Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

"Manuela" - komentarze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 154
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Cześć Kon111,

 

nie żebym była upierdliwa, ale uświadom mnie czemu Twoja ekipa zrobiła ścianę fundamentową kładąc bloczki wzdłóż a nie w poprzek?

 

Przecież to jest wbrew sztuce. Wdłuż można kłaść bloczek pod ściany działowe, ale nie nośne.

 

P.S. Na jaką głębokość ci wykopali łaawy fundamentowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Kon111,

 

nie żebym była upierdliwa, ale uświadom mnie czemu Twoja ekipa zrobiła ścianę fundamentową kładąc bloczki wzdłóż a nie w poprzek?

 

Przecież to jest wbrew sztuce. Wdłuż można kłaść bloczek pod ściany działowe, ale nie nośne.

 

P.S. Na jaką głębokość ci wykopali łaawy fundamentowe?

 

Bloczki kładli wzdłuż ponieważ wtedy szerokość ściany fundamentowej wychodzi 24cm. Przy scianach konstrukcyjnych z Silki o szerokości 18cm, 24cm podstawy zupełnie wystarczy. A dodatkowo gdy przeliczyłem grubości: ściany parteru + ocieplenie 16cm i ściany fundamentowe + ocieplenie, to okazało się, że żeby cokół wokół domu był wcięty (zagłębiony) o 2-3cm względem ścian parteru musiałem ograniczyć ocieplenie ścian fundamentowych do 6cm polistyrenu (w projekcie 10cm). Gdybym murował z bloczków w poprzek to nawet bez żadnego ocieplenia fundamentów cokół wystawałby, a to nie jest wskazane z uwagi na możliwość wnikania wody spływającej po ścianie w spoinę pomiędzy ścianą parteru, a fundamentem.

 

Spód ławy fundamentowej mam na głebokosci ok. 95cm względem poziomu terenu, pod ławą jeszcze 5-7cm chudziaka. Dodatkowo prawdopodobnie delikatnie obsypiemy budynek (5-10cm) z uwagi na zachowanie spadków (3%) odchodzących od ścian na zewnątrz. Tak więc reasumując ława bedzie zagłębiona na ok. 100-105cm w ziemi, a cokół wystawał będzie na 45-50 cm (tak żeby deszcze nie brudziły jasnej

elewacji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to w poprzek daje się bloczki fundamentowe jedynie przy ścianie jednowarstwowej.

 

 

Nasza Manuela ma ściany jednowarstwowe i bloczki fundamentowe są kładzione w poprzek (czyli tak, że ściana fundamentowa jest grubsza) - można zobaczyć na zdjęciach w albumie.

 

A jak macie zamiar wykończyć cokół poniżej ścian parteru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, to w poprzek daje się bloczki fundamentowe jedynie przy ścianie jednowarstwowej.

 

 

Nasza Manuela ma ściany jednowarstwowe i bloczki fundamentowe są kładzione w poprzek (czyli tak, że ściana fundamentowa jest grubsza) - można zobaczyć na zdjęciach w albumie.

 

A jak macie zamiar wykończyć cokół poniżej ścian parteru?

 

Styropian 8cm

 

Ściany 12cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza Manuela ma ściany jednowarstwowe i bloczki fundamentowe są kładzione w poprzek (czyli tak, że ściana fundamentowa jest grubsza) - można zobaczyć na zdjęciach w albumie.

Nina czy jesteś pewna, że Wasze ściany bedą jednowarstwowe tzn. już niczym nie ocieplone, bo jak patrzę na zdjęcia i z tego co piszesz wychodzi mi, że ściany zewnętrzne będą cieńsze niż 38cm czyli prawdopodobnie macie porotherm 30cm. To trochę za mało jak na ścianę jednowarstwową. Chyba, że się nie rozumiemy i Ty ocieplenia nie traktujesz jako warstwę, ale jako okładziny zewnętrzne.????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasza Manuela ma ściany jednowarstwowe i bloczki fundamentowe są kładzione w poprzek (czyli tak, że ściana fundamentowa jest grubsza) - można zobaczyć na zdjęciach w albumie.

Nina czy jesteś pewna, że Wasze ściany bedą jednowarstwowe tzn. już niczym nie ocieplone, bo jak patrzę na zdjęcia i z tego co piszesz wychodzi mi, że ściany zewnętrzne będą cieńsze niż 38cm czyli prawdopodobnie macie porotherm 30cm. To trochę za mało jak na ścianę jednowarstwową. Chyba, że się nie rozumiemy i Ty ocieplenia nie traktujesz jako warstwę, ale jako okładziny zewnętrzne.????

 

Małżonka zasugerowałą się potocznym nazewnictwem panującym w okolicy, w której warstwowość ściany określa się warstwami cegieł.

 

Ściana będzie 2 warswowa, czyli MAX i styropian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małżonka zasugerowałą się potocznym nazewnictwem panującym w okolicy, w której warstwowość ściany określa się warstwami cegieł.

 

Ściana będzie 2 warswowa, czyli MAX i styropian

 

Tak mi się właśnie wydawało.

 

Skoro na cokole będzie także ocieplenie to wnioskuję, że zamierzacie go wykończyć jak w projekcie czyli lekko wysuniety względem ściany parteru. Czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy ścianę JW z BK 400 36 cm, bloczek nadwieszony nad fundamentem. Po wykończeniu cokół cofnięty będzie akutat o zalecane minimum.

No właśnie ja też kieruje się radami mojego majstra i tak dobieram szerokości ścian i cokołu, zeby cokół był cofnięty o 2-3cm (zabezpieczenie przed wnikaniem wody w spoinę poziomą, a potem w fundament.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A'propos 22% VAT-u na przyłącze.

Ja też przerabiałem ten temat i nawet się odwołałem bo mi pismo przysłali o aneksowaniu umowy i dopłacie VAT-u.

Ale pogadałem z URE i okazało się, że ustawa jest odesłana do MF z prośbą o wyjaśnienie bo są niezgodności. Wszystkie ZEWT-y podpierają się Taryfikatorem i to on jest dla nich wykładnią cen. Najlepiej poproś o podstawę prawną w swoim ZEWT-cie a potem skonsultuj to z URE. Mi Pani powiedziała, że jeżeli oni (URE) nie dali wytycznych o cenach w nowym taryfikatorze to obowiązują stare. Napisałem odwołanie i otrzymałem notę uznaniową - czyli moja wpłata brutto (wtedy z 7% VAT-em) została uznana jako wpłata brutto z 22% podatkiem VAT.

 

Pozdrawiam

 

PS. Jeśli dojdzie do odwołania koniecznie powołaj się na konsultację z URE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cos dorzucę o księgach wieczystych.

RObiłem tak samo jak ty - tzn nie ubezpieczałem kredytu.

Wypis z ksiąg dostałem w tempie ekspresowym (znajoma w sądzie) ale...

nic to nie zmieniło w czasie bo: bank musi dostać potwierdzenie wpisania

hipoteki pocztą i od tego momentu 7 dni jest na uprawomocnienie się tego

wpisu. Dopiero wtedy można pobrać wypis z KW z PRAWOMOCNYM wpisem

na hipotekę który to wpis bank uzna.

 

Pozwodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A'propos 22% VAT-u na przyłącze.

Ja też przerabiałem ten temat i nawet się odwołałem bo mi pismo przysłali o aneksowaniu umowy i dopłacie VAT-u.

Ale pogadałem z URE i okazało się, że ustawa jest odesłana do MF z prośbą o wyjaśnienie bo są niezgodności. Wszystkie ZEWT-y podpierają się Taryfikatorem i to on jest dla nich wykładnią cen. Najlepiej poproś o podstawę prawną w swoim ZEWT-cie a potem skonsultuj to z URE. Mi Pani powiedziała, że jeżeli oni (URE) nie dali wytycznych o cenach w nowym taryfikatorze to obowiązują stare. Napisałem odwołanie i otrzymałem notę uznaniową - czyli moja wpłata brutto (wtedy z 7% VAT-em) została uznana jako wpłata brutto z 22% podatkiem VAT.

 

Pozdrawiam

 

PS. Jeśli dojdzie do odwołania koniecznie powołaj się na konsultację z URE.

Ranek spędziłem na telefonowaniu do różnych instytucji w sprawie VAT. Na początku dzwoniłem go głównej siedziby ZEWT, pani z księgowości stwierdziła, że przyłączenie do sieci od 1 maja jest usługą, ale według jakiejś tam interpretacji nie jest to usługa budowlana.

Zadzwoniłem więc do URE, pan z działu prawnego stwierdził, że co prawda oni się statutowo takimi rzeczami nie zajmują, ale wie, ze cały czas brakuje (od trzech miesięcy) interpretacji ministra finansów jaką usługa jest przyłączenie. Raz, czy dwa prezes URE pisał do ministra z prośba o oficjalne stanowisko, ale niczego sie nie doczekał. Dlatego każdy U.S. interpretuje jak chce marcową ustawę o VAT. Jedyne na co mozna liczyć to na to, że gdy ukaże się w końcu korzystna dla nas interpretacja ustawy, bedzie mozna starać się z zwrot nadpłaconego podatku, o ile oczywiście minister stwierdzi, że ma byc naliczany 7% podatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cos dorzucę o księgach wieczystych.

RObiłem tak samo jak ty - tzn nie ubezpieczałem kredytu.

Wypis z ksiąg dostałem w tempie ekspresowym (znajoma w sądzie) ale...

nic to nie zmieniło w czasie bo: bank musi dostać potwierdzenie wpisania

hipoteki pocztą i od tego momentu 7 dni jest na uprawomocnienie się tego

wpisu. Dopiero wtedy można pobrać wypis z KW z PRAWOMOCNYM wpisem

na hipotekę który to wpis bank uzna.

 

Pozwodzenia!

RYDZU, ale udało Ci się w końcu nie zapłacic tego ubezpieczenia, a jesli tak to czy za przeciągnięcie czasu oczekiwania na prawomocny wypis miałeś jakies problemy w banku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RYDZU, ale udało Ci się w końcu nie zapłacic tego ubezpieczenia, a jesli tak to czy za przeciągnięcie czasu oczekiwania na prawomocny wypis miałeś jakies problemy w banku??

 

Udało się wszystko na czas. Niczego nie przeciągnąłem tylko byłem za szybki :D.

W banku sie trochę dziwili, że mam tak szybko wypis (okazało się że nieprawomocny).

Oni dostali ten papier o wpisaniu ich na hipotekę dopiero 3 dni później. Do tego 7 dni

na uprawomocnienie i dopiero miałem wypis który uznali i kredyt ruszył.

 

A tak swoją drogą: gnałem z kredytem jak diabli, a pierwszą transzę uruchomiłem

po 3 tygoniach dopiero. Ale miałem spokój, że kredyt juz jest i tylko na mnie

czeka - i to mnie uspokajało.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...