Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kolektory s?oneczne + elektrownia wiatrowa.


Gość

Recommended Posts

Witam wszystkich zainteresowanych takimi źródłami energi.

Mam pytanie - Czy ma ktoś coś podobnego w domu i użytkuje?

Sam planuję budowę czegoś własnie takiego i tylko do wykożystania we własnym domku i chciałbym pogadać z użytkownikami, którzy już coś takiego mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 128
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Witam!

Ja dopiero planuje

planuje ogrzewać, a może raczej wspomagać ogrzewanie mojego domku drewnianego (też jeszcze w planach)systemem solarnym.

Minielektrowni wiatrowej nie postawie pomimo posiadanego terenu - jest "wietrznie", dlatego że nie dostane pozwolenia ze względu na bliskość lini śr. napęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babis a u was na Podkarpaciu/o ile dobrze pamiętam to tam budujesz/coś zaczyna ruszać sprawa elektrowni wiatowych.

Nie wiem dokładnie w jakim terenie

Ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. To ja jestem ten "Anonimowy" z pytaniem.

Miałem na myśli małą elektrownię tak gdzieś do 3 kW czyli do jakiś 4 metrów średnicy wirnika, choć może i nie bo myśle nad elektrownią z pionową osią obrotu w formie takiego obracającego sie rotora. A że domek zamierzam właśnie postawić w górkach to od razy patrze za większymi działeczkami i takimi gdzi raczej wieje. dlatego ni martwie się raczej chałasem bo to malizna przy elektrowniach, a jeśli chodzi o wysokość to taki rotor to chyba do 8m tylko może wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś szperałem w Internecie na ten temat i pamiętam, że znalazłem kilka angielskojęzycznych stron z dokładnymi opisami (nawet z szablonami do łopat śmigła) konstrukcji takich elektrowni. Była też polska konstrukcja o mocy chyba 1kW ale nie pamiętam dokładnie. Posiedź trochę przed wyszukiwarką i na pewno znajdziesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam, Odradzam, Odradzam. Elektrownie wiatrowe oczywiście. Z przyłączeniem czegoś takiego do sieci Zakłądu Energetycznego jest tyle problemów o których nie chce mi się rozpisywać (zakłócenia, harmoniczne, niestabilna praca ....), że lepiej sobie dać spokój. Zresztą uzyskanie pozwoleń na budowę czegoś takiego może okazać się niemożliwe. Zresztą są to tak duże nakłady inwestycyjne, że musiałoby ci się to amortyzować przez dziesiątki lat. Poza tym, co zrobisz z nadwyżkami energii. Jeżeli wieje wiatr i masz moc wirnika ok. 3 kW to jest to dużo. Taką moc możesz wykorzystywać chwilowo (generalnie np. w nocy zapotrzebowanie jest sporo mniejsze). Problem polega na tym, że Zakład Energetyczny wcale nie musi "handlowo" odkupować od ciebie energii wprowadzonej przez twój wiatrak do sieci. Co z tego, że fizycznie ona tam popłynie, jak nie zechce z tobą podpisać umowy na odbiór tej energii (raz jeszcze powtarzam - handlowo) to ty mu ją wprowadzisz za darmo. A zakłady energetyczne (WIERZCIE MI) rzucają w takich sytuacjach inwestorom kłody pod nogi by ich nie przyłączać. To nie jest w ich interesie, pomimo tego że "... stawiamy na energię odnawialną". To się zgadza - ale na papierze, w prawie - bo musimy dostosowywać się do wymogów ekologicznych UE, ale jako państwo a nie ZE. Praktyczna realizacja jest więc bardzo trudna, bo ZE nic z tego nie ma - a wręcz przeciwnie - same kłopoty. No może gdy podpiszesz umowę, że całą nadwyżkę sprzedajesz mu za 10 zł/MWh - to się zastanowią.

Poza tym (nawet jeśli uda ci się coś załatwić) to nieładnie to wygląda i wymaga regularnych przeglądów - a więc nie jest tanie w eksploatacji.

Jeżeli chodzi o kolektory słoneczne - jeżeli cię stać jestem za.

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmm... z tego co mi wiadomo to Energetyka Polska ma OBOWIĄZEK skupowania energi elektrycznej wyprodykowanej w ekologicznych elektrowniach i to w dodatku po cenach takich jak sama sprzedaje. Nie mam teraz pod ręką tych dokładnych paragrafów ale tak wyczytałem o chociażby na stronie http://www.elektrownie-wiatrowe.org.pl/ i mam nadzieję że jeśli by nie chcieli skupiać tej ekologicznej energi to sąd by to może jakoś załatwił. Ale mniejsza o odbiór tej energi bo właściwie nie zależy mi na nim. Ja chciałbym mieć taką własną prywatną elektrownię, która ładowałaby mi baterię akumulatorów (np. takich z wózka widłowego) a potem używałbym tego prądy do oświetlenia mieszkania przez halogenki na 24V i np. do pompowania wody w obiegu kolektorów itp. A nie sądzę żebym musiał załatwiać pozwolenia na taką małą elektrownię. Bo np. gdybym chciał wybudować taki wiatrak (młyn) to też musiałbym? Chyba do jakieś wysokości jest to niepotrzebne. Ale i tak bardziej skłaniam się do elektrowni w formie pionowego walca przeciętego na 2 połówki - a taki "szeroki" słup to już chyba wolno mi postawić? Czyż nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Babis nie bardzo wiem o co Ci chodzi z tym ukierunkowaniem, ale właśnie elektrownie o pionowej osi nie potrzebują rzadnych urządzeń nastawczych bo po prostu im to nie jest potrzebne. Jak znajdę w sieci jakieś zdjęcia to podrzucę adres.

Maco - niestety jeszcze nie sprawdziłem. Wiem tylko że do takiej samej mocy muszą być większe bo są mniej sprawne, ale za to o wiele bardziej prostsze w budowie. Więc co mi zależy sprubować. Za 3 tygodnie mam odwiedzić 5 gości którzy wybudowalin taką elektrownie tylko zwyczajną to podam szczególy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...