Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszty kominek z PW vs std


sherif

Recommended Posts

Witam !

 

Czytam wątki na tym podforum i nie mogę znaleźć odpowiedzi na proste pytanie o ile PW podroża cały system ?

Wg projektu mam kominek z PW Makroterm i jego sterowaniem + bufor +piec gazowy kondensacyjny. Nie świadom kosztów zakładałem, że wkłady z Pw są trochę droższe niż zwykłe + graty typu pompki i rurki hmm kilkaset zł, ale wczoraj usłyszałem, ze ta dodatkowa przyjemność (poza wkładem może kosztować +12kzł :eek:, chodzi oczywiście o dodatkowy koszt (rurki, sterowanie, itd) ?

Czy to możliwe ?

 

Pomijając koszt bufora, instalacji (mam w cenie), wkładu z Pw ile to więcej może kosztować ? Zakładam, że kominek będzie miał moc 12-18kW, ogrzewanie podłogowe. Tak sobie myśle, że jeżeli ma to kosztować +12kzł to trochę nie ma to sensu ekonomicznego, mimo, że zamierzam palić średnio co drugi dzień w sezonie i zastosować bufor multiwalentny. Z drugiej strony salon mam duży i to z antresolą +WM, więc nawet zwykły kominek nagrzeje cześć domu.

Zdaje też sobie sprawę, że to zależy od wielu czynników, ale chciałbym proste sterowania, chyba bez cudów typu makroterm , tylko zwykły wkład PW ze sterowaniem (on/off obieg +zabepieczenie), ukł otwartym i buforem.

Czy rzeczywiście moze być to tak ekonomicnzie nieuzasadnione ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uległeś czarowi marketingu firmy Mikroterm. Jedno z najstarszych, nie najlepszych rozwiązań na rynku, ale tak podane i "opakowane", że nawet Warszawka daje się wodzić za nos. Socjotechnika to obecnie królowa nauk! Zrezygnuj z układu otwartego skoro masz bufor. Dobierz go i dopasuj do PW. Zrób nowocześnie, będzie dużo lepiej i taniej. W Żabiej Woli masz Mistrza w te klocki... Tylko uważaj...Też Cię skroi, jak dasz się oczarować!:D

 

Wkład z jego oferty możesz mieć za ca 5000 brutto ( w tym 23% VAT!). Jeden z lepszych na rynku, z chłodnicą - do podłączeń ciśnieniowych. Przy takim rozwiązaniu odpadają kłopoty z kamieniem, dolewaniem wody, wypłukiwaniem składników uszlachetniających ciecz roboczą, zapowietrzaniem układu itd...Wkład klasy premium. No i ogień będziesz widział przez szybę!;) Jak chcesz BMW, dokładasz 2000-3000. To jeszcze sporo do zdezelowanego Peugeota za 12.000...Sprzężenie tego wszystkiego z resztą CO, przy założeniu układu ciśnieniowego, średnio powinno kosztować 2000. Cena zależy od wyposażenia standardowego kotłowni i odległości PW do niej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Czytam wątki na tym podforum i nie mogę znaleźć odpowiedzi na proste pytanie o ile PW podroża cały system ?

Wg projektu mam kominek z PW Makroterm i jego sterowaniem + bufor +piec gazowy kondensacyjny.

 

Ciekawi mnie, czy autor projektu jest na bieżąco z informacjami z branży wkładów kominkowych...

Czy jako autor projektu przykładowo odwiedził tegoroczne Targi w Poznaniu (BUDMA - KOMINKI)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne autor tego wątku budując dom, nie miał zwyczajnie czasu odwiedzić MTP i trafić na stoisko Unico by zobaczyć najlepsze na rynku , jedyne słuszne rozwiązanie o nazwie Dragon X. Nie martw się jednak kolego Bohusz, na pewno natknął się już na jeden z kilkudziesięciu twoich wpisów o tym wkładzie. Myślę że nie ma sensu tego powtarzać po raz kolejny ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wg projektu mam kominek z PW Makroterm i jego sterowaniem

Zacznijmy od tego że Ty nie masz "kominka" (obojętne jakiej firmy) ale dopiero wkład kominkowy ...

Sama obudowa kominka, materiały na nią plus jej wykonanie może kosztować kilkanaście albo i czasem kilkadziesiąt tysięcy (to zależy już od Twojego "widzimisie"), a już na pewno tysięcy kilka w wydaniu "standardowym" (obojętne co to oznacza obecnie).

Do tego dojdą wszelkie podzespoły instalotorsko-hydrauliczne do podpięcia takiego wkładu. A jest ich trochę - jak wybierzesz te dobrej jakości to znowu może kilka tysięcy ubędzie.

Ktoś to musi wykonać ... podpiąć, zgrać z całością systemu grzewczego i cwu. Stu złotych też za to nie weźmie ...

Piotr trochę upraszcza sprawę ... za 2 tys. zł to kupisz zaledwie gotowy zestaw wymiennikowy albo dwie dobre pompy i najzwyklejszy zawór mieszający na powrocie(na lepszy już braknie) ... a co z resztą ... ?

Jest jedna prosta zależność - im więcej wydasz na początku na dobre palenisko i fachowca, który potrafi je dobrać oraz wykonać całość instalacji, tym bardziej komfortowo będziesz później ten kominek użytkował. Jak powtarzam ludziom że za ok. 1,5 tys. zł rocznie da się kominkiem ogrzać dom i mieć z tego jeszcze ciepłą wodę, paląc przy tym na zasadzie "rozpalamy, wciskamy guzik na sterowniku i mamy wszystko w nosie a dokładamy za następne 10 godzin" to mało kto chce uwierzyć ... ale to na kiepskim urządzeniu i instalacji z tych "oszczędnie wykonanych" jest nie do osiągnięcia ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uległeś czarowi marketingu firmy Mikroterm. Jedno z najstarszych, nie najlepszych rozwiązań na rynku, ale tak podane i "opakowane", że nawet Warszawka daje się wodzić za nos. Socjotechnika to obecnie królowa nauk! Zrezygnuj z układu otwartego skoro masz bufor. Dobierz go i dopasuj do PW. Zrób nowocześnie, będzie dużo lepiej i taniej. W Żabiej Woli masz Mistrza w te klocki... Tylko uważaj...Też Cię skroi, jak dasz się oczarować!:D

 

Wkład z jego oferty możesz mieć za ca 5000 brutto ( w tym 23% VAT!). Jeden z lepszych na rynku, z chłodnicą - do podłączeń ciśnieniowych. Przy takim rozwiązaniu odpadają kłopoty z kamieniem, dolewaniem wody, wypłukiwaniem składników uszlachetniających ciecz roboczą, zapowietrzaniem układu itd...Wkład klasy premium. No i ogień będziesz widział przez szybę!;) Jak chcesz BMW, dokładasz 2000-3000. To jeszcze sporo do zdezelowanego Peugeota za 12.000...Sprzężenie tego wszystkiego z resztą CO, przy założeniu układu ciśnieniowego, średnio powinno kosztować 2000. Cena zależy od wyposażenia standardowego kotłowni i odległości PW do niej.

 

Dzięki za opienie, na Wasze odpowiedzi liczyłem :)

Odnośnie tego Makrotermu, to nie to żeby się na to upierał, poprostu podałem to jako przykład, bo tak było w projekcie. Mógłbyś mi coś więcej napisać o tej Żabiej Woli, może być na priv, bo nie kojarzę.

Co do cen to na logikę tak właśnie myślałem, jak piszesz, te 12kzł jakoś mi nie pasowało i to jeszcze za rozwiązanie, które nie koniecznie jest jakieś super.

BTW. BMW nie chce :D

 

Przy okazji o co chodzi z tą chłodnicą ?

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie, czy autor projektu jest na bieżąco z informacjami z branży wkładów kominkowych...

Czy jako autor projektu przykładowo odwiedził tegoroczne Targi w Poznaniu (BUDMA - KOMINKI)

 

Wątpie, żeby odwiedził w tym roku, skoro projekt był robiony w ok 2011 :). Poza tym to tylko projekt gotowy, wielobranżowy, co osobiście traktuję jako sugestię a nie że ma być koniecnzie dane rozwiązanie, danej frimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zacznijmy od tego że Ty nie masz "kominka" (obojętne jakiej firmy) ale dopiero wkład kominkowy ...

Sama obudowa kominka, materiały na nią plus jej wykonanie może kosztować kilkanaście albo i czasem kilkadziesiąt tysięcy (to zależy już od Twojego "widzimisie"), a już na pewno tysięcy kilka w wydaniu "standardowym" (obojętne co to oznacza obecnie).

Do tego dojdą wszelkie podzespoły instalotorsko-hydrauliczne do podpięcia takiego wkładu. A jest ich trochę - jak wybierzesz te dobrej jakości to znowu może kilka tysięcy ubędzie.

Ktoś to musi wykonać ... podpiąć, zgrać z całością systemu grzewczego i cwu. Stu złotych też za to nie weźmie ...

Piotr trochę upraszcza sprawę ... za 2 tys. zł to kupisz zaledwie gotowy zestaw wymiennikowy albo dwie dobre pompy i najzwyklejszy zawór mieszający na powrocie(na lepszy już braknie) ... a co z resztą ... ?

.

 

Dążę do porównania ile więcej to może kosztować, bo bardziej mi na tym teraz zależy niż na całości. Robie to w celu estymacji dodatwkoych kosztów i ich sensu .. Także liczę się z tymi kilkom tys na obudowę, jej montaż (mam to już w sumie dogadane), kolejne kilka tyś bedize kosztował wkład. Też ok 3kzł liczę na bufor, z hydraulikiem jestem dogadany na całość kotłowni, CO + podpięcie kominka. Pytanie co jeszcze ? Czy wymiennik jest potrzebny przy buforze ? Ile to +/- może kosztować: graty które są pomiędzy kominkiem a buforem +sterowanie ? Zakładam, że robię wszystko na dobrym materiałach i tak, żeby to długo podziałało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zacznijmy od tego że Ty nie masz "kominka" (obojętne jakiej firmy) ale dopiero wkład kominkowy ...

Sama obudowa kominka, materiały na nią plus jej wykonanie może kosztować kilkanaście albo i czasem kilkadziesiąt tysięcy (to zależy już od Twojego "widzimisie"), a już na pewno tysięcy kilka w wydaniu "standardowym" (obojętne co to oznacza obecnie).

Do tego dojdą wszelkie podzespoły instalotorsko-hydrauliczne do podpięcia takiego wkładu. A jest ich trochę - jak wybierzesz te dobrej jakości to znowu może kilka tysięcy ubędzie.

Ktoś to musi wykonać ... podpiąć, zgrać z całością systemu grzewczego i cwu. Stu złotych też za to nie weźmie ...

Piotr trochę upraszcza sprawę ... za 2 tys. zł to kupisz zaledwie gotowy zestaw wymiennikowy albo dwie dobre pompy i najzwyklejszy zawór mieszający na powrocie(na lepszy już braknie) ... a co z resztą ... ?

Jest jedna prosta zależność - im więcej wydasz na początku na dobre palenisko i fachowca, który potrafi je dobrać oraz wykonać całość instalacji, tym bardziej komfortowo będziesz później ten kominek użytkował. Jak powtarzam ludziom że za ok. 1,5 tys. zł rocznie da się kominkiem ogrzać dom i mieć z tego jeszcze ciepłą wodę, paląc przy tym na zasadzie "rozpalamy, wciskamy guzik na sterowniku i mamy wszystko w nosie a dokładamy za następne 10 godzin" to mało kto chce uwierzyć ... ale to na kiepskim urządzeniu i instalacji z tych "oszczędnie wykonanych" jest nie do osiągnięcia ...

Pozdrawiam.

 

Układ do którego namawiam szeryfa, nie potrzebuje żadnych wymienników...Druga sprawa: Szeryf ma już instalację. Zakładam, że nie chciało Ci się czytać...:cool:

 

 

Szeryfie. O chłodnicy pogadaj w Ż. W. - Kominki Bielawski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Układ do którego namawiam szeryfa, nie potrzebuje żadnych wymienników...Druga sprawa: Szeryf ma już instalację.

Może potrzebuje a może nie ... może ma instalację a może jednak się okaże że ma jej dopiero jedną trzecią ...

To wszystko zależy od kogoś, kto zajmie się samą instalacją i mądrym połączeniem wszystkiego wjedną całość a nie od producenta i sprzedawcy "uniwersalnego zestawu" do sprzedaży ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Może potrzebuje a może nie ... może ma instalację a może jednak się okaże że ma jej dopiero jedną trzecią ...

To wszystko zależy od kogoś, kto zajmie się samą instalacją i mądrym połączeniem wszystkiego wjedną całość a nie od producenta i sprzedawcy "uniwersalnego zestawu" do sprzedaży ...

Pozdrawiam.

 

Może nie ma tu nic do rzeczy...Pytanie jest konkretne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzężenie tego wszystkiego z resztą CO, przy założeniu układu ciśnieniowego, średnio powinno kosztować 2000. Cena zależy od wyposażenia standardowego kotłowni i odległości PW do niej.

Piotr - z całym szacunkiem ale kilka śrubunków, zawór bezpieczeństwa, odwietrzniki, zawory kulowe, pompa obiegowa, trochę rurek, jakiś najprostszy sterownik do uruchamiania pompy, itd... to koszt co najmniej 2000zł. W trakcie montażu okaże się, że trzeba coś jeszcze dokupić, z hurtowni wyjdziesz z garścią kolan, muf, nypli i zostawisz kolejne kilkaset zł.

Gratis nikt tego nie podepnie...

Robię wiele kalkulacji na takie systemy i w10 tys.trudno się zmieścić. Pewnie taniej da radę - wpinając się dwoma rurkami w dowolne miejsce instalacji... Można mieć śmierdząca kotłownie w salonie, albo kominek z czystym wnętrzem i przejrzystą szybą, który przy okazji palenia ogrzeje cały dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to jak to w końcu jest ?

okolice 2kzł, 2kzł + kilkaset czy owe 10-12kzł, bo to duża różnica. Z drugiej stronu czyżby inwestorzy nie patrzyli na co wydają pieniądze i czy ma to sens.

Bo przy 12kzł dopłaty za PW to większego sensu nie widzę .. chyba że ktoś ogrzewa tylko kominkiem.

Z drugiej strony czy poza sterowaniem i pompami o których napisał Piotr te kilka rurek może kosztować 8kzł :) ?

 

Założenia są proste porównujemy kominek std vs z PW. Nie liczymy kominka, jako wkładu z obudową, nie liczymy bufora i reszty co jest po stronie CO. Liczymy tylk oto co jest pomiędzy kominkiem a buforem + sterowanie.

 

Mariusz, czy mógłbyś uchylić rąbka tajemnicy i dopisać co dokładnie wyceniasz ?

 

Forest, chyba lepiej przemyśleć inwestycje i instalacje przed niż pytać na forum, co jest źle... a zdaje się, że instalatorzy lubią świadomych inwestorów ;).

Tym bardziej mówimy o rzędzie wielkości, nie dokładnym wyliczeniu a 2kzł vs 12kzł to dla mnie inny rząd.

Jeżeli ktoś ma ochotę się zmierzyć bardizej wnikliwie z moim "problem" i przedstawić ofertę to jestem jak najbardziej otwarty na takie propozycje. Nie uderzam personalnie do osób wypowiadajacych się bo widzę inne lokalizację geograficzną, ale może to nie problem ..

 

Po kilku telefonach widzę, że chyba trafiłem w nisze rynku, firma instalująca CO za bardzo nie ma doświadczenia z kominkami i podłączeniem tego do instlacji, niby robili, można tak, można siak ale brak szczegółów. Firmy (dwie) od kominków z którymi wstępnie rozmawiałem mówią, że to zadanie dla hydraulika .. a hydraulik mówi, że co powiem to zrobi. To kogo w końcu męczyć o doradzenie i policzenie tych gratów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest, chyba lepiej przemyśleć inwestycje i instalacje przed niż pytać na forum, co jest źle... a zdaje się, że instalatorzy lubią świadomych inwestorów .

Cennik:

usługa - 100%

klient patrzy na pracę + 100%

klient patrzy, komentuje, pomaga + 200%

klient patrzy, komentuje, pomaga i wie lepiej + 300%

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś liczy, że inwestycja w kominek zwróci się w krótkim czasie (bez znaczenia, czy z PW, czy bez), to jest w błędzie. Tak samo, jak nigdy nie zwróci się zakup nowego samochodu, telewizora, lodówki, wanny z jacuzzi, klimatyzacji, czy skórzanej kanapy... Budując kominek wprowadzamy do domu dodatkowy luksusowy gadżet, który przy okazji znakomicie grzeje. Od świadomości i zasobności portfela Inwestora zależeć będzie, czy zakup spełni jego oczekiwania, czy też stanie się niepotrzebnym gratem zajmującym miejsce w salonie.

 

A wracając do kosztów podłączenia wkładu z PW, poniżej dla przykładu prezentuję zestawienie materiałów instalacyjnych. Bez bufora, naczynia wzbiorczego, sterowników, robocizny i innych mniej lub bardziej potrzebnych "drobiazgów". Nawet ilości elementów nie są podane.

Przechwytywanie 1.JPGPrzechwytywanie2.JPG

 

Po kilku telefonach widzę, że chyba trafiłem w nisze rynku, firma instalująca CO za bardzo nie ma doświadczenia z kominkami i podłączeniem tego do instlacji, niby robili, można tak, można siak ale brak szczegółów. Firmy (dwie) od kominków z którymi wstępnie rozmawiałem mówią, że to zadanie dla hydraulika .. a hydraulik mówi, że co powiem to zrobi. To kogo w końcu męczyć o doradzenie i policzenie tych gratów ?

Jak się postarasz, to kilka firm kominkowych (w kraju) znajdziesz, które nie spaprają ci instalacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, dziękuje za zestawienie, jak nic wychodzi owe 2kzł, ile jeszcze trzeba doliczyć za std sterowanie + naczynie zbiorcze .. z 1-1,5kzł ?

 

Odnośnie PW to po cześci jest to inwestycja, które IMO powinna się zwrócić, inaczej nie widzę sensu. Oczywiście nie można pojmować kominka jako inwestycji która się zwróci, bo on jest od wyglądania, poczucia ciepła, itd. Natomiast rozszerzenie go o te graty z PW to już dodatkowa inwestycja które powinna jakoś się zamortyzować, na zasadzie i tak palę wieć podnoszę sprawność kominka i zapewniam rozprowadzenie ciepła, za to idzie mniej gazu. Innych plusów nie widzę, bo to czy w sypialni piętro wyżej będe miał ciepło z gazu czu z drewno to już mi wszytsko jedno. A jednak cała ta otoczka PW komplikuje sprawę i podnosi potencjalnie awaryjność takiego zestawu. W sumie od samego początku zakładałem i chciałem mieć kominek z PW, ale nie za każdą cene ..

Muszę to jeszcze wszytsko policzyć i dostać na to ofertę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr - z całym szacunkiem ale kilka śrubunków, zawór bezpieczeństwa, odwietrzniki, zawory kulowe, pompa obiegowa, trochę rurek, jakiś najprostszy sterownik do uruchamiania pompy, itd... to koszt co najmniej 2000zł. W trakcie montażu okaże się, że trzeba coś jeszcze dokupić, z hurtowni wyjdziesz z garścią kolan, muf, nypli i zostawisz kolejne kilkaset zł.

Gratis nikt tego nie podepnie...

Robię wiele kalkulacji na takie systemy i w10 tys.trudno się zmieścić. Pewnie taniej da radę - wpinając się dwoma rurkami w dowolne miejsce instalacji... Można mieć śmierdząca kotłownie w salonie, albo kominek z czystym wnętrzem i przejrzystą szybą, który przy okazji palenia ogrzeje cały dom.

 

Wiesz przecież, że czasem umiem dodać 2 + 2;). Rozmawiamy po próżnicy. Każdy o czymś innym...

 

Szeryfie. Mariusz Ci napisał wyraźnie. Jest kilka firm w skali kraju, które są upoważnione do tego, by zajmować się jednocześnie hydrauliką i zduństwem (kominkami). Znakomita większość nawiązuje współpracę. Każdy robi to na czym się zna. Muszą się oczywiście dogadywać, a nie skakać sobie do oczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz, dziękuje za zestawienie, jak nic wychodzi owe 2kzł, ile jeszcze trzeba doliczyć za std sterowanie + naczynie zbiorcze .. z 1-1,5kzł ?

 

Odnośnie PW to po cześci jest to inwestycja, które IMO powinna się zwrócić, inaczej nie widzę sensu. Oczywiście nie można pojmować kominka jako inwestycji która się zwróci, bo on jest od wyglądania, poczucia ciepła, itd. Natomiast rozszerzenie go o te graty z PW to już dodatkowa inwestycja które powinna jakoś się zamortyzować, na zasadzie i tak palę wieć podnoszę sprawność kominka i zapewniam rozprowadzenie ciepła, za to idzie mniej gazu. Innych plusów nie widzę, bo to czy w sypialni piętro wyżej będe miał ciepło z gazu czu z drewno to już mi wszytsko jedno. A jednak cała ta otoczka PW komplikuje sprawę i podnosi potencjalnie awaryjność takiego zestawu. W sumie od samego początku zakładałem i chciałem mieć kominek z PW, ale nie za każdą cene ..

Muszę to jeszcze wszytsko policzyć i dostać na to ofertę :)

 

Mam KZPŁW i jest mi z nim dobrze.

...............A jednak cała ta otoczka PW komplikuje sprawę.......................

Jaka ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...