Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak zrobić ogrzewanie podłogowe w domu z bali?


baltazar

Recommended Posts

Mam zamiar ogrzewać dom kominkiem z systemem DGP ale potrzebuję głównego źródła (gaz odpada), które będzie zasilało podłogówkę i grzało wodę użytkową.

Jestem na etapie wyboru: pompa ciepła, prąd w II taryfie albo piec ekogroszek/pellet.

 

Jak rozwiązać sprawę ogrzewania podłogowego? Do ogrzania parter i poddasze. Co dać na podłogę, biorąc pod uwagę, że drewno i podłogówka to niedobrana para.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkowo myślałem o deskach klejonych (2-3 warstwy w sumie grubości 14 mm). Podobno sprawdzają się przy podłogówce. Ma to sens bo w końcu przykleja się je bezpośrednio na posadzkę. Jednak po dłuższych rozważaniach jestem już niemal zdecydowany na płytki ceramiczne imitujące drewno. Wygląda to coraz lepiej i ku memu zaskoczeniu są już takie o dł. 120 cm. A przy okazji dobra terakota i tak będzie dwa razy tańsza od desek. Klej do płytek też wydaje mi się jakby mniej toksyczny od tego do drewna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

baltazar.

Jeżeli bardzo chcesz ogrzewać dom kominkiem z dgp, to pamietaj, że źle wykonane dgp strasznie wysusza powietrze, drewno i ogólnie nie jest to najlepsze rozwiązanie dla drewniaków. Naprawdę abys miał zadowolenie z takiego sposobu grzania, musisz to zrobić z dobrym fachowcem, który rozumie ideę dgp i bedzie umiał przede wszystkim nie przegrzać powietrza oraz odpowiednio je nawilzyć i stworzyć cyrkulację w domu. Wykonałem takich kominków sporo w domach drewnianych i wiem jak to wygląda w praktyce. Pamietaj, że dgp działa tylko wtedy jak palisz w kominku, jak nie palisz to zimno;( :eek: Lepszym rozwiązaniem jest kominek akumulacyjny z dogrzaniem grawitacyjnym albo kominek z płaszczem wodnym, koniecznie z buforem i woda użytkowa na prąd.

Jeżeli chodzi o podłogówkę, zarówno drrewno jak i ceramika się nadają. Jest to sprawdzone i skuteczne. Ważne aby tylko był odpowiedni i kumaty fachowiec, który wie co to ogień, jak go ujarzmić, jak wykorzystać energię, która wytwarza i stworzyć sprawny układ.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Dobrze jest sobie najpierw policzyć jakie będzie zapotrzebowanie na ciepło i pod to dopasować cały system, więc polecam artykuło o ogrzewaniu podłogowymł: http://www.ekoheat.com.pl/ogrzewanie-podlogowe-instalacja-krok-po-kroku . Dobrze jest wszystko dopasować, żeby nie było problemów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...