Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Czeka mnie wybór materiałów/technologii i chciałbym wybrać tańsze opcje. Chodzi mi o orientacyjny koszt metra kw. dla domu jednorodzinnego, który jest podpiwniczony a zostanie wykonany z bali.

Pierwsza kwestia to ścianki wewnętrzne w piwnicach - murarze wskazują na pustak MAX ale chciałbym wiedzieć, czy jest tańszy zamiennik.

Druga to strop - do wyboru teriva oraz tradycyjna płyta wylewana. Co wybrać?

Teriva tańsza jest jeśli chodzi o strop .

-Mniejsza ilość materiału na podparcie stropu

-Mniejsza ilość betonu

-Szybszy sposób wykonania ( nie zawsze )

 

A pustaki policz ile masz metrów i przelicz ilość razy cenę i ci wyjdzie .

Mówisz teriva.. Beton B20 mam po 180 zł, stal po 2500/t, jeśli chodzi o terivę to już pewnie nie załatwię z dobrą ceną.

Wiem, że muszę przeliczyć ile wyjdzie za m2 ale pytam czy jest jakiś inny pustak, alternatywa dla maxa o podobnych właściwościach abym mógł go użyć.

Dwóch różnych budowlańców mówiło, że teriva wychodzi drożej, teraz sam nie wiem czy mówili tak bo preferują robić w tradycyjny sposób czy faktycznie ich opinia jest więcej warta bo oparta na doświadczeniach w stawianiu obu konstrukcji. Tutaj jak ktoś zrobił z terivy, to może nie wie ile by to kosztowało w wersji wylewanej.

 

Dodam, że ekipa za robociznę weźmie tyle samo, niezależnie od typu stropu. Mam 4 kubiki desek, cześć jeszcze nieużywana, zostało trochę prętów 12 i 6, stemple musiałbym kupić.

Edytowane przez baltazar

Ścianki działowe, to chyba +/- 12 cm powinny mieć, 25 cm to chyba nośne mają?

Przelicz sobie ile stali, betonu, desek na szalunki pójdzie przy obu stropach + wycena terivy i będziesz miał co tańsze.

Jak mówiłem majstrowi o MAXach 11 cm to stwierdził, że za mało i proponował MAXa normalnego, wieć ścianka ok 20 cm.

Podejrzewam, że z moją nikłą wiedzą, mogę się machnąć w obliczeniach, dlatego pytam bo pewnie jest jakieś uniwersalne wyliczenie, ile czego idzie na 1m2.

Co prawda na pewnej stronie znalazłem wyliczenia udowadniające, że strop wylewany jest o 50% droższy ale to była strona firmowa producenta stropów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Czepiłes sie tego stropu, przez lata wylewane były tańsze niż teriva. Teriva jest postrzegana jako szybsza i latwiejsza w wykonaniu. Tak naprawde który jest tańszy zależy od układu ścian, rodzaju zbrojenia iczy decydują detale. Róznice w cenie nie powalają. Różnica w jakości stropu , wg mnie zdecydowanie na korzyś monolitu, dobrze wykonany monolit nie ma konkurencji.
Biorąc pod uwagę ceny samych materiałów strop teriva jest nieznacznie tańszy, ale różnica robi się znacząca, gdy dodamy koszt robocizny - ta w wypadku stropu teriva jest dużo tańsza (łatwiejsze i zwykle szybsze wykonanie)
To robię wylewany, ekipa i tak liczy robociznę w tej samej cenie, materiały uda się kupić w dobrej cenie i z tego co czytam jakoś monolitu jest wyższa niż terivy.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...