Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku bliżej czerpni czy wyrzutni?


Recommended Posts

Projekt przewidywał WG, ale z budowy kominów zrezygnowałem na etapie realizacji,likwidując wszystkie (za wyjątkiem przewodu spalinowego z kominka i napowietrzenia kanalozacji) przejścia przez dach.

W tym przypadku pozostała ściana, ewentualnie podbitka jako miejsce umoejscowienia czerpni/wyrzutni.

 

Jak widac z planu, czerpnie/wyrzytnie moge zlokalisować na elewacji zachodniej, lub północnej. Do innych jest za daleko.

Przy czym, na elewacji zachodniej bedzie zlokalizowany poziomy wyrzut spalin z kotła kondensacyjnego, wiec mogę gam umieścic jedynie wyrzutnię. Czerpnię na połnocnej.

Nawet, jeśli obie będą na elewacji północnej, to mogę rozsunac je o 6metrow, wiec zasysanie zurzytego powietrza raczej nie bedzie problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeżeli rekuperator ma być zamontowany w pomieszczeniu gospodarczym to zewnętrzne kanały najlepiej wyprowadzić na różnych ścianach.

Usytuowanie czerpni w odległości mniejszej niż 3m od wyrzutu to kiepski pomysł.

Nie chcemy doprowadzić do zaciągania do domu zużytego powietrza z wyrzutni. (zapachy z wc , kuchni itp + wilgoć)

Ulokowanie kratek na elewacji ma też niestety minusy - możliwe jest pojawienie się zacieków. Samo przejście przez ścianę należy dodatkowo izolować.

Warto mieć na uwadze, że raz na jakiś czas kratkę czerpni należy czyścić więc lepiej ulokować ją w łatwo dostępnym miejscu.

To nie wentylatory w komorze aerodynamicznej - nic Panu nie zassie . W rotorach 5% powietrza wraca i nic się nie dzieje!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zniwelować opór stawiany przez kratki oraz hałas przy wylocie należałoby zredukować się na kanał o większej średnicy. (Puszka rozprężna itp)
Jest Pan pewien??? !!!

dziecko-mowi.jpg Tak działają, rozprężanie się powietrza w gładkim kanale, wzmacniacze dźwięku i instrumenty dete.

dziecko-mowi.jpg

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt przewidywał WG, ale z budowy kominów zrezygnowałem na etapie realizacji,likwidując wszystkie (za wyjątkiem przewodu spalinowego z kominka i napowietrzenia kanalozacji) przejścia przez dach.

W tym przypadku pozostała ściana, ewentualnie podbitka jako miejsce umoejscowienia czerpni/wyrzutni.

 

Jak widac z planu, czerpnie/wyrzytnie moge zlokalisować na elewacji zachodniej, lub północnej. Do innych jest za daleko.

Przy czym, na elewacji zachodniej bedzie zlokalizowany poziomy wyrzut spalin z kotła kondensacyjnego, wiec mogę gam umieścic jedynie wyrzutnię. Czerpnię na połnocnej.

Nawet, jeśli obie będą na elewacji północnej, to mogę rozsunac je o 6metrow, wiec zasysanie zurzytego powietrza raczej nie bedzie problemem.

Rekuperację wymyślono po to, by zrezygnować z kotłowni, czyli wyrzucić kominy. Ma Pan tu 100% racji, ale nie należy wyrzucać przy tym wyrzutni od wentylacji, to nie kominy, choć na zewnątrz mogą wyglądać podobnie.

Pan da wyrzutnie tam gdzie może, nie ma Pan już wyjścia. Radziłby poszukać kratki z plastiku, może mniej lub wcale się na niej nie będzie wykraplać i zamarzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest Pan pewien??? !!!

[ATTACH=CONFIG]266405[/ATTACH] Tak działają, rozprężanie się powietrza w gładkim kanale, wzmacniacze dźwięku i instrumenty dente.

I ten bęcwał zwraca innym uwagę, że popełniają błędy ortograficzne! Poza tym poczytaj misiu trochę, to nie boli! Przestaniesz może pisać głupoty o szerokich i gładkich kanałach! Edytowane przez perm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zniwelować opór stawiany przez kratki oraz hałas przy wylocie należałoby zredukować się na kanał o większej średnicy. (Puszka rozprężna itp)

 

Kupując materiały do wentylacji dostałem kratkę czerpni o większej średnicy, niż kanał, który prowadzi powietrze do reku.

Wyrzutnię mam tej samej średnicy co kanał wychodzący z reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupując materiały do wentylacji dostałem kratkę czerpni o większej średnicy, niż kanał, który prowadzi powietrze do reku.

Wyrzutnię mam tej samej średnicy co kanał wychodzący z reku.

 

Warto by było zastanowić się nad taką samą kratką na wyrzucie (tj o większym polu przekroju) chociażby dlatego że kanał ten lubi hałasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciez piszę, że czerpnia (kratka nawiewna) jest większa.
Przepraszam, chodziło, dlaczego oba końce nie takie same. Jeżeli interesuje Pana czy jest różnica w oporach w tym miejscu, proszę przypomnieć mi w poniedziałek, zapytam w laboratorium gdzie takie rzeczy badają .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi "praktyk" z TB :-)

Powinno się robić kratkę do czerpni/wyrzutni o większej średnicy niż kanał z bardzo prostej przyczyny: w kratce mamy właśnie kratkę i często jeszcze siatkę, które zmniejszają prześwit kanału o około 50%, co powoduje mocny wzrost oporów miejscowych i dodatkowo bardzo przyspiesza prędkość przepływu, co powoduje szumy.

Zwiększenie średnicy czerpni/wyrzutni np. ze 160mm na 200 mm powoduje, że przy takim samym % prześwicie powietrze w kratce fi200 płynie o 65% wolniej, niż przez kratkę fi160.

Dlatego jeśli kanał od reku ma 160mm, przy czerpni / wyrzutni daje się fi200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi "praktyk" z TB :-)

Powinno się robić kratkę do czerpni/wyrzutni o większej średnicy niż kanał z bardzo prostej przyczyny: w kratce mamy właśnie kratkę i często jeszcze siatkę, które zmniejszają prześwit kanału o około 50%, co powoduje mocny wzrost oporów miejscowych i dodatkowo bardzo przyspiesza prędkość przepływu, co powoduje szumy.

Zwiększenie średnicy czerpni/wyrzutni np. ze 160mm na 200 mm powoduje, że przy takim samym % prześwicie powietrze w kratce fi200 płynie o 65% wolniej, niż przez kratkę fi160.

Dlatego jeśli kanał od reku ma 160mm, przy czerpni / wyrzutni daje się fi200.

 

Popieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czy można wykorzystać nieużywany pion kominowy z kotłowni do podłączenia do niego powietrza wywiewanego z rekuperatora. Komin był zbudowany do odprowadzenia spalin z pieca gazowego. Ponieważ nie dociągnięto do działki gazu, musiałem zamontować pompę ciepła (dlatego pion kominowy jest niewykorzystany). Dodam, że pozostałe dwa piony w tym kominie służą do wentylacji garażu i kotłowni. Czy można zatem bez problemu zastosować takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...