Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Koszty kominek z PW vs std


sherif

Recommended Posts

mówisz, że wolisz jak inwestor co chwila zmienia zdanie, albo koncepcje bo na przykład naczytał się coś w necie ?

jak już chyba wszyscy zauważyli ja żyję z handlu od montażu jak wyżej napisano są specjaliści, do podłączania czy to kominka z PW, czy piecyka lub kotła na pellet ma instalatora któremu zlecam "tematy". Jak ktoś pyta o cenę montażu nie otrzymuje jej, nie ma wyceny bez oględzin. Na miejscu klient otrzymuje cenę "pi razy drzwi" +/- 500, 1000zł. A cennik podany jest to przykład cennika u mojego mechanika samochodowego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zamontowaniu kominka z PW piec gazowy nie pracował na grzejniki 2 lata.

Grzanie kominkiem jest tańsze.

Układ zamknięty z buforem.

Pompa kominka pobiera wodę z bufora i pompuje ciepłą do bufora.

Na ssaniu pompy zamontowany zawór mieszający termostatyczny.

Pompa grzejników cyrkuluje wodę w grzejnikach.

Pompa pobiera ciepłą wodę z bufora a zimna trafia dół bufora.

Na ssaniu tej pompy zamontowany jest zawór termostatyczny z pokrętłem temperatury.

Tą nastawą reguluję temperaturę wody grzejników.

Pompy sterowane są termostatami.

Taki system zapewnia oddzielenie spalania od temperatury grzejników.

Dobrze dobrany bufor zapewnia ciepłe grzejniki do następnego palenia.

Do czystej szyby kominka konieczny jest bufor i szamot w komorze spalania.

Do systemu będzie zamontowany bojler CWU z ładowaniem grawitacyjnym z bufora.

I gazu można zrezygnować.

System taki hydraulika z 1000ltr buforem to koszt od 7 do 10 tys.

Można dalej inwestować w system ale to jest jakieś minimum.

Do okazyjnego palenia wystarczy zwykły kominek.

Sprawdzi się jesienią i wiosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qwa, dzięki za opinie.

Nie wiem czy i u mnie nie będzie tak, że jesień i może zimę będę musiał jechać na kominku + ewentualnie gaz z butli, dopóki te s..$# z gazowni mi gazu nie podłączą (już 1,5r to trwa).

Mógłbyś jeszcze napisać jaki masz bufor oraz jak do tego wszystkiego jest wpięty piec CO ?

Ile czasu +/- ładujesz kominkiem taki bufor ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sherif ... daruj sobie "gaziarzy" i nie nabijaj portfela Władimirowi ...

Po co masz płacić za "łaskę podłączenia" do sieci i potem regularnie co miesiąc prawie 50 % kosztów paliwa gazowego w opłatach, których nikt tak naprawdę nie rozumie ... ?

Za niewiele większą kwotę jaką wydasz na piec gazowy, zafunduj sobie dobry piec na pellet i ogrzewaj dom jedynym tak naprawdę w pełni odnawialnym źródłem energii jakim jest drewno. Płać za zużyte paliwo a nie za możliwość jego posiadania ...

Nasz kraj jest europejską potęgą w produkcji pelletu, paliwo to regularnie od ponad 10 lat "przybiera" na cenie najwolniej w porównaniu do wszelkich innych źródeł energii, a ceny urządzeń, które kiedyś były mało popularne i drogie, zrównały się w tej chwili z cenami pieców każdego innego rodzaju.

Bądź w pełni ekologiczny i myśl ekonomicznie - paliwa drzewne to realna przyszłość w naszym kraju i na naszym rynku budowlanym. W salonie dobry kominek a w kotłowni w pełni automatyczny "pelleciak" i masz świety spokój i najtańszego z możliwych ciepła po dziurki w nosie ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze ja opisze swój przypadek:

 

Mam Spartherma H2O XXL , podłączony pod bufor 800l , potrzebuję 2-3h na naładowanie do 70 stopni gdy nie ma odbioru z bufora.

 

Wkład jest podłączony w układzie zamkniętym z buforem , poprzez laddomad ESBE LTC100 (

)

Jako zabezpieczenie mam naczynie przeponowe o pojemności 100l + ciśnieniowy zawór zabezpieczający + zawór DANFOSS BVTS ( zawór dopuszczający zimną wodę w wężownicę płaszcza kominka).

Pracą kominka steruje sterownik TATAREK RT-08G BUFOR: steruje pracą przepustnicy dostarczającej powietrze do procesu spalania + praca pompy ładujacej bufor + praca pompy ładującej zbiornik CWU ( 200l ) + praca pompy przekazujacej CO na grzejniki i podłogówkę. Wyłącza również kociął gazowy jak w buforze jest temperatura wyższa niż np. 50c.

CO z bufora jest przekazywane przez zawór trójdrogowy termostatyczny ustawiony na 50c a dalej poprzez rozdzielacz strefowy DIM na grzejniki 50c i podłogówkę 30c.

 

W zimę jak miałem chęć palenia w kominku , kocioł gazowy wogóle nie pracował. Do ogrzania jest 200m2 na 21c + 70m poddasza do 17c

 

Cała inwestycja nie licząc wkładu kominkowego, czyli: bufor + laddomad + pompy + zawór trójdrogowy + trochę rurek miedzianych i ich położenie zamknęła się w okolicy 7tyś.

 

 

Są za mną już dwie zimy , z pomysłu kominka z PW jestem BARDZO zadowolony i polecam takie rozwiązanie każdemu.

 

 

I sprawa NAJWAŻNIEJSZA: suche drewno !!!

Edytowane przez leszal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest, z większością twojej wypowiedzi się zgodzę, ale to nie dla mnie. Muszę mieć po części bezobsługowy system, bo czasem wyjeżdżam. W kominku najwyżej wtedy nie napalę :)

 

Leszal, dzięki za szczegółowy opis oraz podanie kosztu. Przekaże Wasze opisy dla hydraulika zobaczymy co na to powie. Odnośnie twojego sterowania wygląda to ciekawie, ten system poleciła mi też firma od kominków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pellet jest jak najbardziej w pełni samoobsługowy ...

Taki piec sam się zapali, sam zgasi kiedy potrzeba, sam wymoduluje moc, przez internet sam możesz kontrolować i zmieniać nastawy będąc daleko od domu, wielkość zbiornika paliwa zależy tylko od tego na jak długo wyjeżdżasz i ile na to masz miejsca. Każdy piec na pellet ma wbudowany zasobnik wystarczjący na 2-7 dni w zależności od jego wielkości, możesz mieć też większy jak uważasz że taki to za mało.

Reklamuję w tej chwili pewną ideę, zaprzeczającą i zbijającą większość argumentów wszelkim oszołomom i urzędniczym debilom, zakazujacym w swojej okolicy używania pieców na paliwa stałe i każącym swoim sąsiadom przyłaczanie się na siłę do tego co nam prześle ... albo i nie prześle (w zależnościod jego humoru) Władimir ... ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Forest ma rację, przy dodatkowym zasobniku 200 - 400kg (można również pokusić się o big bag 1,4 - 1,9 tony jak się ma miejsce na składowanie ) i możesz wyjechać na miesięczny wypoczynek. kotły są "prawie" bezobsługowe i działają jak gazówki - odpalają się w momencie kiedy muszą. Przy codziennej eksploatacji interesuje Cię aby raz na ok 2 tygodnie wypróżnić popielnik i wtrząchnąć "turbulatorami" (sprężynkami które czyszczą płomieniówki w wymienniku) :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

sherif, myślę, że jak już zobaczysz tą ofertę na pellet + kominek z instalacją za kilkanaście tysięcy, to na spokojnie przemyśl pompę ciepła.

Kominek z instalacją za kilkanaście tysięcy? Jak najbardziej tak, ale dla ludzi, którzy kupują to bo chcą mieć i ich stać, a nie dlatego, że liczą, że kiedyś może się ten zakup zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Po przemysleniach postanowilem, ze pompa za droga, pellet tez nie. Dziekuje za sugestie z tym ostatnim, ale nie tym razem, nie mam gdzie tego trzymac, chce miec glowny piec bezoblusgowy (wyjazdy) i mam komin przystosowany do gazu (tylko). Bedzie za to bufor 500-700l i najblizsza zima zapowiada sie jeszcze bez gazu, wiec grzanie kominkiem z PW + ewentualnie gaz z butli + piec gazowy do grzania CWU.

 

Pozostaje wybor wkladu, moc do ok 16kW, ukl zamkniety, szyba narozna, polka cenowa srednia, czyli 4-8kzl, co byscie polecili ?

Im wiecej czytam tym czesciej zmieniam zdanie :), ale na razie faworytem jest Unico Nemo 2B+, czy w tym przedziale cenowym jednak da sie cos lepszego znalezc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...