Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Reku bliżej czerpni czy wyrzutni?


Recommended Posts

Witam,

Czy można wykorzystać nieużywany pion kominowy z kotłowni do podłączenia do niego powietrza wywiewanego z rekuperatora. Komin był zbudowany do odprowadzenia spalin z pieca gazowego. Ponieważ nie dociągnięto do działki gazu, musiałem zamontować pompę ciepła (dlatego pion kominowy jest niewykorzystany). Dodam, że pozostałe dwa piony w tym kominie służą do wentylacji garażu i kotłowni. Czy można zatem bez problemu zastosować takie rozwiązanie.

 

witam

 

można

ważne, żeby był tylko odpowiedni przekrój

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
  • Odpowiedzi 53
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

Wyjście z reku mam fi 180. Moje pytanie, czy poprawnie będzie jak zredukuje od razu nawiew i wywiew na fi 160 do skrzynek rozdzielczych? Czy nie będzie za duży spręż?

Wyrzut będzie miał fi 180. Czerpnia może mieć fi 200 na samym wlocie ze 25 cm rury, a potem redukcja na fi 180?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Pomóżcie, nawiew jednak mi huczy!

Zrobiłem system na PeFlexach. Reku Brink excellent 400

Wyjście z reku fi 180 (1,5m) i przejście na fi 160 (4m) do skrzynki rozprężnej na sztywnej spiro. (1 kolanko 90 stopni i dwa kolanka 45 stopni). Połączenie do reku fi 200 spiro-ocieplnone-elastyczne 0,5 metra. Głośno jest już przy 150m3 a na wyciągu cichutko.. Wyciąg bardzo podobnie poprowadziłem tylko, że jest o 1 m dłuższy i ma jedne kolanko 90 stopni więcej.

Czemu akurat nawiew jest głośny?

Mam 2 metry rury elastycznej ocieplonej fi200. Zamienić przy reku sztywną 180 na 1,5m 200 elastycznej, czy może 0,5m od skrzynki rozprężnej wyciąć 2m 160 i wstawić elastyczną?

Jak myślicie pomoże coś taki tłumik? Czy pogorszy? jeśli będzie przejście ze 180 na 160, potem na 200, a potem znów na 160?111111111111111111.jpg

Edytowane przez Lisciok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomóżcie, nawiew jednak mi huczy!

Zrobiłem system na PeFlexach. Reku Brink excellent 400

Wyjście z reku fi 180 (1,5m) i przejście na fi 160 (4m) do skrzynki rozprężnej na sztywnej spiro. (1 kolanko 90 stopni i dwa kolanka 45 stopni). Połączenie do reku fi 200 spiro-ocieplnone-elastyczne 0,5 metra. Głośno jest już przy 150m3 a na wyciągu cichutko.. Wyciąg bardzo podobnie poprowadziłem tylko, że jest o 1 m dłuższy i ma jedne kolanko 90 stopni więcej.

Czemu akurat nawiew jest głośny?

Mam 2 metry rury elastycznej ocieplonej fi200. Zamienić przy reku sztywną 180 na 1,5m 200 elastycznej, czy może 0,5m od skrzynki rozprężnej wyciąć 2m 160 i wstawić elastyczną?

Jak myślicie pomoże coś taki tłumik? Czy pogorszy? jeśli będzie przejście ze 180 na 160, potem na 200, a potem znów na 160?111111111111111111.jpg

Nie wiadomo czemu huczy więc trudno powiedzieć gdzie wpiąć tłumik. Może nieść się dźwięk od wentylatora wtedy tłumik jak najbliżej niego, może, w przekroju kanału być jakaś przeszkoda, która powoduje hałas. Jeżeli możesz demontuj po kawałku i sprawdzaj czy jeszcze coś słychać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest hałas i hałas...

Bardziej szum czy bardziej brzęczenie?

 

Jednostka napędzająca całość, w której jest wentylator, drga.

Musi drgać.

Te drgania albo przenoszą się na obudowę, albo nie.

W dobrych konstrukcjach - nie.

Obudowa może rezonować a ten rezonans niesie się po rurach tym lepiej im są gładsze.

Wtedy odcinek fleksa pomiędzy instalacją a napędem zmniejsza ten efekt.

 

Może być tak, że struga napotyka na jakiś "zadzior" na rurze i gwiżdże, śwista.

Wtedy trzeba go znaleźć i usunąć.

 

Mogą wystąpić obie te przyczyny naraz...

 

Trzeba przystawić "ucho muzyka" do jakiegoś anemostatu i posłuchać JAK hałasuje.

Będzie wiadomo czego i gdzie szukać.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do skrzynek rozdzielczych są spiro sztywne, potem to już elastyczne termokontrol. Na niższych obrotach słychać tylko szum na wysokich słychać i centrale.. W każdym anemistacie podobny dźwięk.

Zadziory usuwałem, ale łącząc spiro stosowalem nity, czy to jest przyczyną?

Opory w instalacji raczej są małe bo przy wietrznym dniu, przy wyłączonym rekuperatorze czuć jak wieje przy anemostacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

U mnie niestety wyszło jak wyszło. Zamiast oryginalnej wyrzutni z systemu który mam zaprojektowany, będę miał rurę sztywną gładką, zakończoną wywietrzakiem stalowym.. Wyrzut przez dach płaski.

 

https://lh3.googleusercontent.com/YSVU_z_No0YxOihxCG5ryOlAc0Ubx7v5txj237418VUg8b9h6Tkq4NvEbBt-Sfh2muYnhwdxAQ=w1280-h1024-no

 

No i w związku z tym pytanie czy odcinek rury powyżej dachu trzeba izolować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...