Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Połączenia rur spiro pod kątami.


Recommended Posts

Witam,

jestem w trakcie realizacji wentylacji mechanicznej na kanałach sztywnych.

Wykonawca w miejscu łączenia rur pod kątem zastosował zamiast sztywnych kolan rurę elastyczną z izolacją.

Mam w tej kwestii pytanie czy jest to zgodne z powszechną praktyką wykonawstwa tego typu wentylacji.

Ja upieram się nad zastosowaniem sztywnych kolan a wykonawca twierdzi, że wszystko jest ok i te połączenia mają służyć jako wygłuszenie instalacji.

 

Proszę o opinię w tym temacie.

 

W załączeniu jedno z takich połączeń.wentylacja.jpg

 

Pozdrowienia

 

Martain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robi się wentylacji na takich kanałach. Będzie ja słychać i większe opory. Jak dobrać średnice ( optymalna prędkość od 2 do 5m/sek) Kanałów takich nie da się czyścić . Jedyna zaleta - to to, ze drożej.
Nie okłamuj misiu ludzi. Robi się wentylację na takich kanałach. Opory są pomijalnie małe. Trzeba jednak dać tłumiki by nie przenosiły dźwięków. Pomysł z tym kolanem z wygłuszeniem chyba niezły o ile nie zmienia ono średnicy kanału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie okłamuj misiu ludzi. Robi się wentylację na takich kanałach. Opory są pomijalnie małe. Trzeba jednak dać tłumiki by nie przenosiły dźwięków. Pomysł z tym kolanem z wygłuszeniem chyba niezły o ile nie zmienia ono średnicy kanału.

 

Średnica nie jest zmieniana.

W sytuacji gdybym upierał się nad zmianą na sztywne kolana to w jaki sposób można wygłuszyć tego typu instalację. Czy konieczne jest skrzynek rozprężnych na nawiewie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica nie jest zmieniana.

W sytuacji gdybym upierał się nad zmianą na sztywne kolana to w jaki sposób można wygłuszyć tego typu instalację. Czy konieczne jest skrzynek rozprężnych na nawiewie ?

Wentylacja nie może być słyszalna w nocy... Trafił Pan fachowca niech Pan wyciśnie z niego informacje i pochwali się efektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jestem w trakcie realizacji wentylacji mechanicznej na kanałach sztywnych.

Wykonawca w miejscu łączenia rur pod kątem zastosował zamiast sztywnych kolan rurę elastyczną z izolacją.

Mam w tej kwestii pytanie czy jest to zgodne z powszechną praktyką wykonawstwa tego typu wentylacji.

Ja upieram się nad zastosowaniem sztywnych kolan a wykonawca twierdzi, że wszystko jest ok i te połączenia mają służyć jako wygłuszenie instalacji.

 

Proszę o opinię w tym temacie.

 

W załączeniu jedno z takich połączeń.[ATTACH=CONFIG]262401[/ATTACH]

 

Pozdrowienia

 

Martain

 

To kolano świadczy o firmie, która Ci to montuje...

Wymuś na nim zmianę na kolano ocynkowane.

 

Jeśli dobrze przeliczy przekroje kanałów to instalacja będzie cicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kolano świadczy o firmie, która Ci to montuje...

Wymuś na nim zmianę na kolano ocynkowane.

 

Jeśli dobrze przeliczy przekroje kanałów to instalacja będzie cicha.

 

OK

Dzięki za informację, takie miałem przeczucie, że z tymi miękkimi łączeniami jest coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

Dzięki za informację, takie miałem przeczucie, że z tymi miękkimi łączeniami jest coś nie tak.

To nie z miękkimi połączeniami jest coś nie tak a z tym co jest na zdjęciu. To "miękkie" połączenie to próba poradzenia sobie z położeniem kanałów w różnych płaszczyznach czyli naprawa drobnej fuszerki. Tam jest przewężenie i może ono generować szumy. Generalnie przy kanałach blaszanych które świetnie przenoszą dźwięki np od wentylatorów czy pomiędzy pomieszczeniami powinno stosować się tłumiki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie to tylko przykład. Takich połączeń zlokalizowałem kilka w instalacji.

Reasumując wątek powinienem domagać się wymiany połączeń na stalowe kolana i zamontowania tłumików ?

 

W załączeniu publikuję projekt wg którego instalator wykonuje instalację.

wentylacja_piętro.jpgwentylacja_parter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.

Można i tak...

Choć wentylowanie pomieszczenia w ilości 30 m3/h poprzez rurę fi 160...

Powietrze będzie płynęło bardzo wolno i możesz mieć straty.

Gdyby przeliczyli to jeszcze raz to można to wykonać mniejszymi przekrojami, szybszą strugą powietrza i z mniejszymi stratami.

 

Zmniejszenie przekroi i strat spowoduje, że instalacja będzie bardziej cicha ?

Mi bardzo zależało na tym parametrze więc może dlatego te przekroje są tak duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie przekroi i strat spowoduje, że instalacja będzie bardziej cicha ?

Mi bardzo zależało na tym parametrze więc może dlatego te przekroje są tak duże.

 

Gładkie przewymiarowane kanały to większy opór i hałas. Powietrze przylega do gładkich ścianek i zwalnia. Wtedy powietrze płynące środkiem, wyprzedza je i rozpręża się . Powstaje fala dźwiękowa. Dlatego jest coś takiego jak OPTYMALNA PRĘDKOŚĆ W KANAŁACH dla powietrza jest to od 2 do 5 m/sekundę.

pomiar orędkości i oporów.jpg Pomiar.

Rozprężanie się powietrza w blaszanych kanałach - tak działają instrumenty dente.

Jaki sens jest robić drożej , zwiększać opory i hałas??? Jaki to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie przekroi i strat spowoduje, że instalacja będzie bardziej cicha ?

Mi bardzo zależało na tym parametrze więc może dlatego te przekroje są tak duże.

Przy szybkościach spotykanych w WM nie ma głośnych kanałów. Dźwięki generują wszelkie przegrody, zwężenia itp jak i wentylatory. Dochodzą również dźwięki z pomieszczeń i dlatego stosuje się tłumiki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gładkie przewymiarowane kanały to większy opór i hałas. Powietrze przylega do gładkich ścianek i zwalnia. Wtedy powietrze płynące środkiem, wyprzedza je i rozpręża się . Powstaje fala dźwiękowa.
Znowu ten idiotyzm! Poczytaj misiu książki. Zmuś się choć raz w życiu!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...