Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku w domu z kozą z rurą przez całą wysokość domu.


Recommended Posts

Witam serdecznie.

Zdecydowałem, że spróbuję sam zrobić instalację rekuperatora, Dom z poddaszem użytkowym, 120m2 na dole, 84m2 na górze, kubatura 590m3. Ogrzewanie podłogowe 100%. Pompa ciepła jako źródło.

Mam zrobiony projekt wentylacji ale zastanawia mnie kilka rzeczy:

- w pokojach na górze mam i nawiew i wywiew. Czy tak jest ok? One nie są jakoś bardzo duże.

- czy garderoba powinna mieć nawiew czy wywiew?

- Myślałem, że wiatrołap jest pomieszczeniem brudnym i powinien mieć wywiew, u mnie jest nawiew co też ma sens, bo ciepło będzie tam wracać. Jak jest prawidłowo?

- w salonie na dole planuję rozdzielić na dwa nawiewy, powinno być lepiej?

- Będziemy mieć kozę z rurą, która będzie biegła przez całą wysokość domu aż po dach. Pomyślałem, że można by wstawić po kratce wywiewnej w pobliżu tej rury, regulowanej jakimś elektrycznym włącznikiem (otwarta, zamknięta) i gdy koza będzie grzać a w domu zimno to można by otworzyć kratki, żeby zaciągały sobie to nagrzane powietrze z kozy. Tylko wtedy dojdzie dodatkowy wywiew w holu na górze i w salonie na dole. Czy nie zaburzy to jakiegoś bilansu itp? Co sądzicie o takim pomyśle?

 

Czy ktoś mógłby zerknąć na załączone rysunki i napisać czy ogólnie to jest ok? Ewentualnie jaką centralę polecicie (chociaż tu są inne tematy nt central to sobie poszukam :) ). Umieściłem również czyste rzuty domu dla lepszej widoczności.

 

Dziękuję ślicznie za pomoc.

parter czysty.jpg

parter.jpg

poddasze czyste.jpg

poddasze.jpg

parter czysty.jpg

parter.jpg

poddasze czyste.jpg

poddasze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chciałbym być nie miły ale projekt jest bardzo slaby...

 

W pokojach tylko nawiew, w wiatrolapie i garderobach wyciag, rozdzielenie nawiewy w salonie to bardzo dobry pomysł. co do robienia cudów przy rurze od kozy to raczej slaby pomysł. elektroniczne sterowanie tego to dużo pieniędzy i nie opłaca się. jak zrobisz dobrze instalacje reku to i tak się to jako tako wymiesza w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie projekt wentylacji miałem dołączony do projektu domu i nawet z moją mizerną wiedzą średnio mi to pasuje. Stąd moje zapytanie tutaj.

Czy mógłby mi ktoś doradzić, z grubsza, co zmienić żeby to było sensowne? Motyw z kozą rzeczywiście mogę odpuścić, to był tylko "luźny" pomysł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę robił nad sufitem podwieszanym. Tak łatwiej zrobić. Poza tym pomieszczenia są za wysokie, żeby nie robić sufitu podwieszanego i też już mam porobione przejścia przez ściany nośne na wysokości sufitu podw. Myślałem nad rurami elastycznymi ale muszę porównać ceny i może gdzie się uda użyję spiro.

Jak radzicie poprawić projekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę robił nad sufitem podwieszanym. Tak łatwiej zrobić. Poza tym pomieszczenia są za wysokie, żeby nie robić sufitu podwieszanego i też już mam porobione przejścia przez ściany nośne na wysokości sufitu podw. Myślałem nad rurami elastycznymi ale muszę porównać ceny i może gdzie się uda użyję spiro.

Jak radzicie poprawić projekt?

 

witam

 

zrób tak jak pisze Michał Dereń

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, chyba instalację przesunę w czasie więc postaram się doedukować i zastosować do wskazówek.

Tylko jedno jeszcze ogólne pytanie, jeśli salon duży jest połączony z dużą kuchnią (prawie otwarta kuchnia) i np. zrobię 2 nawiewy w salonie, 2 wywiewy w kuchni to fakt, że powietrze się nie przeciska gdzieś pod drzwiami nie zaburzy mieszania się, to znaczy mam na myśli, czy nie będzie tak, że świeże powietrze popłynie sobie przy suficie i "wyleci" wywiewami w kuchni?

Jeśli to idiotyczne pytanie to przepraszam, ale nawet nie miałem okazji być w domu, który posiada taką instalację i nie widziałem tego nigdy działającego na żywo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...