (p. Hawajski) podaje w prosty i zwięzły sposób jak ma wyglądać przyzwoity komin do kominka.

Sam wzór podają inni autorzy i nadal twierdzę że jest on "nietego". Liczyłem wielokrotnie w stosunku do różnych mocy kominka i wysokości komina. Zawsze wychodzi za mało.

Natomiast pasuje do pieców CO na paliwa stałe, u których nie ma drzwiczek (z szybką czy bez - bez różnicy) z olbrzymim polem ich powierzchni w porównaniu z wielkością komory spalania.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin to jest temat na 3-cie tysiąclecie !!! Wzory , porady i wielkie dyskusje. Sprawe określa POLSKA NORMA budowlana pow. komina do paliw na paliwa stałe . Zawsze komin postawiony z pewnym przewymiarowaniem bedzie bezpieczniejszy jak taki " policzony naukowo i słusznie" . Można liczyc pole komina a murarz i tak postawi np.25x25 lub 15x14 , bo tak wychodzi z cegły. Kominy z wkładami ceramicznymi maja ograniczenia wymiarowe np. fi 200mm lub 180x180 ( Bolesławiec). Jeszcze jedno obecnie ktoś montuje wkład z fi 150 , ale za kilka lat wymieni go na większy np fi 200 . Co wtedy? Budować nowy komin? Ostatnio budowaliśmy kuchnie kaflową i inwestor pilnował aby było " co do milimetra bo szafki są od ..." , efekt ? My zrobiliśmy " do milimetra" ale szafki sa szersze ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...