Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brak wentylacji w starym domu. Prośba o porade


Recommended Posts

szkic piekary1.jpgWitam

 

Mam problem z wentylacją w remontowanej przeze mnie kawalerce a właściwie z jej brakiem.

 

Domek parterowy z poddaszem. Na dole kuchnio salon w którym będzie kominek z otwartą komorą spalania jako ogrzewanie, łazienka i przedpokój a u góry sypialnie.

Do kominka będzie poprowadzony nawiew powietrza.

 

I teraz moje pytanie, czy wystarczy wybicie kratki wentylacyjnej z kuchni do łazienki a w łazience pion wentylacyjny wychodzący w ścianie szczytowej nad pomieszczeniem u góry?

Czy sypialnia na poddaszu też wymaga wentylacji czy może wystarczy nawiew w oknie?

 

I drugie pytanie przestrzeń nad sypialnią czyli tak zwany strych nie ma żadnej wentylacji powietrza jest tam strasznie gorąco czy założenie kratki wentylcyjnej w murze szczytowym to dobry pomysł?

Dach mam już zrobiony dlatego nie chce robic wywiewów w dachu. Proszę o rade.

 

Pozdrawiam deus11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybicie kratki wentylacyjnej z kuchni do łazienki nie jest dobrym pomysłem. Dobrze, żebyś porozmawiał z kominiarzem, który by sprawdził na żywo co i jak można zrobić, żeby był sens i żebyś się nie zaczadził tym kominkiem, bo przez internet to żadne porady. Możesz mu zapodać kilka wariantów, np. wariant 1: Twój (którym moim zdaniem nie jest najlepszy), wariant 2: propozycję kratki w kuchnio-pokoju bo tam jest kominek, a łazienkę połączoną z kuchnio-pokojem otwartym okienkiem np. 30x50 i zostawieniem przy drzwiach łazienki odpowiednio dużych przestrzeni do wymiany powietrza. Lepsze by były 2 niezależne kanały jeden w kuchni, drugi w łazience (wariant 3), ale nie wiem, czy tak się da zrobić. W sypialniach oprócz nawiewników powinno być jakieś miejsce, którym powietrze będzie wychodziło, bo sam nawiewnik nic nie da, więc u góry też gdzieś musi być kratka wentylacyjna. Ze strychu chyba nie korzystasz, więc nie ma się co nim przejmować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]265147[/ATTACH]Witam

 

Mam problem z wentylacją w remontowanej przeze mnie kawalerce a właściwie z jej brakiem.

 

Domek parterowy z poddaszem. Na dole kuchnio salon w którym będzie kominek z otwartą komorą spalania jako ogrzewanie, łazienka i przedpokój a u góry sypialnie.

Do kominka będzie poprowadzony nawiew powietrza.

 

I teraz moje pytanie, czy wystarczy wybicie kratki wentylacyjnej z kuchni do łazienki a w łazience pion wentylacyjny wychodzący w ścianie szczytowej nad pomieszczeniem u góry?

Czy sypialnia na poddaszu też wymaga wentylacji czy może wystarczy nawiew w oknie?

 

I drugie pytanie przestrzeń nad sypialnią czyli tak zwany strych nie ma żadnej wentylacji powietrza jest tam strasznie gorąco czy założenie kratki wentylcyjnej w murze szczytowym to dobry pomysł?

Dach mam już zrobiony dlatego nie chce robic wywiewów w dachu. Proszę o rade.

 

Pozdrawiam deus11

- 1- Mechaniczny nawiew powietrza do pokojów ( wentylacja plus) - gdy ogrzewanie jest wcale lub mało zautomatyzowane

- 2- wentylacja wywiewno nawiewna z odzyskiem ciepła - gdy ogrzewanie ma precyzyjną automatykę

 

Kanały wywiewne nie załatwią wentylacji tam gdzie jej najbardziej potrzeba - w sypialniach - i można być pewnym szkodliwej dla zdrowia cofki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...