Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Działa to na zasadzie najpierw wywiew, później nawiew. Przez minute wywiewasz ciepłe powietrze podgrzewając lamele. Później nawiewasz świeże, które odbiera ciepło z lameli. I tak co minutę zmieniasz kierunek przepływu strumienia powietrza. Ot cała idea tej "nowej koncepcji" rekuperatora.

Czyli naprzemiennie robisz w domu podciśnienie ( zaciąga Ci Zimą każdą dziurą zimne powietrze z zewnątrz, lub latem gorące ) i nadciśnienie ( wywiewa z domu ciepłe powietrze zimą a latem chłodne na zewnątrz ), nie mówiąc już o żywotności wentylatorów 60 razy na godzinę on/off . Zaiste kpina z zrównowążonej wentylacji mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to że chcę bronić Pana TB ale warto zamist donosić się dokształcić.

Pan TB nie wymyślił żadnej rewelacji z czerpnią i wyrzutnią.

Lata temu niejak firma SYSTEMAIR lider rynku rekuperacji w krajach skandynawskich wprowadził czerpnie z wyrzutnią.

 

Link poniżej:

http://wtspartner.pl/cvvx-160-vx-400-czerpniawyrzutnia-systemair-p-30738.html

 

witam

 

zgadzam się - warto się dokształcić, a nie tylko kogoś wyśmiewać:)

jest to system szeroko stosowany w wielu krajach w małych mieszkaniach, u nas także

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9. Dopuszcza się sytuowanie wyrzutni powietrza w ścianie budynku, pod warunkiem że:

1) powietrze wywiewane nie zawiera uciążliwych zapachów oraz zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia,

2) przeciwległa ściana sąsiedniego budynku z oknami znajduje się w odległości co najmniej 10 m lub bez okien w odległości co najmniej 8 m,

3) okna znajdujące się w tej samej ścianie są oddalone w poziomie od wyrzutni co najmniej 3 m, a poniżej lub powyżej wyrzutni - co najmniej 2 m,

4) czerpnia powietrza, usytuowana w tej samej ścianie budynku, znajduje się poniżej lub na tym samym poziomie co wyrzutnia, w odległości co najmniej 1,5 m.

10. Czerpnie i wyrzutnie powietrza na dachu budynku należy sytuować poza strefami zagrożenia wybuchem, zachowując między nimi odległość nie mniejszą niż 10 m przy wyrzucie poziomym i 6 m przy wyrzucie pionowym, przy czym wyrzutnia powinna być usytuowana co najmniej 1 m ponad czerpnią.

11. Odległość, o której mowa w ust. 10, może nie być zachowana w przypadku zastosowania zblokowanych urządzeń wentylacyjnych, obejmujących czerpnię i wyrzutnię powietrza, zapewniających skuteczny rozdział strumienia powietrza świeżego od wywiewanego z urządzenia wentylacyjnego. Nie dotyczy to przypadku usuwania powietrza zawierającego zanieczyszczenia szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe zapachy lub substancje palne

 

OK tyle Prawo Budowlane - czyli w pewnych warunkach taka ,,proteza'' jest dozwolona .

Na pewno nie jest to rozwiązanie zalecane przy nowobudowanych domach - nikt nie przekona że usytuowanie czerpni i wyrzutni w odległości 10 cm od siebie zapewni przy wietrznej pogodzie skuteczny rozdział powietrza ,,zużytego'' z ,,świeżym''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to że chcę bronić Pana TB ale warto zamist donosić się dokształcić.

Pan TB nie wymyślił żadnej rewelacji z czerpnią i wyrzutnią.

Lata temu niejak firma SYSTEMAIR lider rynku rekuperacji w krajach skandynawskich wprowadził czerpnie z wyrzutnią.

 

Link poniżej:

http://wtspartner.pl/cvvx-160-vx-400-czerpniawyrzutnia-systemair-p-30738.html

Pomysł nie polega na czerpni a chodzi o druga stronę - wyjście wielokanałowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

no to musisz zgłosić "Muratora" do forum, bo on też wielokrotnie w swoich artykułach pisał o tym systemie:)

 

pozdrawiam

Przecież temu Panu chodzi o atak na mnie. Ma daleko i głęboko wszystkie czerpnie świata.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?52277-Minirekuperator-Blue-HR25-firmy-EMKA

Nikt nie protestował

 

http://instalszop.pl/do/item/hr500/Centrala-rekuperacyjna-rekuperator-HR-500

Do dziś było OK?

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viessman Vitovent 200-D - kolejny produkt o nazwie rekuperator miejscowy. Nie wiem jaki jest zamysł takiego rekuperowania, ale nie jest to nowa koncepcja, tylko jakś proteza dla tych do nie mogą rozprowadzić kanałów. Cena też nie jest satysfakcjonująca.

W tego typu reku, nie była problemem czerpnia a odprowadzanie kondensatu na elewację ! To zamarzało, dlatego takie reku się nie przyjęły. "Nowość" polega wizualnie na rozdzielaczu w reku a wewnętrznie na bezpiecznym pozbywaniu się kondensatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tego typu reku, nie była problemem czerpnia a odprowadzanie kondensatu na elewację ! To zamarzało, dlatego takie reku się nie przyjęły. "Nowość" polega wizualnie na rozdzielaczu w reku a wewnętrznie na bezpiecznym pozbywaniu się kondensatu.

 

Czy sądzisz, że przesiadując "na tronie" nie ma obaw, że powietrze wyrzucane choćby w małej części nie dostanie się z powrotem na solony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sądzisz, że przesiadując "na tronie" nie ma obaw, że powietrze wyrzucane choćby w małej części nie dostanie się z powrotem na solony ?
Nie ma takiej możliwości, niezależnie od kierunku wiatru, czy jego braku.

A mam do Pana pytanie... Skandynawie (i nie tylko ) podbijają rekuperatory z wymiennikiem typu rotor . Świetnie sprawdzają się w bardzo mroźnym klimacie. W tych centralach 5-do10% powietrza w wywiewu wraca - czy też to jest niedopuszczalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan Gaz ma taka czerpnię i wyrzutnie w jednym. Sam miałem zamiar takie coś założyć. Zrezygnowałem bo będzie GWC.

Szanowny Pan się nie przejmuje, tu nie chodzi nikomu o czerpnię i wyrzutnię a o czepianie się. Problemem jest, nie co napisane a kto napisał.

Nie jestem fanem poziomych wyrzutni, bo jest problem wilgocią na kratce. Ale w wypadku centrali o której pisałem, będzie planowana jest specjalna wyrzutnia i wymiennik regeneracyjny . Nic więc z zapachów nie powróci.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fanem poziomych wyrzutni, bo jest problem wilgocią na kratce. Ale w wypadku centrali o której pisałem, będzie planowana jest specjalna wyrzutnia i wymiennik regeneracyjny . Nic więc z zapachów nie powróci.

 

Wróci wróci, tylko możliwe, że będzie już na tyle rozrzedzone, że praktycznie nie będzie wyczuwalne. Tym bardziej jeśli będą jakieś filtry węglowe. Ale nie chciałbym na sobie tego rozwiązania testować.

Co do wyrzutni poziomych to nie powinno stosować się kratek na elewacji. Zdecydowanie lepiej jak wyrzutnia będzie "trójnikiem rurowym" i kondensat będzie ściekał przez otwór w dół z dystansem od ściany. Nie widzę natomiast takiego reku , gdzie wyrzut jest praktycznie też czerpnią, ponieważ chłodne (zimnejsze) powietrze czerpane z zewnątrz wzmaga kondensację i zamrażanie wody z powietrza wyrzucanego. Znacznie lepiej jak te funkcje będą rozdzielone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Ostatnio sporo nowych "producentów" zaczęło eksperymentować na Zender'(rze)

Czemu to rozwiązanie stało się tak popularne?

Odzysk ciepła zastosowano z myślą, by nie robić centralnego, poza tym ta firma od niedawna to wstawiła do oferty, może więc jest odwrotnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...