Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja akustyczna jednego pokoju.


miczaw22

Recommended Posts

Witam. Zastanawiam się nad metodą całkowitego wyciszenia jednego pomieszczenia i mam już pewien plan, ale też i wątpliwości. W internecie najpopularniejszą metodą wyciszania jest po prostu dostawienie do ściany stelaża z wełną mineralną + płyta gipsowa, ale moim zdaniem ma to pewne wady. Duży koszt, czasochłonność i możliwość przenoszenia hałasu/drgań przez stelaż, utrudniony montaż czegokolwiek na ścianie. Dlatego też zastanawiam się, nad przyklejeniem na ścianach wełny elewacyjnej (4cm), bez żadnych kołków na ścianach i na suficie (lub kołki tylko na sufit) + zatopienie siatki, zagruntowanie i nałożenie cekolu. Problem jest tylko tego typu, że ściany będą ocieplone z obu stron (z zewnątrz 8 cm styropianu). Ściany zewnętrzne są z dylatacją. I tu pierwsze pytania: czy nic złego nie stanie się ze ścianami w takim przypadku? Nie powinno być problemu z wilgocią? Dylatacja w ścianach wyrówna temperatury/wilgotność ze ścianami ocieplonymi tylko z zewnątrz? Kolejny problem, to materiał do użycia pod panele. Specjalne maty akustyczne mają grubość do 7 mm i wątpię, by dobrze spełniały swoje zadanie. Czy są jakieś rodzaje twardej wełny mineralnej którą można by zastosować pod panele? Ewentualnie jakikolwiek inny materiał, ale taki, by podłoga podniosła się nie więcej niż o 2-3 cm. Okno oczywiście do wymiany, na trójszybowe z jakimś masywnym, wielokomorowym profilem. Kwestia drzwi załatwiona za grosze. Na zwykłe drzwi z szybami nałożone 2 warstwy gąbki tapicerskiej 7mm (jedna przylegająca do drzwi, druga przylegająca do obicia: eko skóry), a pomiędz nimi 7 cm wełny mineralnej. Dorobiony próg i założona gumowa uszczelka. Efekt wyciszenia bdb., wizualnie znośnie (kolor miał pasować do kolorów po remoncie :p):

http://zapodaj.net/images/408e289877e13.png

Zostaje jeszcze tylko wyciszenie wentylacji. Planuję nieco wydłużyć rurę wentylacyjną i zamontować w niej na przemian 3-4 przegrody zasłaniające jakieś 3/4 otworu + wentylator z filtrem i higrometrem do walki z ewentualną wilgocią. Proszę o opinie od bardziej doświadczonych forumowiczów.

 

 

Czy ja wszystko dobrze zaplanowałem, że nikt nie wytyka mi błędów? Czy może jest tak tragicznie, że szkoda słów specjalistom z forum? Liczyłem na jakieś podpowiedzi, lub chociaż potwierdzenie, że plan działania jest ok.

Edytowane przez miczaw22
Musiałem coś dopisać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy tylko w ten sposób izolacja zadziała? Wełna jako wygłuszenie jest ok, ale jako izolacja i po za tym sama wełna to raczej nie za bardzo. Do izolacji potrzeba raczej cięższych materiałów. Mogę na maila podesłać parę rozwiązań z parametrami technicznymi, które się sprawdzają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężkim materiałem są istniejące już ściany i niestety przenoszą hałas, a takie lekkie drzwi (z lekką, wąską szybą) + 7cm wełny stały się dość dobrą izolacją akustyczną, więc w praktyce wygląda to chyba nieco inaczej. Puknięcie w taką ścianę na przykład dobrze słychać po drugiej stronie, puknięcie w szybę z wełną po drugiej stronie jest już dość mocno wygłuszone, jak na tak cienką warstwę. Maila podam na pw..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...