Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z miasta na wieś, czyli Prosty1 do celu


Recommended Posts

Hej inatka - dzięki za miłe słowa. Budowa rzeczywiście jest łatwiejsza niż się wydaje. W trakcie już raczej masz inne rzeczy na głowie, i szybko skupiasz się na tym, co przed Tobą.

 

Co do pokoju nad tarasem, to poszedłem tam specjalnie z termometrem laserowym:

na zewnątrz -12,5st,

temp powietrza w pokoju 22,1 st,

temp podłogi 23st,

różnica między częścią nad tarasem, a częścią nad salonem - 0,0st,

różnica między temp podłogi w pokoju obok 0,1st.

 

Powyższe dowodzi, że różnicy nie ma :) Oczywiście należy wszystko ładnie zaizolować z zewnątrz (i tu w projekcie jest wełna na ruszcie drewnianym, a u mnie styropian, jak na reszcie elewacji), oraz polecam podłogówkę - zdecydowanie zwiększa komfort w pomieszczeniu.

 

W razie kolejnych pytań chętnie odpowiem i polecam Prostego - naprawdę fajny projekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 199
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wielkie dzięki za sprawdzenie temperatury, w sumie to zakładałam że będzie różnica może 2,3 st między pokojami. Czyli z tego co piszesz na górze tez masz podłogówki - tutaj własnie zastanawiamy się nadal, ale mówisz że komfort jest większy... Na pewno to rozważymy na nowo:) my też bedziemy miec styropian (20 cm) tak planujemy, działka to takie wichrowe wzgórza... zamierzamy się tu dobrze ocieplić.

 

Zastanawia nas jeszcze kuchnia, chodzi o scianę na której masz lodówkę - czy lodówka się mieści i czy nie trzeba jej (sciany) poszczerzać ? i czy lodówka z tej strony nie zabiera światła?

 

Mieszkasz juz praktycznie rok ! Jakich z perspektywy czasu dokonałbyś zmian?

 

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Pozowole sobie jeszcze napisać w razie pytań :)) i dziękuję za odpisywanie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inatka - comfort przy podłogówce jest nieporównywalnie większy. Ciepła podłoga i lepszy rozkład temperatur jest ogromną zaletą. Nie zastanawaiałbym się dwa razy nawet. Co do ocieplenia, to przy wichrowej okolicy polecam porządne docieplenie. W wietrzne dni można zauważyć zwiększone zapotrzebowanie domu na ciepło. 20cm to też IMHO optymalna wartość - można się pokusić o grafit - koszt niedużo większy, a jednak daje sporo.

 

Co do kuchni i lodówki - mieści się na ścianie spokojnie - jest jeszcze miejsce po bokach (u nas jest jeszcze szafka cargo obok), ale światła troche zabierze. Z tym, że to okno akurat nie doświetla domu za bardzo, a w kuchni przy naszym układzie i tak zasłania się je ciałem robiąc coś na wyspie. Tak czy siak uważam, że efekt negatywny jest minimalny.

 

Co do zmian z perspektywy czasu - w sumie dom jest tak, jak się spodziewaliśmy dobrze przemyślany i z naszego punktu widzenia bardzo funkcjonalny. Można się zastanawiać nad brakiem spiżarni, brakiem sensownego miejsca na TV w salonie, albo bezsensownym wiatrołapem, ale są to wszytsko dość indywidualne problem, które my rozwiązaliśmy po swojemu i każdy też tak zrobi. Z rad budowlanych - pamiętajcie o węgarkach przy drzwiach, bo nie ma ich w projekcie i dobrze przemyślcie układ gniazdek i włączników elektrycznych. No i powodzenia :) W razie W służę pomocą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Hej!

U mnie fundamenty ze względu na słabe grunty wychodziły dużo, dużo drożej (jakieś studnie, pale, cuda wianki), a płyta wyszła taniej i do tego ocieplona. Trudne grunty to jest to. Ale nawet na normalnych płyta może być tańsza, o ile zrobiona z głową i dobrze. A do tego brak mostków typowo fundamentowych.

 

Trzymam kciuki za budowę i powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam serdecznie, wspanialy domek gratuluje. Gdybym wczesniej na niego wpadla napewno bym go wybrala. Ale za to jest inny i tez funkcjonalny(tak mi sie wydaje). Budowa jeszcze przed nami . Mam pytanko co do firmy zakladajacej wam Reku , PC i podlogowke. Nasz domek jest podobnej wielkosci. Ile was wyniosly koszty ? Jesli mozna to na priva . Bylabym wdzieczna poniewaz u nas juz zaczyna sie wariacja z wybieraniem ekip i kosztorysami. My budujemy w Lutyni kolo Wrocka:)

Dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 months później...

Mam pytanie dotyczące okien dachowych. . .

Jesteśmy w trakcie budowy domu z projektu Prosty 2. Chcielibyśmy z mężem ograniczyć ilość okien dachowych na piętrze (między innymi z tego względu, że bardzo nagrzewałyby się pomieszczenia latem), ale zastanawiamy się jak w takim wypadku będzie z doświetleniem pokoi? :bash:

 

Czy w którymś z pomieszczeń dałoby radę zrezygnować z okien dachowych? Jak to u was wygląda w praktyce? Co o tym myślisz semcio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, ależ mnie tu nie było... a w domu (a zwłaszcza dookoła) się pozmieniało trochę... muszę wrócić do opisywania postępów, tylko kiedy, jak czasu na sen brak?!

 

Co do okien dachowych, to niestety są źródłem znacznego nagrzewania się pomieszczeń w lecie. Właśnie zamówiłem markizy z FAKRO na probe...

Ale z kolei jeśli chodzi o doświetlenie, to ja bym ich nie ruszał. Mimo, że sprawa jest dość indywidualna, to moim zdaniem okna w szczytach dają światło w ograniczonym zakresie doby. Natowiast dachowe, dzięki optymalnym nachyleniu doświetlają pomieszczenia bardzo ładnie.

 

Ja wiem, że to koszt niemały i troche kłóci się z idea energooszczędności ale warto mieć te okna na świat. Może tam, gdzie okna są podwójne można zastosować jedno, ale wtedy nieco szersze (ale to trzeba inaczej nieco w więźbie wymiany policzyć). Najmniej potrzebne okna to to nad klatką schodową u mnie, ale ja zostawiłęm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
  • 3 weeks później...

Hej cob_ra,

buderus jak najbardziej w porządku, mogę polecić tą pompę. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do sprawnoście etc. Miała jedną awarię na początku szybko usuniętą na gwarancji (padła popa obiegu dolnego żródła). Ja lubię się bawić, więc może sterownik bym sobie życzył bardziej rozbudowany, ale większość osób będzie miała możliwości aż nadto.

 

Pompę polecam - Buderus to porządna marka, komponenty z wyższej półki, cicha, wydajna, bezobsługowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Już od jakiegoś czasu z mężem śledzimy ten dziennik i jakoś przypadkiem trafiają Państwo w nasz gust - dom mamy podobny i okazało się, że mamy bardzo podobny pomysł na kuchnię - identyczny kolor blatu i identyczny kolor mebli :) w związku z tym pytanie o panele - świetnie pasują do wyspy i szukamy podobnego połączenia - pamięta Pan co to za kolor? gdzieś na zdjęciach jest firma ale nie mogę się za nic dopatrzeć jaki to kolor albo symbol. I czy sprawdzają się one przy podłogówce?

Będę wdzięczna za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej cob_ra,

buderus jak najbardziej w porządku, mogę polecić tą pompę. Nie mam żadnych zastrzeżeń co do sprawnoście etc. Miała jedną awarię na początku szybko usuniętą na gwarancji (padła popa obiegu dolnego żródła). Ja lubię się bawić, więc może sterownik bym sobie życzył bardziej rozbudowany, ale większość osób będzie miała możliwości aż nadto.

 

Pompę polecam - Buderus to porządna marka, komponenty z wyższej półki, cicha, wydajna, bezobsługowa.

 

Przeczytaj co napisane bo jedno zaprzecza drugiemu.

 

Nie mam zastrzeżeń ale miała jedną awarię. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykona - popsuła się pompa zaraz na początku - to raczej wada fabryczna pompy (pompa WILO, więc dobra pompa a nie chińczyk). Awaria usunięta bardzo szybko, pompa w tym czasie używała wbudowanej grzałki, aby nie było nam zimno. Awarie się zdarzają - wszystkie wadliwe element padają zazwyczaj na początku. Jak dla mnie, to raczej przypadek producenta pompy i nie zwalałbym tego na ogólną ocenę za pompę ciepła. I dlatego nadal polecam i będę się tego trzymał. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kasiula4b - panele to EGGER w kolorze bielonego dębu chyba. Były dość tanie, ale pasowały nam kolorystycznie i w ogóle.

Nie polecam :) Cała taniość z nich wyłazi niestety. Co do podłogówki, to panele nie mają z nią większego problem - polecam jedynie zastosować odpowiednie podkłady na ogrzewanie podłogowe (takie z dziurami - widać gdzieś u mnie). Ale jeśli chcecie dokładny model, to mogę sprawdzić symbol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

W końcu znalazłem "skarbnicę" wiedzy na temat Prostego. Na wiosnę ruszam z budową więc pewnie będę miał sporo pytań :)

Mam nadzieję, że jesteście zadowoleni z tego projektu bo ja kupiłem wbrew woli swojej drugiej połówki i muszę teraz naprawdę nieźle się postarać by ją do niego przekonać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...