Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zasypywanie fundamentów


szynna

Recommended Posts

Jestem na etapie zasypywania fundamentow i tutaj rodzi sie problem a mianowicie:

Bardzo plytko mialem wode gruntowa, juz zaledwie 20cm ponizej gruntu tj. Humusu, dlatego 2 lata temu dzwiglem teren o okolo 80 cm ziemia z glina, ktora zalatwilem z kanalizacji.

W tym roku zrobilem fundamenty, poki nie padalo bylo wszystko ok, jednak po deszczach woda caly czas stoi mi w fundamentach, co wypompuje na drugi dzien mam to samo nawet jesli nie pada, moze to byc spowodowane takze tym, ze sasiad 3m od mojej dzialki ma oczko tzn wykopana dziure bez zabezpieczenia jakiegokolwiek, ktore zalewa raz w miesiacu woda po brzegi.

Z braku kanalizacji-zmuszony jestem na szambo nie mam co zrobic z woda gdybym robil drenaz, piaskiem tez nie zasypie bo zrobie wanne, czym moge zasypac fundwmenty aby nie miec pozniej problemow?

 

Jeszcze kilka szczegolow:

Fundamenty sa posadowione na podsypce piaskowej 10cm zaraz po sciagnjeciu humusu, pod ktorym jest glina i ił.

lawa wysokosc 40cm a woda ok 20cm

sciany fundamentowe 125cm ok 60 cm nad poziomem terenu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiasz dom na gruncie, gdzie jest glina i ił i dziwisz się, że stoi Ci woda ? Robiłeś badania gruntu przed budową ? Widział to architekt adaptujący ? Podniosłeś sobie teren używając gliny ?

Zrobiłeś drenaż opaskowy ?

http://www.wellmade.com.pl/jak_budowac_fundamenty.php

 

"Dlaczego jest to tak ważne?W podłożu mogą występować grunty, które nie są w stanie przenieść nawet niewielkie obciążenia. Takimi gruntami są grunty organiczne: torfy i namuły. Grunty organiczne obciążone odkształcają się znacznie. Razem z nimi przemieszczają się fundamenty i budynki. Grunty organiczne występują na terenach, na których znajdowały się wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne, strumyki i rzeki. Bujne łąki to często miejsca zalegania słabych gruntów.W okresie powodzi woda występuje z brzegów i zalewa sąsiadujące z korytem niżej położone części terenu. Na terenach zalewowych woda osadza drobne cząstki, które luźno ułożone stanowią słabe podłoże gruntowe. W Warszawie pobudowane na terenach zalewowych budynki często są silnie popękane.Niebezpieczeństwo występowania słabych gruntów pojawia się także na innych obszarach. W każdym terenie mogą występować grunty nasypowe. Grunty nasypowe to grunty, które zostały przez człowieka przeniesione z miejsca w którym powstały na inne miejsce. Złożone zazwyczaj bez odpowiedniego zagęszczenia nie stanowią dobrego podłoża budowlanego.Najczęściej grunty nasypowe znajdują się w różnego typu wyrobiskach i zagłębieniach terenu. Często gruntami nasypowymi zasłania się defekty, które utrudniają sprzedaż działki.Przeprowadziłem kiedyś badania na działce, na której pod warstwą luźno nasypanych gruntów nasypowych występowały grunty organiczne. Właściciel terenu zasypał niewielkie oczko wodne.Bardzo często grunty nasypowe tworzą grunty spoiste -gliny, iły. Grunty takie trudno zagęszczaja się a ponadto w kontakcie z wodą opadową łatwo uplastyczniają się. Podłoże z takich gruntów zupełnie się nie nadaje pod budowę.

 

źródło : http://www.geotekst.pl/artykuly/geologia/fundamenty

Edytowane przez Nefer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklama przepraszam czego? Nie kradnę cudzej własności intelektualnej, więc podaję źródlo.

Przeczytałeś link?

Domownik forum i doradza zasypanie fundamentów gliną ??? A jak ją zamierzasz zagęścić ? Jessoooo....

 

Szynna, nie wiem, gdzie był Twój kierownik budowy, ale chyba pora, żeby z nim porozmawiać...

Poczytaj tu : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?170034-Opadaj%C4%85ca-pod%C5%82oga&highlight=Opadaj%C4%85ca+pod%C5%82oga

Edytowane przez Nefer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklama przepraszam czego? Nie kradnę cudzej własności intelektualnej, więc podaję źródlo.

Przeczytałeś link?

Tak

 

Domownik forum i doradza zasypanie fundamentów gliną ??? A jak ją zamierzasz zagęścić ? Jessoooo....

 

Otóż można zagęścić grunt spoisty i często zasypuje się nim fundamenty, chociażby przy obiektach inżynierskich. Jeśli potrzebujesz potwierdzenia z zapisów projektowych to nie ma problemu mogę podesłać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierownik budowy byl i sam robil badania geologiczne. Fundamentow nie stawialem na naniesionej ziemi, tylko pod pierwotna warstwa humusu.

Mysle, ze najlepiej byloby do zasypac ziemia z glina jaka mam do dyspozycji a ostatnie 20cm humusem i posadzic zyzna trawe ahy woda nie stala, myslicie ze to dobry pomysl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...