Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy łaty mogą być w różnych odległościach żeby nie ciąć dachówki?


kongresmen

Recommended Posts

Dekarzem nie jestem ale dach powinno sie tak rozmierzyc aby ciecia nie było, każda dachówka ma regulację chyba właśnie po to. U mnie podziałka była co 40cm o ile sie nie myle a ostatnia łata była praktycznie na kalenicy mozna powiedzieć.

 

Ale lepiej niech sie wypowie fachowiec... najlepiej Andrzej :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że można - w granicach regulacji dachówki, tylko jak to później wygląda to inna sprawa - linie ukośne tworzone przez dachówki w kolejnych rzędach patrząc na połać dachu pod kątem nie są wówczas proste a zakrzywione lub pofalowane, estetyka tragiczna, funkcjonalność pełna.

Kryjąc dachówką z odpowiednio dużą regulacją na zamkach (np 3cm) niemal każdą długość głównej połaci można pokryć bez wcześniejszego wymierzania długości krokwi do podziałki dachówki (w małych połaciach np na lukarnach już trzeba dostosować krokwie do dachówki na etapie wykonania więźby), bo już przy dziesięciu dachówkach czyli ok 4-5m połaci w zależności od rozstawu łacenia możesz dać jedną więcej lub jedną mniej dachówkę, tym bardziej nie ma problemu żeby wyjść z pełną dachówką pod kalenicą.

Jak daleko łata od kalenicy to już najlepiej eksperymentalnie przymierzyć gąsior do dachówek by sprawdzić, czy zamki dachówek się pod gąsiorem schowają.

Edytowane przez _olo_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o łate kalenicowa i ostatnią łatę. To głównie zależy od dekarza, jak dekarz rozmierzył dach. Niekiedy dach jest tak kopnięty że musi być cięta dachówka. Ale zawsze można na samym początku zanim zacznie się kryć i łatować to rozmierzyć długość dachu, od okapu do kalenicy i ewentualnie skrócić troszkę krokwie, niekiedy cieśla nie skraca krokwi, pozostawiając pole manewru dekarzowi. Można także jak dach jest połatowany lub w połowie połatowany, przebić kilka łat, niektóre dachówki mają tolerancji do 3 cm. Oczywiście to zależy od dekarz jak on taki problem rozwiąże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dekarz nie potrafi rozmierzyć dachu to tnie dachówki w kalenicy. Odległość pomiędzy łatami musi być równa. Ta równość może wyglądać różnie nawet na jednej połaci np. w przypadku gdy kalenica nie jest równoległa do okapu po obu stronach połaci odległości powinny być równe choć względem siebie będą różne. Równanie dachu na kilku rzędach od kalenicy świadczy o niskiej wiedzy i braku doświadczenia dekarza. Każda instrukcja producenta jest pomocna dekarzowi ale zwalnia z myślenia. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...