Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Renovent SKY 300 firmy Brink


Recommended Posts

Byłem nastawiony na samodzielną budowę, bo ceny "półkowych" rekuperatorów mnie powalają. Dziś wpadłem na Rekuperator Renovent SKY PLUS 300 firmy Brink. Googlując można znaleźć taki model za nieco ponad 5tys., a urządzenie ma bardzo ciekawe opcje, m.in.:

- Wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy o sprawności: do 95%,

- Wentylatory przepływu ciągłego (constant - flow), wentylatory przepływu ciągłego utrzymują wielkość strumienia powietrza na tym samym poziomie bez względu na opór (max. 160 Pa).

- Przepływ objętościowy: Stopień 1-100 m³/h ,Stopień 2-150 m³/h ,Stopień 3-225 m³/h

- Pobór mocy (W): Stopień 1: 15,Stopień 2: 26,Stopień 3: 58, Stopień 3: 116

- Wersja wzbogacona – PLUS, wyposażona jest w nagrzewnicę wtórną oraz czujnik wilgotności i Co2.

 

Czy znacie coś lepszego lub podobnego ale w niższej cenie ?

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Osobiście popieram polskie, zwłaszcza jak są lepsze. Np Onyx - ma cichsze lepsze wentylatory .

A dlaczego podwieszany?

Poza tym, zdaje się, że będzie miał Pan gwc?

A może tańsze kanały i centralę w wersji "pasiv". Do domów poniżej 15kWh.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście popieram polskie, zwłaszcza jak są lepsze. Np Onyx - ma cichsze lepsze wentylatory .

A dlaczego podwieszany?

Poza tym, zdaje się, że będzie miał Pan gwc?

A może tańsze kanały i centralę w wersji "pasiv". Do domów poniżej 15kWh.

 

Podwieszany, bo mam mało miejsca w pom. technicznym i będzie lepiej rozprowadzić kanały.

Patrzyłem na onyx'y, ale nie mają one zalet tego brinka, np. brak nagrzewnicy wtórnej, brak czujników wilgotności i CO2, a to nie są tanie rzeczy. A wentylatory bink ma "lepsze", tzn. o niższym poborze prądu (60W przy 225m3/h).

A czemu pytasz o GWC ? Jaki to ma związek z wyborem rekuperatora ?

 

I co masz na myśli pisząc o centralce pasiv ? Jakiś konkretny model ? Szukam coś taniego, co spowoduje, że nie bedzie mi się opłacało budować reku samodzielnie.

Kanały bedę miał na spiro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwieszany, bo mam mało miejsca w pom. technicznym i będzie lepiej rozprowadzić kanały.

Patrzyłem na onyx'y, ale nie mają one zalet tego brinka, np. brak nagrzewnicy wtórnej, brak czujników wilgotności i CO2, a to nie są tanie rzeczy. A wentylatory bink ma "lepsze", tzn. o niższym poborze prądu (60W przy 225m3/h).

A czemu pytasz o GWC ? Jaki to ma związek z wyborem rekuperatora ?

 

I co masz na myśli pisząc o centralce pasiv ? Jakiś konkretny model ? Szukam coś taniego, co spowoduje, że nie bedzie mi się opłacało budować reku samodzielnie.

Kanały bedę miał na spiro.

 

Nagrzewnica wtórna to wada w naszym klimacie! Nie dogrzewa się powietrza wentylacyjnego, bo zostanie pod sufitem. Bdink jest głośny, Wejścia na czujniki ma i onyx - z tym, ze czujnik wilgoci to 1000zł a CO2 2000 . I gdzie czujnik wilgoci powiesić? W pokoju, kuchni czy łazience?

Do gwc 160Pa za mało tak jak 300m3/h - to nic nie przeniesie.

 

 

Onyx Passiv - do domów pasywnych

Samochód też Pan składał by było taniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fszystkie modele fajne co pochodzom z linii dystrybucyjnej TB :lol:
A Pan uważa, ze inwestor nie ma prawa do dobrej dobrej bezgłośnej centrali? Lubię najoszczędniejsze wentylatory o dużym sprężu i ciężkie ciche centrale. Nie lubię styropianowych. A do domów pasywnych robi się trochę inne centrale.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jaki rekuperator zaproponujesz do domu o kubaturze wentylowanej 333m3?
Wentylacji nie robi się na kubaturę a ilość osób. Przydatna też jest spodziewana długość kanałów, wiec lepiej podać powierzchnię niż kubaturę.

Poza tym...

- preferowany rodzaj instalacji ( czy w wylewce kanały PE ) wtedy ciche centrale - kanały PE przenoszą szumy. Lub kanały miękkie izolowane, wtedy centrale mogą być tańsze - głośniejsze.

- Kolejna sprawa, czy będzie gwc - wiąże się to z większą wydajnością, by było latem odczuwalne i z automatycznym bypassem

-Dalej - czy centrala będzie na górze - króćce po poziomo czy na dole - króćce do góry.

- Rodzaj ogrzewania - przy systemach grzewczych o małej sterowalności, lepiej sprawdzają się centrale poniżej 85% odzysku, przy grzaniu bezpośrednim - im więcej % tym lepiej

- No i na koniec - do jakiej kwoty (najlepiej komplet).

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co akurat na składzie

Chyba Pan się nie bardzo orientuje. Dziś skład to skład fabryczny. Po co trzymać magazyn. Dobieram centralę i producent wysyła. Wystarczy po jednej od każdego producenta, by inwestor mógł sam sobie wyrobić opinię, lub przekonać się dlaczego polskie wyroby w tym temacie są lepsze od importowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mów że taką sama wentylację zrobisz dla domu 1000m3 czy 333m3.

Ale niech będzie - 3 osoby, bez gwc, rury fi 75, anemostaty w stropie, bryła zwarta.Parter + poddasze użytkowe. Auto By pass - oczywiście. Centrala - strych.

I co polecasz?! Bez szaleństw cenowych.

Czy termę do cwu też założy Pan większą na 3 osoby w większym domu? Zużycie jest takie same niezależnie od kubatury, a silniejsza wentylacja to ZA SUCHE POWIETRZE, czyli - TEŻ ZŁA WENTYLACJA.

 

Oczywiście, że jak dom jest rozległy, to zakłada się inną centralę. Specjalnie napisałem rozległy nie wysoko stropy ( duża kubatura) bo chodzi o długości kanałów. Optymalnie centrala pracuje na 30-40% i podłączenie do 200-tki 100m kanałów czy 300m kanałów robi różnicę.

Problemem też jest GWC - Bo latem sensowny strumień to minimum 500-600m3/h a simą 100... ( w Pana przypadku) .

Napisał Pan

bez gwc
Auto By pass - oczywiście
Otóż bypass jest przydatny wyłącznie przy gwc. Często słyszę o schładzaniu domu nocnym powietrzem... Wyjaśnię - automatyczny bypass ominie wymiennik, gdy temperatura spadnie poniżej +16... czyli bez gwc w naszym klimacie nie liczyłbym w upały na takie nocne obniżki, a na pewno nie o 21 czy 22 jak idziemy spać.

Przepraszam, ale stwierdzenie

Bez szaleństw cenowych.
nie ułatwia mi zadania. Też to wyjaśnię:

Na dom o powierzchni około 120-140m2 Najtańsza z przyzwoitych propozycja na kanałach PE75/63mm to 8500zł ( zgodnie z życzeniem zestaw z automatycznym bypassem o wydajności pozwalającej podłączyć gwc (centrala OPTIMAL 400 bypass). I zdecydowanie najwyższa półka do domów pasywnych i kanałach z jonami srebra PE75/63 11500 . Na centrali ONYX PASSIV 600.

Wersja bez gwc - 9200- na bajecznie cichej Airpack 300 i kanałach 75/63

Przyjąłem w Pana domu 10 punktów nawiewno wywiewnych, Ceny podałem z VAT 23%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...