Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku bliżej czerpni czy wyrzutni?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Adamie mk - przeczytaj całe zdanie - ...niż w rurze do wyrzutni ..

Amplituda temperatury w rurze do wyrzutni będzie mniejsza niż w rurze od czerpni ( stąd różnica pomiędzy wnętrzem domu a temp. w rurze od czerpni będzie większa ). Zgadzam się z tobą że obie powinny być staranie odizolowane w odcinku wewnątrz domu (sam tak mam ), ale jeśli możemy wybierać to lepiej mieć w domu krótszy odcinek rury od czerpni niż od wyrzutni . Choć przy dobrej izolacji różnice mogą być pomijalne. U mnie różnica pomiędzy temp. na zewnątrz a temp. przed GGWC jest 1-2 C max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując - słabo zaizolowana rura od czerpni spowoduje latem przegrzewanie pomieszczeń w domu przez które ,,biegnie'' , zimą zaś ich ochłodzenie . Nie wspominając już o skraplaniu pary wodnej na i w środku rury.

Z rurą do wyrzutni będzie nieco podobnie lecz w znacznie mniejszym stopniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto pamiętać też o innych kwestiach.

Budowa rekuperatora - na ogół went nawiewny jest za wymiennikiem czyli powietrze musi jeszcze pokonać jego opory.

Długa czerpnia dodatkowo działa na niekorzyść przez co nawiew słabnie (umówmy się, że są to różnice dostrzegalne przy kilkunastometrowym kanale czerpnym).

Na pocieszenie dodam, że na ogół na instalacji wyciągowej dużo trudniej jest osiągnąć taką samą ilość powietrza jaką dostarczamy nawiewem.

Ciężej jest utrzymać odpowiednie podciśnienie na kanale małej średnicy (szczelność połączeń samych rur).

Krótki wyrzut bardziej hałasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakim przewodem lepiej poprowadzić odcinek reku - czerpnia (wyrzutnia)?

U mnie kanały od reku pójdą w stronę ściany odcinkiem długosci 2,5m, nad pomieszczeniem gospodarczym, nad sufitem z g-k w warstwie ocieplenie (celuloza)

https://lh6.googleusercontent.com/-yhj5AkarY_Y/U17BJAp385I/AAAAAAAAA0E/d1uFZFkYhcw/s800/wentylacja.jpg

 

Przy ścianie wychodzą z ocieplenia na nieogrzewane poddasze do czerpni i wyrzutni zlokalizowanych w scianie szczytowej, lub okapie.

Planowałem kanały do czerpni i wyrzutni w stropie poprowadzic izolowanymi flexami, a wzdłuz ściany, do góry rurami spiro (oczywiscie zaizoluje je wełną).

Czy to dobre rozwiazanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale czy warto w ogole wychodzic z wyrzutnią w górę, żeby schowac ja w podbitce okapu,czy po prostu wyjść przez sciane na poziomie stropu, nad wieńcem ?

Czy wyrzutnia powinna być wyżej, niz czerpnia, czy może być odwrotkie, skoro odległesc miedzy nimi bedzie większa, niż 2m ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakim przewodem lepiej poprowadzić odcinek reku - czerpnia (wyrzutnia)?

U mnie kanały od reku pójdą w stronę ściany odcinkiem długosci 2,5m, nad pomieszczeniem gospodarczym, nad sufitem z g-k w warstwie ocieplenie (celuloza)

https://lh6.googleusercontent.com/-yhj5AkarY_Y/U17BJAp385I/AAAAAAAAA0E/d1uFZFkYhcw/s800/wentylacja.jpg

 

Przy ścianie wychodzą z ocieplenia na nieogrzewane poddasze do czerpni i wyrzutni zlokalizowanych w scianie szczytowej, lub okapie.

Planowałem kanały do czerpni i wyrzutni w stropie poprowadzic izolowanymi flexami, a wzdłuz ściany, do góry rurami spiro (oczywiscie zaizoluje je wełną).

Czy to dobre rozwiazanie ?

Izolowane kanały miękkie, od centrali i do centrali. Po co więcej połączeń i gładkiej blachy? Gładki wewnątrz kanał, spowalnia przepływ powietrza. "Środkowe" powietrze wyprzedza te przy ściankach i rozpręża się, powstaje przepływ turbulentny i fala dźwiękowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale czy warto w ogole wychodzic z wyrzutnią w górę, żeby schowac ja w podbitce okapu,czy po prostu wyjść przez sciane na poziomie stropu, nad wieńcem ?

Czy wyrzutnia powinna być wyżej, niz czerpnia, czy może być odwrotkie, skoro odległesc miedzy nimi bedzie większa, niż 2m ?

 

Dlaczego wyrzutnia powinna być jak przy wentylacji "grawitacyjnej"... Powietrze wychodzące zimą z centrali ma wilgotność względną 100% - wyrzutnia pionowa wyrzuca wilgoć tak jak w wentylacji "grawitacyjnej", na poziomej, gdy kratka jest zimniejsza od wyrzucanego powietrza - wykrapla się woda i przy ujemnych temperaturach zamarznie. Jest też mokro wokół kratki .

Kolejna sprawa, to czasowy brak zasilania. Kanał pionowy wyrzutni - ma swój ciąg konwekcyjny (jak przy wentylacji naturalnej ), wspomaga to wentylatory, a w wypadku zaniku napięcia daje jako taką wentylację. Zmierzyłem przy -10st na zewnątrz w domu z użytkowym poddaszem, było koło 70m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pionowej nie dam rady zrobic, bo jedyny kominek na dachu to ten, do napowietrzania kanalizacji, a raczej się do nie go nie podepnę :)

Poza tym, czy w pionowym odcinku przewodu biegnącym 2,5m w górę przez nieogrzewanie poddasze nie dojdzie do wykraplania pary ?

Mino izolacji nie ma siły, żeby temperaturanie spadala na tym odcinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pionowej nie dam rady zrobic, bo jedyny kominek na dachu to ten, do napowietrzania kanalizacji, a raczej się do nie go nie podepnę :)

Poza tym, czy w pionowym odcinku przewodu biegnącym 2,5m w górę przez nieogrzewanie poddasze nie dojdzie do wykraplania pary ?

Mino izolacji nie ma siły, żeby temperaturanie spadala na tym odcinku.

Po to jest izolowany kanał i ciąg konwekcyjny. "Pozbywanie" się pary następuje tak jak my oddychamy zimą. W przypadku wyrzutni poziomej, będzie tak jakby oddychał Pan w czasie mrozu przez wełniany szalik ( powstanie na nim lód) a jak kratka będzie metalowa, to będzie jeszcze gorzej .

Jeżeli projekt przewidywał WG to wyrzutnie powinien Pan mieć, jeżeli WM, to projektant też powinien wyrzutnię przewidzieć. Jak projektant zamierzał rozwiązać problem wody na kratce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale czy warto w ogole wychodzic z wyrzutnią w górę, żeby schowac ja w podbitce okapu,czy po prostu wyjść przez sciane na poziomie stropu, nad wieńcem ?

Czy wyrzutnia powinna być wyżej, niz czerpnia, czy może być odwrotkie, skoro odległesc miedzy nimi bedzie większa, niż 2m ?

 

 

Jeżeli rekuperator ma być zamontowany w pomieszczeniu gospodarczym to zewnętrzne kanały najlepiej wyprowadzić na różnych ścianach.

Usytuowanie czerpni w odległości mniejszej niż 3m od wyrzutu to kiepski pomysł.

Nie chcemy doprowadzić do zaciągania do domu zużytego powietrza z wyrzutni. (zapachy z wc , kuchni itp + wilgoć)

Ulokowanie kratek na elewacji ma też niestety minusy - możliwe jest pojawienie się zacieków. Samo przejście przez ścianę należy dodatkowo izolować.

Warto mieć na uwadze, że raz na jakiś czas kratkę czerpni należy czyścić więc lepiej ulokować ją w łatwo dostępnym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...