Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ZEFIR 3 - koncepcja "Domu dla Każdego"; wątek dla znawców i wykonawców


Recommended Posts

Dom ekonomiczny powinien być prosty, zwarty, bez zbędnych (i przemijających z modą) dodatków... ale warto też, by nie wyglądał jak paczka pocztowa (z uniesionymi połami), ani jak uboga wersja tego co mają inni ;)

Chciałbym pokazać propozycję uwzględniającą zarówno optymalizację konstrukcji, jak i estetykę.

 

Bardzo proszę znawców o udział w dyskusji, co do konstrukcji oraz wszystkich o ocenę, czy wizualnie jest do przyjęcia (będę również wdzięczny za niewklejanie w tym wątku setek innych projektów).

 

Dom jest oszczędny zarówno w ilości potrzebnego materiału, jak i nakładów i zaawansowania prac.

 

Wymiary wew. 10,5m x 14m powierzchnia ok 150m2

 

 

1. Fundament oparty jest na 3 równoległych ławach.

2. Z cegieł lub bloczków betonowych murujemy 3 cienkie (25cm) równoległe ściany w kształcie trapezu. Wierzchem ścian kładziemy zbrojonie (żelbet) wchodzące w fundament. Zbrojenie to połączone jest dodatkowo z poprzeczną belką żelbetową. Optymalny proces betonowania w tym etapie polecam do omówienia.

W ten sposób powstaje nośna konstrukcja budynku. Murowane ściany służą a) zachowaniu idei dom murowanego, b) bezwładności termicznej c) pomagają w szalunku. Murowanie ściany środkowej nie jest konieczne, ale raczej zasadne - przynajmniej w części, dla podparcia żelbetu. Przy ścianach murowanych biegną szyby kominów (obok zbrojenia)

 

http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/konstrukcja1.jpg

 

3. Posadzka. Zaproponowałem lekką posadzkę uniesioną nad grunt, opartą na żebrach podpartych ścianami ew. dodatkowo palami, od dołu. Uniesiona posadzka umożliwia docieplenie zewnętrzne zwykłym styropianem (od spodu) i odcięta jest od wody. Być może jest też tańsza z racji ograniczenia prac ziemnych, ale to poddaję dyskusji. W każdym razie zaproponowana konstrukcja pozwala na jej zastosowanie. Można oczywiście zastosować posadzkę na gruncie.

 

4. Strop. Tutaj dowolne rozwiązanie dla dachu płaskiego - powinno być tańsze od dwuspadu, zakończone papą. Można zastosować strop lany z szlunkiem styropianowym (Sukiennik), lub strop drewniany. Konstrukcja pozwala na docieplenie od środka, wtedy górna warstwa bloczków ściany murowanej (pod żelbetem) powinna być zastąpiona blokami termoizolacyjnymi.

 

http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/konstrukcja2.jpg

http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/konstrukcja3.jpg

 

5. Drzwi i otwory okienne. Tutaj także oszczędność, większość okien osadzanych będzie pomiędzy belkami drewnianymi ścian podłużnych lekkich. Okna w tych ścianach pozbawione są mostków termicznych. W wersji pasywnej budynek ma tylko 4 otwory okienne + 1 drzwi choć jest stosunkowo jasny (przeszklenia -1/6 powierzchni). Okna w większości mogą być typu fix. W murze okna osadzamy tradycyjnie. W wersji pasywnej zaproponowałem jedną ścianę (północną) bez okien; jest to oczywiście uzależnione od orientacji budynku na działce.

 

6. Ściany lekkie (podłużne). W proponowanej konstrukcji ich montaż będzie przyjazny, oparty na poziomych belkach drewnianych mocowanych pomiędzy ścianami murowanymi (szczytowymi). W zasadzie od tego etapu budynek może być robiony przez osoby o podstawowych kwalifikacjach. Ściana z rdzeniem izolacyjnym, np. GK, wełna, OSB, tynk, lub ze styropianem i sidingiem.

 

7. W ostatnim etapie docieplamy styropianem ściany murowane podkreślając elementy estetyczne - uskoki i wysunięte "dźwigary". Ponieważ elementy betonowe wystające z obrysu budynku mogłyby oddawać ciepło, przewidziano dla nich grubą warstwę styropianu (zewnętrzna szerokość "dźwigara" wynosi 100cm). Dodatkowo fragmenty muru wystające poza bryłę można robić z suporeksu.

 

Front. Nad oknami widać antysłoneczne listwy, można je wykonać z paneli PCV (siding) i zdejmować zimą lub zrobić uchylne w górę

http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/a1.jpg

http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/a2.jpg

 

Elewacja z wejściem. Ściana w całości stoi na fundamencie, w dolnej części zastosowano mały uskok i czarny kolor.

http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/a3.jpg

 

Tył i druga elewacja szczytowa (widoczny jeden z kominów)

http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/a6.jpg

 

Z góry

http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/a8.jpg

 

W nocy :cool:

http://nad.pisz.pl/images/2014/06/18/018iwH.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/18/02tvNX0.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/18/03F78Ap.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/18/Standart (16) noc.jpg

 

WERSJA PASYWNA

 

Dla "pasywnych fundamentalistów" ;) Powiększona okna od południa, odjęte od północy, wyjście na ogród z elewacji szczytowej

http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/1.th.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/2.th.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/3.th.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/4.th.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/5.th.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/6.th.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/7 .th.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/06/8.th.jpg

 

Parametry dla kalkulacji kosztów:

powierzcnia posadzki 153m2

pow, dachu 156m2

pow. murów 114m2 (wliczając otwory i wew. ścianę działową)

pow. ścian lekkich 86m2

pow. okien min. 26m2 (wersja pasywna) = 1/6 pow. podłóg

ocieplenie - ok 450m2 (wliczając dach i posadzkę), czyli 67m3 przy grubości 15cm i 2x tyle przy gr 30cm.

 

Źródła oszczędności. Zwarty kształt, posadzka zbliżona do kwadratu, płaski dach, zmniejszona ilość i grubość murów, spojone połacie okienne, proste wykończenie. Budynek w stanie zamkniętym bez ścian działowych (lub z jedną), zatem może być oddawany w większym stopniu do samodzielnego wykańczania i aranżacji.

 

Rozbudowa. Polega na dostawieniu kolejnej ściany szczytowej - przejścia do wersji Zefir 4

Edytowane przez MaciekTyr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:confused: spójrz proszę na pierwsze wizualki - co jest skomplikowane? Prostokąt? Że żelbet nie ma pionu? Mam nadzieję, że to ocena "na szybko" i jeśli dom wygląda na skomplikowany, to zamysł się udał. Uskoki i ocieplenie filarów muszą zostać właśnie z tych z racji - estetycznych (żelbet ma szerokość ok 30cm a "dzwigar" 100cm) - , natomiast połowa ścian jest lekkich, więc "od środka", "od zewnątrz" dla nich nie istnieje. Edytowane przez MaciekTyr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:confused: spójrz proszę na pierwsze wizualki - co jest skomplikowane? Prostokąt? Że żelbet nie ma pionu? Mam nadzieję, że to ocena "na szybko" i jeśli dom wygląda na skomplikowany, to zamysł się udał. Uskoki i ocieplenie filarów muszą zostać właśnie z tych z racji - estetycznych, natomiast połowa ścian jest lekkich, więc "od środka", "od zewnątrz" dla nich nie istnieje.
Bardzo mała powierzchnia tych filarów będzie miała kontakt z wnętrzem więc logicznym wydaje się odizolowanie ich raczej od wewnątrz niż od zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Perm - żelbet można odciąć choćby poprzez zastosowanie termomuru w części ściany wychodzącej poza obrys pomieszczenia (teraz widzę błąd w wizualizacji etapu konstrukcji - posadzka powinna mieć szer. stropu), tyle, że troszkę zależy nam na efekcie dźwigarów a styro to najtańsza objętość w budowlnace.

 

Nudar@ :yes: cieszę się - retro wybiegające w przód, to sposób na przemijanie. A posadzka może być na gruncie, ale efekt i tak bym zachował podcięciem i użyciem czarnego koloru. Przy czym, jak ktoś idzie w podłogówkę, to i tak odcina się od akumulatorka w glebie.

Edytowane przez MaciekTyr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że brakuje temu projektowi lekkości. To domek jednorodzinny a przypomina trochę schron przeciwatomowy. Może te filary zrobić ażurowe?

Nie obraź się Maciek, wiem co chcesz osiągnąć i naprawdę cię podziwiam (wieloryb!!!) ale myślę, że takie uwagi są cenniejsze niż bezmyślne chwalenie.

Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perm - styropianowe "dźwigary" to mój pomysł na nadanie masywności, bo konstrukcja tego budynku to w porównaniu z tradycyjnym altana a ludzie ponoć jeszcze dziś murują w systemie ściany trójwarstwowej... Trzeba zaproponować estetykę alternatywną, bo oszczędzając a trzymając się kanonu, pozostaniemy z efektem "prawie" i "tańsza wersja". A to na ile i komu taki futuro-konstruktywizm podpasuje :confused:.... Na razie 1-1 Edytowane przez MaciekTyr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Nooo dobra - mały uskok i trochę czarnej farby i jest lekko. Z poziomej belki nośnej wystawiłem stalowy rdzeń wskazujący na opcję rozbudowy w bok, Ta wersja może stylistycznie jest mniej konsekwentna, ale nawet mi się podoba :yes::

 

http://nad.pisz.pl/images/2014/06/18/01.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/18/02.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/18/03.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/18/04.jpg http://nad.pisz.pl/images/2014/06/18/06.jpg

Edytowane przez MaciekTyr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...
Taki drobiazg a faktycznie lekkie to się zrobiło. Za to teraz zimny prysznic: wiem o co zapyta moja żona. Kto wstawił te przyczepy kempingowe do środka? :) Kombinuj Maciek, kombinuj. Pomyśl jak robią namioty. Bez żartów, tam też jest stelaż i reszta. Jak trafisz to niejeden się tu odezwie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...