Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Strop poddasza nieużytkowego w starym domu z istniejącą izolacją


MARTINOS

Recommended Posts

Witam,

zamierzam doocieplić strop na nieużytkowym poddaszu. Powierzchnia około 140m2

Dom 25 letni. Cienki strop z płyt, drewna i płyty gipsowej. Razem około 10cm.

Bezpośrednio na stropie położone są legary --> nie można nic wcisnąć pod legar.

Odległość między legarami to około 120cm.

Aktualnie położone (ale raczej w dużym nieładzie) są kawałki wełny o grubości 5cm. Nieruszane od 25 lat...

Zastanawiam się jak do tego podejść? Wyrzucić to co jest i dać nową wełnę czy kłaść na tym co widać po wcześniejszym uporządkowaniu?

Wolałbym tego nie ruszać, bo to chyba coś jak wełna szklana...

 

Jako, że jestem laikiem szukam rady jakiej wełny użyć? Jakiej grubości i jakich parametrach? W jaki sposób układać? Używać jakiś dodatkowych folii na wierzch?

IMG_2693.jpg

IMG_2695.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozejrzeć się po okolicy, poszukać za darmo styropianowych kawałków, albo granulatu styropanu wełny poliuretanu, i rozsypać, im grubiej tym lepiej, na samą górę wrzucić coś ciężkiego co odetnie konwekcję, grubą folię, starą wykładzinę, płyty OSB itp

 

PS pilnować maksymalnej obciążalności drewnianego stropu jeśli trafi się granulat czegoś ciężkiego np wełny skalnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja radzę trochę na odwrót - gdyż zawsze wychodzę z założenia, że jeśli coś robić - to porządnie. Prowizorkę masz - po co robić kolejną, skoro można ją po prostu zostawić?

Jeśli dach masz nieocieplany (choć i tak warto, by był nieco ocieplony - jakieś 5 cm waty - może możesz wykorzystać w tym celu tę starą?). Izolacja stropu na poddaszu nieużytkowym powinna mieć ok. 30 cm, by spełniała swoją funkcję. Trzeba starą zdjąć, położyć folię paroszczelną, na to wełnę mineralną (25 cm) i płyty.

Choć piszesz, że w stropie nie ma żadnej dylatacji, a legary leżą bezpośrednio na konstrukcji... Uważać trzeba na nośność stropu, żeby nie było za ciężko.

 

Jest jeszcze inne wyjście i chyba w Twoim przypadku bardziej odpowiednie: pianka poliuteranowa natryskowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacja stropu na poddaszu nieużytkowym powinna mieć ok. 30 cm, by spełniała swoją funkcję. Trzeba starą zdjąć, położyć folię paroszczelną, na to wełnę mineralną (25 cm) i płyty.

.

 

Temat nie mój, ale mam podobną sytuację to zapytam. Ja mam legary o wysokości 13 cm, na nie z dołu są podbite deski, które są sufitem piętra. Między legarami jest 5 cm wełny, a na to dana dykta luzem. Jakbym to miał zrobić przy takich niskich legarach, żeby było 30 cm? Bo ja myślałem, żeby dać 15 i na to płytę OSB, ale podobno nie można gnieść wełny, więc zostawałaby 10. Chyba, żeby dać dodatkowe legary na krzyż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Panie Martinos, uważam, że jeżeli chce pan ocieplić strop - należy zrobić to dokładnie. Zalecam zacząć od uporządkowania poddasza (w odpowiednich środkach ochronnych). Po uporządkowaniu (zdjęciu starej wełny), rekomenduję ułożyć folię paroizolacyjną np: Isover Stopair, na którą bezpośrednio zastosować nową wełnę mineralną w układzie dwuwarstwowym - pomiędzy legarami oraz na nich (ograniczenie mostków cieplnych).

Polecam do tego wełnę Iosver Super-Mata ok. 25-30 cm (zależy od grubości legarów)

http://www.isover.pl/Nasza-oferta/Super-Mata

 

W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.

 

Pozdrawiam

Paweł Stefański

____________________

Online Ekspert ISOVER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

 

całość jest delikatnie uporządkowana tzn. usunięte wszystkie śmieci a stara wełna wyrównana. Nie ruszałem tego w całości, bo nie chciałem się w tym grzebać... szkoda zdrowia.

Na to planuję położyć 15 cm wełny w rolkach o szerokości 120cm --> idealnie pasuje między deskami.

Wełna raczej nie z najwyższej półki - planuje KNAUF ECO.

Nie wiem czy to zadziała ale nic więcej nie planuje robić.

 

Natrysk pianki rzeczywiście byłby dobry w tym przypadku ale z tego co się orientowałem to koszt jest bardzo wysoki i dla mnie nie miałoby to ekonomicznego sensu w kontekście tego budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...