Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Iskierka po mojemu


Recommended Posts

Taką folię obcina się równo z powierzchnią ziemi, natomiast powyżej folii styropian obkleja się siatką i tynkuje. Tyle teorii, bo na razie u nas te prace czekają na swoją kolej ;)

 

Dziękuję, nie ma zbyt wiele informacji na ten temat. Pewnie fachowcy to wiedzą a inwestor nie musi.

U mnie chyba tynk odpada bo jest tam 10-20 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

2-3 lata i już widac ze roślinki nabieraja masy ;-) jak mas zplan to kupuj powoli po kolei rabatami, czesto nieduze roslinki mozna znaleźć w dobrych cenach a szybko sie rozrosną. Jedynie te super wolno rosnace lepiej kupić w większe okazy ;-) Ja mam te zna ogród ograniczony budżet ale wyszukuje tansze oferty - czasem olx, czasem jakies FB grupy ogrodowe, czasem zwykłe hipermarkety i udało mi sie kupic sporo roslinek za 1/3 ceny szkołkowej i bardzo ładnie rosną ;-)Czasem były mniejsze ale 1-2 sezony i sa juz fajne ;) jak kiedys policzylam to wydałam jakas max 1/3 ceny szkółkowyego cennika z okolicy ;-) Mam dopiero niewielką część zrobioną ale powoli do celu. Jedynie co to staram sie nie kupowac roslin od tak sobie tylko zgodnie z jakimś planem działań ;-)

 

W tym roku plan jest na drzewa a to spory wydatek szczególnie że choć część chciałabym dużych, może nie jakieś wielkie ale też nie metrowe badylki.

jak już piałam to u mnie poza pieniędzmi jest jeszcze inny problem. Żeby przygotować rabatę muszę włożyć wiele pracy, domieszać sporą ilość piachu i torfu albo czarnoziemu. A wymieszanie tego nie jest łatwe a w niektórych miejscach nawet niemożliwe. Tam gdzie jest bardzo ilasto muszę wymienić ziemię. Wykopanie tam dziury to już ciężka praca. Tak robiłam w zeszłym roku w warzywniaku. Wykopałam tak na dwa szpadle dziurę wielkości 2X4metry. Nie polecam.

 

Na razie sadząc drzewa będę przygotowywać ziemię punktowo. Potem wezmę się za rabaty. Z reszta rabat nie mam jeszcze zaplanowanych. W tym roku mąż ma mi przekopać jeden fragment pod rabatę. Na razie rośliny będą tam sadzone dość przypadkowo. Kupiłam kilka bylin które mi się podobają. Trochę rozsady przygotowałam na parapecie. Puki co moje rabaty to takie miejsce gdzie rośliny rosną głównie po to żebym mogła je podzielić za jakiś czas. Dzięki temu mogę kupować po jednej sztuce. Taki mam plan :). W tym roku poza drzewkami chciałabym jesienią przekopać jeszcze kilka miejsc pod rabatę. Przy glinie trzeba po przekopaniu zostawić rabatę w ostrej skibie dzięki temu wiosnę będzie łatwiej wymieszać z piachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te ostre skiby podsyp przed zimą obornikiem jak masz skąd wziąć. Na wiosnę dosypiesz piach i wymieszasz. Będzie super.

 

Ja w moją ciężką glinę pod koniec października sadziłam te głogi. Twardo było, że odciski miałyśmy z córką piętrowe. Dołki kopałyśmy na tempo, bo głogi były z gołym korzeniem. I tylko takiej wielkości żeby korzenie się zmieściły. Nie miałam dla nich ani odrobinki lepszej ziemi. Posadziłyśmy 35 sztuk w jeden dzień. Przyjęło się z tego 30. Dwa wypadły po 4 latach już nieźle wyrośnięte. Było strasznie mokro i długo stały w wodzie, aż zaczęły się kiwać.

 

Tak wyglądały 3 1/2 roku po posadzeniu. Te co się rozkłada jak miotła ma na zdjęciu prawie 3 m wysokości. To było pierwsze kwitnienie – 18 maj 2009. Niektóre wypuściły sporo pędów poniżej szczepienia i na nich nie kwitną. Mnie to nie przeszkadza Na początku miałam pomysł, żeby z głogów żywopłot zrobić.

Nie patrz na chwastowisko. My wtedy jeszcze nie mieszkaliśmy na stałe. Zdjęcia niestety słabe, bo słabym telefonem były robione. Poszukam jeszcze nowszych i wstawię aktualne fotki. Będziesz mieć porównanie.

 

2009_05-Glogi(maj)-01.jpg 2009_05-Glogi(maj)-03.jpg

2009-Glog(maj)-02.jpg

2009-05-18V_glogi-03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie z czerwca zeszłego roku. To co wystaje ponad strzyżoną wierzbę płotową :) to własnie głogi. Tak to widać od strony drogi.

2016_06-13czerwiec-wierzby_IMG_4622w.jpg

A to aktualne z 23 maja – po prawej od kwitnącego głogu klon zasłania następny drzewo

2017_05-23maj_GŁOGI-P1010046-8w.jpg

 

Nie wyrobiłam się ze strzyżeniem płotu w lewym dolnym narożniku widać te wierzbowe chaszcze. No, a głogi ponad nimi2017_05-23maj_GŁOGI-P1010069w.jpg

2017_05-23maj_GŁOGI-P1010029+30w.jpg

2017_05-23maj_GŁOGI-P1010038w.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Doriko, jak dawno do Ciebie nie zaglądałam, a tu takie szaleństwa ogrodowe :yes: Mocno Wam kibicuję.

Nie wiem czy wybudowanie domu daje tak wielką frajdę jak założenie własnoręcznie i od podstaw własnego ogrodu :D

Głogi uwielbiam :)

U nas też praca wre, mam nadzieje na ukończenie kamiennych tarasów w tym sezonie a od wiosny to co najlepsze - czyli ich obsadzanie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doriko u mnie problem z gleba jest taki sam ;-) dlatego mam tylko częśc zrobioną a reszta straszy bo po pierwsze cały ogród/ poziom muszę podnieść a do tego to co jest jest zbita pancerna glina wiec tez męcze sie z nasadzeniami. Mam mniejsza działkę, duzo mniejszaa le wiem ile to pracy kosztuje. Moj P jak słyszy ze kupuje kolejną Qpe albo cos do rozluznienia /polepszenia struktury to warczy ale bez tego ciężko by miały roślinki żeby rosnąć ;-)

 

Moze masz mozliwośc zeby ci to jakis okoliczny rolnik przekopał latwiej było by wymieszac z piachem. Do tego Rada Pestki z obornikiem jest idealna , na wiosnę będzie duzo lepsza ziemia ;-)

 

Pomysl z nasadzeniami drzew jest super, beda juz rosly fajne okazy a bylinki się rozmnoża ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestko :jawdrop: czy Ty pamiętasz, że całe forum czeka na Twoją galerię!

(w temacie ogrodowym się nie wypowiem, bo się nie znam, ale zazdroszczę trochę takich terenów i trzymam kciuki, Doriko; plan wygląda profesjonalnie, widać, że masz pomysł i "tylko" rośliny wybrać i do dzieła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestko :jawdrop: czy Ty pamiętasz, że całe forum czeka na Twoją galerię!

(w temacie ogrodowym się nie wypowiem, bo się nie znam, ale zazdroszczę trochę takich terenów i trzymam kciuki, Doriko; plan wygląda profesjonalnie, widać, że masz pomysł i "tylko" rośliny wybrać i do dzieła ;)

 

Wiwik, miło Cie czytać :hug:

Forum mnie niestety skutecznie wyleczyło z checi zakładania galerii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Doriko, jak dawno do Ciebie nie zaglądałam, a tu takie szaleństwa ogrodowe :yes: Mocno Wam kibicuję.

Nie wiem czy wybudowanie domu daje tak wielką frajdę jak założenie własnoręcznie i od podstaw własnego ogrodu :D

Głogi uwielbiam :)

U nas też praca wre, mam nadzieje na ukończenie kamiennych tarasów w tym sezonie a od wiosny to co najlepsze - czyli ich obsadzanie :D

Co do domu to pewnie jak się go własnymi rękoma stawia to daje mega satysfakcję. W ogrodzie uwielbiam grzebać tylko to się strasznie ślimaczy a ja bym chciała już coś widzieć. Dużo dał zeszłoroczny trawnik (choć nie jest najładniejszy), bo już miałam dość klepiska z chwaściorami. Ale do prawdziwego ogrodu jeszcze daleka droga.

 

Doriko u mnie problem z gleba jest taki sam ;-) dlatego mam tylko częśc zrobioną a reszta straszy bo po pierwsze cały ogród/ poziom muszę podnieść a do tego to co jest jest zbita pancerna glina wiec tez męcze sie z nasadzeniami. Mam mniejsza działkę, duzo mniejszaa le wiem ile to pracy kosztuje. Moj P jak słyszy ze kupuje kolejną Qpe albo cos do rozluznienia /polepszenia struktury to warczy ale bez tego ciężko by miały roślinki żeby rosnąć ;-)

 

Moze masz mozliwośc zeby ci to jakis okoliczny rolnik przekopał latwiej było by wymieszac z piachem. Do tego Rada Pestki z obornikiem jest idealna , na wiosnę będzie duzo lepsza ziemia ;-)

 

Pomysl z nasadzeniami drzew jest super, beda juz rosly fajne okazy a bylinki się rozmnoża ;-)

 

Ja kupuję ziemię w Biedronce, parę worków za każdym razem jak jestem. Do "czarnoziemu" na tony się zraziłam (kamienie, szkło, śmieci, chwasty) nie mam dostępu do jakiejś sprawdzonej. Poza tym mi zależy na poprawieniu tego co mam bo podnieść już nie mogę.

 

Rolnik już nie wjedzie bo to za małe przestrzenie poza tym zniszczył by trawnik a drugi raz go zakładać nie będę. Mam już tam posadzone drzewka i krzewy więc tym bardziej nie da rady.

Właśnie przed trawnikiem sąsiad nam przeorał na jesieni, a na wiosnę broną wjechał. Dzięki temu nie trzeba było przekopywać, potem jeszcze glebogryzarką potraktowaliśmy wielokrotnie. Tylko za mało piachu dosypaliśmy.

 

Pestko :jawdrop: czy Ty pamiętasz, że całe forum czeka na Twoją galerię!

(w temacie ogrodowym się nie wypowiem, bo się nie znam, ale zazdroszczę trochę takich terenów i trzymam kciuki, Doriko; plan wygląda profesjonalnie, widać, że masz pomysł i "tylko" rośliny wybrać i do dzieła ;)

 

No właśnie chociaż ogrodowy wątek załóż.

 

Wiwik, miło Cie czytać :hug:

Forum mnie niestety skutecznie wyleczyło z checi zakładania galerii.

 

A czym to ci aż tak podpadło, jeśli można zapytać.

Zapomniałabym, dziękuję za zdjęcia :hug:

Fajnie już wyglądają. Z tego co kojarzę to dobrze znoszą cięcie więc chyba dało by się je bardziej zaokrąglić. Z reszta nie upieram się co do kulistej korony. A czy one są bardzo światłolubne? Rosły by od strony garażu. Tam w tej chwili jest sporo słońca do południa ale jak na sąsiedniej działce stanie dom to nie wiem ile słońca tam będzie.

 

No właśnie tu mam kolejny problem. W tej chwili tak na prawdę nie ma cienistego miejsca w moim ogrodzie. Jak zaplanować z uwzględnieniem natężenia światła skoro teraz mam wszędzie piekarnik a za parę lat drzewa zacienią część a za paręnaście pewnie sporą część działki. Sadzić teraz wszystko nadające się na słońce i do półcienia a potem wymieniać? Byliny spoko ale szkoda by było na przykład krzewów. Pewnie te nadające się do cienia nie dadzą rady w pełnym słońcu.

Edytowane przez Doriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłam dużo, żebyś złapała wyobrażenie jak rosną. Głogom cięcie nie przeszkadza. Wręcz pomaga na zagęszczanie. Nie chorują też, ani nic ich nie objada. Jedyne niebezpieczeństwo to zaraza ogniowa, ktora może sie przyplątać jeśli w pobliżu są jabłonie. To ta sama grupa wrazliwych na to swiństwo roślin. Trzeba uwazać.

Będę je ciąć w tym roku, żeby przestały być takie rozczochrane i żeby kwitnienie było bardziej widoczne.

 

U mnie rosną po bokach ogrodu od strony płd-wsch i płd zach. Mają full słońca. Chociaż na tym płd-zach boku mają raczej ażurowy cień od rana do południa. Tam rozrasta się mój lasek ogrodowy. Jakoś głogom nie robi różnicy ile słońca. W obu wystawach kwitną tak samo.

Większe znaczenie ma nadmiar wody przy korzeniach. U mnie glina i od płd-zach spływa do mnie z sąsiedniej łąki sporo wody. Te glogi sa niższe o dobruy metr. Nawet długo były dość słabo rozrośnięte. Ale od 2 lat widzę, że przestały na te wiosenne podtapiania reagować.

 

Ogród bedziesz do końca życia przerabiać, przesadzać rośliny z jednych warunków w inne. Elfir kiedyś napisała, że co 10 lat się ogród przerabia. Taka karma :)

Nie martw sie tym teraz. Przekopywanie krzewów z miejsca na miejsce w tym samym ogrodzie im nie szkodzi. Póżną jesienią przesadziłam oczara po 7 latach. Nic go nie ruszyło. Tyle, że miał mało kwiatów. Od razu zaczął się odwdzięczać ilością przyrostów. Bałam sie okropnie, że go zmarnowała i nic.

Teraz 2 tygodnie temy przesadziłam kilka sasiedziałych berberysów. Wyciągałam je z cienia. Nawet nie zauważyły zmiany.

 

 

Zapytaj TAR skąd bierze ziemię. Ona jest też spod Trójmiasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie uspokoiłaś, będę na razie sadzić takie co na słońcu sobie radzą.

 

U mnie tez glina ale tam gdzie chce głogi posadzić woda raczej nie stoi.

Mój dom jest na samym szczycie góry więc do mnie nie spływa z innych działek. Jedynie co to podnieśliśmy poziom w jednym rogu. Tam gdzie był największy spadek i teraz mamy praktycznie płasko ale na środku działki jest nieco niżej i tam stoi woda. Wcześniej jak działka była pochyła woda spływała na sąsiednie działki. Mam nadzieję że mnie nikt nie ścignie za to podniesienie bo podobno nie powinno się tego robić. Rozparcelowaliśmy ziemię z wykopu i tak wyszło, nie rozumiem komu to ma szkodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podniesienie poziomu dzialki muszą zgodzić się sąsiedzi. Jak im nie wadzi, to jest okey.

W tym zagłebieniu, gdzie woda stoi zrób żwirowy staw. Ma takie stawy jedna z forumek na Ogrodowisku (http://www.ogrodowisko.pl/watek/7308-ptasi-gaj). Bardzo fajne są. Ma też ładny skalniak. Ja skalniaków nie lubię, ale ten mi się podoba.

Tu też pooglądaj http://www.ogrodowisko.pl/watek/7407-udany-ogrod?page=212 To ogród Dany1s. Ma mase roślin. Ogród ma 2 lata, a wygląda jakby co najmnie miał 10.

 

Też będę robiła żwirowe stawy, 2 sztuki i jeszcze ze 2 suche strumienie, bo wiosną u mnie potopy bywają. W tym roku np. woda stała na rabacie trawiastej, w różach się zapadałam w błoto. Muszę to wyregulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam torf nie jest dobry dla roślin. Szybko traci właściwości, no i jak schnie to zaciska drobne korzonki. Dusi roślinę.

 

Doriko poszukaj nawet przez allegro kogoś, kto w twojej okolicy odda, albo sprzeda ziemię. Możena OLX tez sie znajdzie. Czasem jak możesz sama odebrać wychodzi znacznie taniej.

Ja biorę ziemię i korę od kilku lat od ludzi zza Wisły z Wołomina. Ode mnie to jest 70 km w jedną stronę. Kiedyś jeździłam sama i worek 50 litrowy płaciłam 3 złote (wszystko jedno kora czy ziemia). Ale ostatnio (2 lata temu) brałam od nich z dowozem do mnie po 4 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podniesienie poziomu dzialki muszą zgodzić się sąsiedzi. Jak im nie wadzi, to jest okey.

W tym zagłebieniu, gdzie woda stoi zrób żwirowy staw. Ma takie stawy jedna z forumek na Ogrodowisku (http://www.ogrodowisko.pl/watek/7308-ptasi-gaj). Bardzo fajne są. Ma też ładny skalniak. Ja skalniaków nie lubię, ale ten mi się podoba.

Tu też pooglądaj http://www.ogrodowisko.pl/watek/7407-udany-ogrod?page=212 To ogród Dany1s. Ma mase roślin. Ogród ma 2 lata, a wygląda jakby co najmnie miał 10.

 

Też będę robiła żwirowe stawy, 2 sztuki i jeszcze ze 2 suche strumienie, bo wiosną u mnie potopy bywają. W tym roku np. woda stała na rabacie trawiastej, w różach się zapadałam w błoto. Muszę to wyregulować.

 

Na to podniesienie to jedni sąsiedzi nic nie mówią. Na drugiej się dopiero zaczęli budować i jak na razie nic nie mówią a trzecia jest na sprzedaż. A właściciela na oczy nie widziałam wiec trudno powiedzieć co to będzie.

 

Żwirowego stawu tam nie zrobię bo to sam środek działki. To nie jest jakiś dół, jest tylko nieco niżej. Pomiędzy domem a tą częścią trawnika chce zrobić suchy strumień, mam nadzieję że to pomoże a jak nie to będziemy wiercić studnie chłonne. Do tego planuję porządne piaskowanie trawnika ale to najszybciej na jesieni.

 

Doriko ta ziemia w workach z biedry /czasem tez kupuje/ to taka srednia bo tam sam torf, on jak sucho strasznie wysycha, jak wiór :-( mieszasz go z czymś czy taki sam dajesz ?

No właśnie ja jej używam do domieszania do mojego rodzimego gruntu, dodaje jeszcze piasek i wtedy ziemia robi się zupełnie inna. Jeśli daję ją do doniczek to też dodaję mojej gliny i piachu.

Sam torf nie jest dobry dla roślin. Szybko traci właściwości, no i jak schnie to zaciska drobne korzonki. Dusi roślinę.

 

Doriko poszukaj nawet przez allegro kogoś, kto w twojej okolicy odda, albo sprzeda ziemię. Możena OLX tez sie znajdzie. Czasem jak możesz sama odebrać wychodzi znacznie taniej.

Ja biorę ziemię i korę od kilku lat od ludzi zza Wisły z Wołomina. Ode mnie to jest 70 km w jedną stronę. Kiedyś jeździłam sama i worek 50 litrowy płaciłam 3 złote (wszystko jedno kora czy ziemia). Ale ostatnio (2 lata temu) brałam od nich z dowozem do mnie po 4 zł.

 

Na olx brak ofert ziemi ogrodowej jak coś jest to tak zwany czarnoziem na tony a do tego jak pisałam zraziłam się bo większość składu stanowiły za każdym razem szkło i kłącza perzu.

Edytowane przez Doriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt ...chapeau bas:jawdrop: też mam głogi - 6 letnie. Miałam trzy , jeden... jakoś zdechł, drugi dobrze rośnie, trzeci bardzo dobrze rośnie i ten ostatni był przycinany, bo dostawał strasznie długich gałęzi. Ale u mnie ziemia piaskowa i ja mam odwrotny problem niż Ty (ale w sumie wychodzi na to samo.

Byliny rzeczywiście jak już "chwycą temat", to rozmnażają się jak głupie i potem dobrze jak ma się komu rozdawać, a jak nie .. to mi zawsze szkoda wyrzucać. ( Jeśli jeździsz w góry, (7) to zapraszam po drodze, mam tony różnych bodziszków i innych....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)

Niestety w górach nie bywam ale jak się będę wybierała to nie omieszkam się odezwać.

 

 

Mam kilka propozycji drzew do mojego planu

14Hbn513tNvml7OqFFwabF0YERPsrlHvdvrgxFGko-7BQJJXip1Ye9e4ywKikyxfZyTBZqLG0ZjzOyx-ku2p04z3lGl-UjtyP9STG4K_jQcBafyix69NIUjcVYhPhWDSLsU9cD4lGWYoZ8-VN9RYOXJfwRYnsVkCCZl9tMytU07zPqL5hZpLwzVg1ENiZIu4MvvNCfx8HZByRAOrmnO8ibs9rOg63l6dRubdScTLtwtRt9UVFkHUo7nYCp5zoDvMMXkcPFOkJ6TCwPNRx_t1r_FOtA_dzz8qhyyto2Xm7rv6pP3dPJqxghm1cSXFtuGllLDv86Lkzzo3t5emjn6zww1ZkUS1_hmBJRZmmrM2Gh5sTE2UY6Gjwpv36SXlTyypyYqlXucv_nhUcQOKhk_ZCEml4eblYA_fSc2NvXpelo1NyqgkkCxuAJjbHTL46Q4svS7bug0h2VWQ1vB-0M5nBugGE8n9acf8AdlnA1HBu_UXGjXb99xvAp_3M0RQepY8sqpdNHnBL2GPZlm-agaXUGRVKsBv5a6dH07crOmHtkvyrEYkmTniQQJSy5u5eLWUF7YnIv-QqxHpWwSYGAc5hh17RAWGEOT8Td9zK_ZncVr-wuQ8K6Hd=w898-h673-no

Najbliżej domku narzędziowego wiąz górski Camperdownii

http://www.ogrodkroton.pl/zdjecia/4244.jpg

Przy świerku srebrnym brzoza pożyteczna Doorenbos

http://www.szkolka.krzemienica.pl/img/p_7772/470,630,foto/Brzoza-po%C5%BCyteczna-%27Doorenbos%27.jpg

Pomiędzy tymi drzewami albo Catalpa BIGNONIOIDES

http://www.podkarpackiesady.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_85f8cc8642dc5cd4bcde9f43da9eb9d8.jpg

albo Tulipanowiec Amerykański AUREOMARGINATUM

http://www.podkarpackiesady.pl/userdata/gfx/22a43fdb673d29ca756f5a0a8b24cd71.jpg

Zamiast wiśni ozdobnej Jabłoń Rajska ROYALTY

http://www.podkarpackiesady.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_4f1ce60d98ae7bb10eb1bf59df5b89a8.jpg

Kolumnowe czerwone - Klon CRIMSON SENTRY

http://www.podkarpackiesady.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_23aa8201622c55a1c2214d3d25725dd5.jpg

Zamiast złotokapu - Akacja omszona ROBINIA SZCZECINIASTA

http://www.podkarpackiesady.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_25ed37bb1f7db95da0b93c179d52ee4b.jpg

Kolumnowe koło piaskownicy - Jarząb pospolity 'Fastigiata'

http://www.kalisiak.pl/images/rosliny/Jarz%C4%85b_pospolity_Fastigiata_P.jpg

Edytowane przez Doriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...