Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Straty przesyłowe


Recommended Posts

Witam chciałem dopytać bardziej doświadczonych użytkowników jakie są straty przesyłowe

 

Ja zauważyłem u siebie że na kolektorze jest temperatura o nawet 7-8 stopni wyższa niż pokazuje wskaźnik na pompie

 

Mam rurę 16 stal nierdzewna w otulinie HT13mm odległość od solara do bojlera to jakieś 22m

 

Czy to nie za dużo? czy czujka może tyle się myli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 5 czujników w instalacji? Sprawdź sobie dokładnie bo chyba coś ci się pomyliło. Czujnik na pompie jest na wyjściu ze zbiornika i naturalną rzeczą jest, że przy pracującej instalacji temp. na nim jest wyraźnie niższa aniżeli na kolektorze. A jak masz inaczej to dołóż sobie otuliny a i tak to nic nie zmieni :cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj przestańcie sam zrobił instalacje powinien wiedzieć jak działa i gdzie ma czujniki, ale zapomniał o tym aby podnieść deltę T i więcej będzie leciało do zbiornika. Swoją drogą 22m rurociągu zanim to wystartuje już się schłodzi w rurociągu, a zanim wróci do solarów jeszcze bardziej się wychłodzi i znów czekaj zanim podniesie temperaturę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziska

Teperaturę kolektora pokazuje czujnik elektroniczny na kolektorze !

temperaturę glikolu docierającego do zespołu pompowego pokazują dwa zegary jeden na zasilaniu i drugi na powrocie na powrocie !

Chodzi o to że kiedy instalacja pracuje np. już dwie godziny temperatura jest w miare ustabilizowana to czujnik na kolektorz pokazuje jakieś 7- 8 stopni więcej niżeli ten przy pompie na zasilaniu nie przy powrocie

 

Wniosek z tego taki że po drodze gubi te 7-8 stopni oczywiście jest to przy temperaturze glikolu około 70st gdy temperatura jest mniejsza straty również są mniejsze

 

Jak to jest u was czy zwróciliście na to uwagę? czy mam rozumieć ze tylko w zespołach pompowych dwudrogowych grunfos są montowane termometry pokazujące temperaturę glikolu przed wężownicą i na jej wyjściu?:confused:

 

Delte mam ustawioną na jakies 12 stopni ale jak odjąć strate to jest sporo mniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tylko przypieczętuję słowa yaiba83 wykresem z całego dnia delty i różnicy temperatur

Coś mi się wydaje że nawet dodatkowe 13 mm niewiele da

 

A które z słów kolegi dokładnie pieczętowałeś ?

 

I dlaczego według ciebie dodatkowe ocieplenie niewiele da ?

Gdybyś mógł wypowiadaj się bardziej merytorycznie proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej merytorycznie to mogę powiedzieć że być może powinieneś zainstalować jeszcze kilka termometrów i przejmować się nie tylko stratami przesyłowymi, ale też tymi stopniami które są na powrocie do solarów. Jak działa to po co kombinujesz, czego spodziewałeś się po 20m rurociągu?

U mnie producent nie przewidział termometru na drugim końcu rurociągu i nie zastanawiam się ile stopni straciłem w "przesyle"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplenie nie zaszkodzi aczkolwiek za wiele nie pomoże. Na twoim miejscu pierwsze co bym zrobił to zweryfikował termometry. Cyfrowy może być fabrycznie uszkodzony. Nie wiem jakim kablem jest podłączony. Być może rezystancja przewodu zakłóca pomiar (wprowadza błąd).

Jeżeli masz ocieplone rurki to ja na 99% obstawiam problem z kalibracją czujników temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje porównania są dosyć dziwne. To po co ocieplać ściany styropianem? Niektórzy kładą go cm 20 i więcej

Czyli według ciebie ciepło nie ucieka i nie warto zakładać otuliny tak?

Odpowiedź sobie sam skoro ściana jest zimna a ciepło i tak przez nią ucieka to ile by uciekało gdyby była ciepła jak moja rura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...