Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ściana jedno czy dwuwarstwowa?


Recommended Posts

to już trzeci wątek w którym większość Ci napisze, że ściana dwuwarstwowa to lepsze rozwiązanie

 

Ściana 1W nie dość,że jest droższa niż 2W to nigdy nie będzie miała takich parametrów cieplnych jak 2W a przy tym mostki cieplne są nie do ogarnięcia.

 

Poniżej ściana 1W z BK a te pomarańczowe kreseczki to kasa za ogrzewanie uciekająca z domu:

[ATTACH=CONFIG]264682[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

celuję w budowanie z H+H. Zastanawiam się nad porządną jednowarstwową lub z dociepleniem ze styro. Pytanie-po co docieplać skoro 1W spełnia parametry energetyczne ?

 

dlugo bylem fanem scian 1W. Patrzac na to jak odbywaja sie roboty na budowach dziekuje Bogu ze zdecydowalem sie na 2w.

w scianie 1w ryzyko popelnienie bledu jest gigantycznie duze (mostki, niedokladne wymurowanie) a izolacja zawsze bedzie gorsza niez porzadnie osieplona 2w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlugo bylem fanem scian 1W. Patrzac na to jak odbywaja sie roboty na budowach dziekuje Bogu ze zdecydowalem sie na 2w.

w scianie 1w ryzyko popelnienie bledu jest gigantycznie duze (mostki, niedokladne wymurowanie) a izolacja zawsze bedzie gorsza niez porzadnie osieplona 2w

 

Ścian dwuwarstwowa:))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściana 1 W chyba z kostek słomy lub z XPS'u , może jakieś mega ilości drewna.

Ale każdy błąd w tej ścianie = straty.

Odnoszę wrażenie iż ludzie budzą się z tego letargu... gdzie dziadek i babka z wiedzą z lat 70 o budownictwie

przekazują te mądrości, bo kiedyś robiło się na pustak i było.

Było, węgiel był pierońsko tani, a skutki dla kogoś kto zajmuje się zawodowo pieczeniem chleba, a nie budownictwem nie są oczywiste.

Bardzo wiele domów z ścianami 1W czy bez izolacji zmaga się z grzybem !

Każde komfortowe branie kąpieli = grzyb na zimnej ścianie.

 

I choć miał bym teraz węgiel za free to i tak robił bym pasywniaka ! ponieważ liczy się komfort termiczny .... nie czuje się iż przy grzejniku jest super ciepło ... a staniesz dalej to niczym otwarte drzwi lodówki przy +30 . Kontrast termiczny w takich budynkach jest zbyt wielki.

 

Jeśli twój budynek jest taki ok, to weź koc i połóż się w rogu tego budynku jak jest na zewnątrz -30 ...

W pasywniaku każdy fragment przegrody jest ciepły.

 

Chyba każdy zdrowo myślący, mając wybór odnośnie ubioru na -30 wybrał by ciepłą kurtkę, niż latanie na golasa z farelką na plecach.

 

Przy takim wielkim natłoku technologi i wmawiania ludziom iż potrzebują różnych gadżetów ginie jeden istotny fakt.

Budynek w standardzie pasywnym jest nastawiony na prostotę.

To tylko głąby robią z tego jakieś trudne halo iż tego czy tego potrzeba ....

wszytko na prąd w takim budynku itp ... otóż nie ! jego siła polega na prostocie !

 

 

Ściana 1 W nie zapewnia podstaw ! co z tego iż w zakresie 1D (wymiana z daleka od narożników, balkonów itp) tu jeszcze można coś ugryść

każdy balkon, nadproże itp już stanowi problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Ściany 1W przy dobrym wykonaniu to dobre rozwiązanie. Porotherm T (ceramika wypełniania wełną mineralną) to jest ściana, którą mógłbym sobie bez obaw postawić - gdyby mnie było stać ;) Nie jestem fanem zewnętrznych izolacji (spokojnie - wewnętrznych też nie, nie jestem z kliki T.B. :p), wydaje mi się, że izolacja to zawsze newralgiczny punkt domu - ogranicza możliwość wykończenia elewacji, jest narażona na uszkodzenia, potrafią w niej zamieszkać zwierzęta :p U rodziców w wełnie notorycznie pojawiały się osy, słyszałem też o myszkach polnych.

 

Jeśli więc ściana 1W jest zrobiona profesjonalnie - ja nie mam z nią żadnego mentalnego problemu. Grunt żeby parametry termiczne się zgadzały :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wszyscy się rozpisali czy 1 czy 2 warstwowa, a ja mam pytanie czemy akurat te bloczki? Nie są najtańsze i nie powalają chyba parametrami, zweryfikuj rodzime bloczki Termalica i przekalkuluj sobie co Cie taniej wyjdzie. Jednowarstwowa z tych bloczków daje U nawet 0,173 W/m2K - jak to się ma do tych, które wybrałeś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm może cena go zniechęca? :p

 

@Gawor5: Ja widzę przynajmniej dwa argumenty techniczne przeciwko takim bloczkom. Po pierwsze odporność na ściskanie. Moim zdaniem budowanie czegokolowiek wyższego niż parterówka z bloczków o wytrzymałości na ściskanie 2 Mpa to po prostu igranie z ogniem. Najzwyklejsze pustaki Porotherm mają 15 Mpa... Co może oznaczać za niska nośność ścian zewnętrznych? Przede wszystkim konieczność baardzo kosztownych poprawek w przyszłości, w krótkim okresie - pęknięcia bloczków spowodowane ich przeciążeniem.

 

Drugi argument to akustyka. Beton jest materiałem bardzo lekkim, a masa = izolacja akustyczna. Tu znowu można sobie porównać parametry do Porothermu. Ceramika ma 53 db (25 PW), a bloczek 30 cm ma 47 db. Niby nic? 3 decybele więcej oznaczają dźwięk dwa razy głośniejszy...

 

Do tego cena bloczka o U = 0,17... I masz odpowiedź, dlaczego większość domów w PL powstaje z ceramiki, a nie betonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

Groszek, ale czy kiedykolwiek słyszałeś o obliczeniach statycznych budowli? W praktyce nie wzory i normy zakładają, że graniczna nośność to ok 80% zdolności materiału, zaś beton komórkowy w domu piętrowym jest daleko od tej wartości, zatem ta nośność ceramiki jest strasznie na wyrost w budownictwie jednorodzinnym przez co nośność jest przewymiarowana.

Jeżeli chcesz rozmawiać o akustyce to zdecydowanie zalecam zapoznanie się z kartami technicznymi produktów, ponieważ bloczki betonu komórkowego mają nawet lepszą izolacyjność akustyczną niż niektóre produkty z ceramiki o identycznej grubości.

Jeżeli policzysz podwójną robociznę i materiał nośny oraz docieplenie wtedy bardziej się opłaci bk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gawor5: Wszystko zgoda, ale z tymi kartami technicznymi mówisz półprawdę. Prawda jest taka, że tylko najgrubsze betony mają izolacyjność akustyczną na poziomie (a bywa faktycznie że nawet lepszą) Porothermu. Przy ścianie dwuwarstwowej różnice między BK a ceramiką są już duże - na korzyść ceramiki oczywiście. Wszystko dlatego, że w pustakach ceramicznych izolacyjność akustyczna nie zależy bezpośrednio od grubości pustaka. Czyli w praktyce Porotherm 25 ma Rw na poziomie Porothermu 44.

 

Co do nośności, to nie jestem fizykiem ani konstruktorem, więc nie chcę podejmować dyskusji. Natomiast widziałem domy ze ścianami z betonu komórkowego, gdzie były robione wstawki żelbetowe celem wzmacniania budynku. Uważam, że przy betonie komórkowym trzeba znacznie staranniej projektować dom i rozkładać obciążenia, niż przy 5-6 razy bardziej wytrzymałej ceramice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...