Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szmaragd 4 budowa domu - pytanie i komentarze


Recommended Posts

Ale umówmy się -- drewno się stosuje głównie po to, żeby mieć cokolwiek cieplejszą podłogę niż ma to miejsce przy płytkach. Skoro podłoga jest podgrzewana, to stosowanie drewna czy paneli mija się z celem. Chyba, że ktoś po prostu musi mieć świadomość, że stąpa po drewnie. Poza tym ludzie kładą drewno na podłogówkę. Podobnie z wykładzinami i dywanami, są nawet takie dedykowane.

 

A ja zylem w przekonaniu ze ludzie klada parkiet i panele ze wzgledow estetycznych i wizualnych :) czlowiek uczy sie cale zycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 111
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja zylem w przekonaniu ze ludzie klada parkiet i panele ze wzgledow estetycznych i wizualnych :) czlowiek uczy sie cale zycie.

Ludzie głównie zaczęli kłaść drewno na podłogę, żeby od ziemi nie ciągnęło. Kładą także ze względów estetycznych -- jako alternatywa dla ciepłego dywanu/wykładziny albo alternatywa dla zimnych płytek. Ale nadal jest to podyktowane właśnie wyższym komfortem cieplnym dla stóp.

 

Jeśli zaś chodzi o efekt wizualny -- to widziałeś nowe płytki drewnopodobne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My zrezygnowaliśmy z podłogówki z powodu zastosowanych materiałów tj. Deska w salonie i wykładziny w sypialniach. Mam teraz cały jeden poziom w plytkach (salon połączony z kuchnią i przedpokoje) wizualnie wygląda to bardzo dobrze i jest praktyczne w utrzymaniu, ale mało przytulnie. Widzieliśmy płytki drewnopodobne ładnie wyglądają i takie damy na przedpokojach. Ale do pokoji trafia kaloryfery. Podlogowke robimy w lazienkach. Przy wycenach podłogówka nam taniej wychodziła niż kaloryfery.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie głównie zaczęli kłaść drewno na podłogę, żeby od ziemi nie ciągnęło. Kładą także ze względów estetycznych -- jako alternatywa dla ciepłego dywanu/wykładziny albo alternatywa dla zimnych płytek. Ale nadal jest to podyktowane właśnie wyższym komfortem cieplnym dla stóp.

 

A ja nadal jestem przekonany, że ludzie kładą parkiet ze względu na styl, prestiż oraz elegancję.

No ale wiadomo...parkiet...drewniany...z drzewa..zywego takiego pieknego...

A kamien to co innego, zwykly szary kamien,zimny i bez uczuc w dodatku... :D

 

Ja jestem zdania ze wszelkie gresy i panele z kamienia drewnopodobnego to tylko gorsza alternatywa dla prawdziwego drewna stworzona dla ludzi ktorzy klada podlogowke. Ale mi sie to zbytnio nie podoba. Ja wolalbym chodzic boso po drewnie niz po kamieniu...nawet tym ogrzewanym przez podlogowke. O wiele przyjemniejsze odczucie przy parkiecie drewnianym. No i przytulniej jest w domu z normalna podloga a nie wszystko z kamienia. Przy kamieniu wszystko jest takie surowe.

 

No ale wiadomo jaka jest roznica miedzy drewnem a kamieniem :)

 

A jeszcze apropo pieca Myjk. Masz jakas wiedze praktyczna poza wiedza teoretyczna i tego co czytasz w internetach?

Hydraulik ktory robi nam instalacje jest z rodziny mojej zony i nie sadze aby chcial dla nas zle. Ma duze doswiadczenie i wie przy jakich domach co sie sprawdza. Widza teoretyczna z praktyczna czesto sie mija przy budowlance. On sam u siebie zrobil grzejniki i piec wiekszy niz przewidywal projekt a mowi ze w dwoch pomieszczeniach i tak jest slabo...

 

A Octans napisal ze MG proponuje do Szmaragda piec w zakresie od 5-26 KW wiec rozbieżnosc bardzo duza

Edytowane przez tomek898989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Octans ociepleniami zamierzam sie zajac sam. Bede dach w garazu ocielnal tak jak i dach glowny. Ocieple dach wezlna i przykryje karton gipem a reszte oddziele ocieplonym stropem na tej samej zasadzie. Mam nadzieje ze wiesz o co mi chodzi. Wzdluz bramy garazowej zamierzam zrobic taki schowek na jakiej opony etc.

No i zamierzam tez chyba ocieplic sufit w garazu nad ktorym jest lazienka. Bo wiadomo, w garazu jest sporo chlodniej niz w czesci mieszkalnej i to wszystko idzie do lazienki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Masz racje co do ocieplenia łazienki od dołu. W projekcie jest warstwa ocieplenia ściany od pokoju przy garażu (w szmaragdzie 3), muszę sprawdzić czy jest też planowana od sufitu garażu. Jeżeli nie będzie to dzięki tobie zrobię:) My chcemy zrobić strop wylewany nad całym garażem. Mamy planowane dwa monolityczne stropy więc ten odcinek nie będzie problemem. Planowany jest również mały schowek pod tym daszkiem z garażu jak napisałaś np. na opony itp. Możesz mi napisać na priv ile wyszła Ci instalacja wod-kan i jak ją rozliczałeś w całości z robocizną czy osobno robota i materiał?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszlo PW.

 

Natomiast odnosnie planowania instalacji elektrycznych i wod kan co nalezy pamietac aby elektryk z hydraulikiem dogadali sie jakie kabelki beda potrzebne i gdzie.Ile gniazdek itd. Wiadomo ze w czesci mieszkalnej bedzie panel sterujacy piecem. Kwestia teraz ile tych kabli i jakie. Czy jeden piec czy dwa. Czy bedzie pogodynka czy nie. Jesli tak to tez elektryk musi puscici kabel na dwor poprowadzony od kotlowni z miejsca gdzie bedzie stal piec. Wazne aby to miejsce na dworzu bylo od północy na wysykosci 1,50 m. Tak mowil elektryk i tak zrobil :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdania ze wszelkie gresy i panele z kamienia drewnopodobnego to tylko gorsza alternatywa dla prawdziwego drewna stworzona dla ludzi ktorzy klada podlogowke.

To wynik narośniętych (głównie za "komuny") obserwacji (drewno = prestiż) i utrwalonego skojarzenia (drewno = ciepło) a jednocześnie opóźnienia technologicznego (znowu "komuna"). Problem ten znika, gdy podłoga jest podgrzewana i są ceramiczne imitacje drewna pozwalające odróżnić wizualnie i kolorystycznie salon/jadalnie od "sterylnej" kuchni/łazienki/holu, a podłogówka jest tańsza w instalacji, dając dodatkowo możliwość zastosowania KAŻDEGO rodzaju zasilania. Oczywiście, niektórzy mogą mieć doła, że to jednak nie jest prawdziwe drewno (znika tzw. "prestiż"), ale mnie akurat ten "prestiż" koło małego palca u nogi lata, skoro komfort mam większy niż na drewnie (i bez kalafiorów na ścianach). :) Tutaj o KOMFORT dla ciała (stóp) od zawsze się rozgrywa.

 

A jeszcze apropo pieca Myjk. Masz jakas wiedze praktyczna poza wiedza teoretyczna i tego co czytasz w internetach?

Matematyka nie kłamie wbrew temu co głoszą dinozaury vel instalatorzy "starej daty" tudzież przez takich "wychowani". Dla przykładu, opartego na "praktyce". Jeśli mój obecny dziurawy (acz trochę docieplony) jak durszlak dom (140m2) potrzebuje średnio 10kW mocy, to Twój nowy, ocieplony, ze szczelnymi oknami będzie wymagać 20+20?

 

Widza teoretyczna z praktyczna czesto sie mija przy budowlance.

Nie będziesz się zatem bał wprowadzić do swojego nowego domu? Przecież tam też konstruktor siedział w fazie projektu i "w teorii" WYLICZAŁ jaka wytrzymałość jest potrzeba aby Ci sufit nie spadł na głowę. Dla ogrzewania robi się to samo -- też z zapasem (jak przy obciążeniach), ale z max. 15% a nie 150% Więc ja tylko zwracam uwagę, żeby Twój instalator usiadł i to policzył, żeby nie narażać Cię na bezsensowne straty inwestycyjne.

 

A Octans napisal ze MG proponuje do Szmaragda piec w zakresie od 5-26 KW wiec rozbieżnosc bardzo duza

Ponieważ piec gazowy ma spory zakres modulacji mocy. Ale ja się nie czepiałem pieca gazowego, a głownie tandemu tudzież samego pieca spalinowego, który tej modulacji, poza zmianą ilości paliwa, praktycznie nie posiada. Czy instalator do tego 20kW pieca spalinowego przewidział jakiś bufor, czy jak będzie realizowane dystrybuowanie ciepła przy tak ogromnej dawce energii z pieca zapasowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerujesz ze wszystko co bylo za komuny i zaraz po niej jest be ? Ja tak nie uwazam. Podkreslam ze mam 25 lat wiec nie jestem zadnym komuchem, ale pamietam troche czasow "gorszych" i znam te teoretycznie "lepsze" i nie podoba mi sie obecna pogon tylko i wylacznie za nowinkami technologicznymi i wartosciami materialnymi kompletnie nie liczac sie z tymi moralnymi.

 

I nadal uwazam ze drewno kladzie sie ze wzgledow wizualnych i ze wzgledow poczucia domowego ciepla i atmosfery.

I nadal nie uwazam aby przyjemniej golymi stopami chodzilo sie po kamieniu niz po drewnie. Najprzyjemniej w ogole chodzi sie po cieplym piasku takze jakby olac prestiz i wygode to mozna zamiast murowanego domu zbudowac szalas i zyc zgodnie z natura a zima postawic iglo i spac przy ognisku.

 

Nadal nie rozumiem czemu sumujesz moc dwoch piecow skoro pisalem wyzej ze bedzie pracowal albo jeden albo drugi.

 

Na reszte Twoich twierdzen nie chce mi sie odpowiadac :) bardzo szybko da sie zauwazyc ze jestes teoretykiem i posiadaczem wiedzy jedynie internetowej.I jestem niemal pewny ze jestes taki troche zielony :) Brak Ci racjonalnego myslenia, sugerujesz sie tylko odgornie narzuconymi faktami i normami.

 

W wielu dziedzinach zycia da sie zauwazyc ze to co powie ktos "wazny" nie koniecznie ma sens a jest powiedziane w konkretnych celach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Gratuluję postępów. Dom robi jeszcze piękniejsze wrażenie. Jakie dałeś ocieplenie i ile m wyszlo. My dwa tygodnie temu zaczęliśmy stawiać ściany i jesteśmy po wylaniu stropu nad całością (nawet garażem ). Teraz mamy przerwę technologiczną. O braku czasu i stresie też coś wiemy:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.Styropian poszedl 15cm. Z frezem ale wykonawca narzeka ze ten frez jest bardzo nierowny i i tak musial odcinac i piankowac . Firma IZOLBET. Takze lepiej brac bez frezu z tego co uslyszalem od wykonawcy.

Na dół styropian twardy podlogowy 12 cm. I w miejsca gdzie bedzie kamien 12 cm elewacyjnego.

Kupilem 15cm na 200m2 sciany ale jeszcze nie wiem czy cos zostalo. Napewno nie zabraklo. Kupilem tez 9 paczek 12 na kamienei elewacyjne ale tego duzo zostalo.Tez nie wiem dokladnie ile.

12 na fundamenty kupilem 9 paczek , zostala jedna.

 

To w trakcie przerwy technologicznej moglbys wrzucic zdjecia z postepow prac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Wszystko wygląda super i na bardzo przemyślane rozwiązania. Nacieszyliśmy oko Twoim domem:lol2: Bardzo podoba nam się kolor elewacji, jaki to rodzaj tynku? I świetnie wyszły te grafitowe wstawki na elewacji, szczególnie na balkonie (wygląda tak gdyby było tam wielki okno, co świetnie współgra z oknem z salonu. Gratulujemy postępów w budowie. Wnętrza robią wrażenie. A jakie macie rozwiązanie z łazienką na parterze, bo już nie pamiętamy- to jest opcja tak jak w 4 jic nie zmieniłeś? I ostatnie pytanie ile wyszło m2 elewacji :bye:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wygląda super i na bardzo przemyślane rozwiązania. Nacieszyliśmy oko Twoim domem:lol2: Bardzo podoba nam się kolor elewacji, jaki to rodzaj tynku? I świetnie wyszły te grafitowe wstawki na elewacji, szczególnie na balkonie (wygląda tak gdyby było tam wielki okno, co świetnie współgra z oknem z salonu. Gratulujemy postępów w budowie. Wnętrza robią wrażenie. A jakie macie rozwiązanie z łazienką na parterze, bo już nie pamiętamy- to jest opcja tak jak w 4 jic nie zmieniłeś? I ostatnie pytanie ile wyszło m2 elewacji :bye:

 

Dziękujemy za komplementy :)

 

Już tłumacze jak to jest u nas z elewacja. Od początku bylo zalozenie ze dom bedzie koloru bialego bielutkiego poprostu najzwyklejszy bialy :)

Kupowalismy tynki(strukture) ceresita gdyz takie sa w naszym pobliskim sklepie i w sumie nie sa to chyba zle tynki. Jest mozliwosc zrobienia elewacji sama baza. Baza to normalny tynk tylko bez dodatku koloru. Kolor uzyskuje sie poprzez dodanie do bazy troche konkretnego barwnika. Moglismy porównac sobie dwie probki. Na jednej sama baza na drugiej tynk w kolorze bialym. W pelnym sloncu obie probki identyczne. W cieniu zreszta tez. Roznica niezauwazalna "golym okiem" . Cena wiaderka 25 kg samej bazy 116 zl, cena tynku kolor bialy 166 zl. Ilosc wiaderek 20. Wybralismy sama baze i zaoszczedzilismy 1 tys zl ;)

 

Te grafitowe wstawki to kamien elewacyjny bergamo. W niektorych miejscach niestety troche sie rozni. Widac inna partia czy cos ale jakos tak bardzo nam to nie przeszkadza. Przynajmniej jest bardziej wiarygodny bo przeciez wiadomo ze kamien ma rozne odcienie :p

Cena za ten kamien to 70zł/m2. Robocizna 60zł/m2. W naszym przypadku ilosc to 30m2 czyli z klejem i impregnatem wyszlo okolo 4 tyś zł .

 

Lazienka jest taka jak w projekcie,nic nie zmienialismy.

 

Elewacji wyszlo wg wyliczen majstra cos okolo 320m2. Trzeba pamietac ze fachowcy od tynkow wew czy elewacji nie odliczaja powierzchi okien i drzwi poniewaz z nimi tez wiarze sie czasochlonna praca czyli obsadzanie i wykanczanie naroznikow oraz glifow.

Ja za robocizne placilem 37zł/m2 co daje kwote za robocizne około 12 tys zł .

Material zalatwialem sam. Koszt calej elewacji lacznie z kamieniem elewacyjnym,kratkami wentylacyjnymi,i marmolitem na fundamenty to niecale 29tys zł. Czyli jesli wierzyc wyliczeniom majstrow co do metrażu to wyszlo mnie 80zł/m2 ale juz ze wszystkim. Ekipy zazwyczaj z materialem zycza sobie okolo 90zł/m2 i nie sadze aby wliczali w to kamien elewacyjny marmolit i chociazby jakies blonie :) takze chyba warto samemu zadbac o material i zaoszczedzic kilka tys zl.

Edytowane przez tomek898989
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasz Szmaragd wygląda imponująco, naprawdę! Prezentuje się jak okazała willa, co nas szczególnie cieszy, bo nasz projekt - identyczny zresztą - jest właśnie w trakcie adaptacji, więc podpatrujemy Was i codziennie zaglądamy na Wasz dziennik budowy. Ładnie prezentuje się ta matowa (?) blachodachówka - co to za model? Ciekawy jest też kamień elewacyjny, a te nierówności kolorystyczne wyglądają na zamierzone! Granitowe parapety i bielone (?) panele szczególnie podbiły kobiece serce mojej żony!

Jakie macie wymiary tarasu? Interesuje nas długość - od okna jadalni do schodów.

Edytowane przez AgnieszkaK7411
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc :) bardzo nas ciesza mile komentarze. Dziekujemy. Cieszymy sie rowniez ze nasz dziennik jest pomocny. To wieksza motywacja do zdawania relacji tutaj.

Juz odpowiadam na Twoje pytania. Co do tarasu to od drzwi do schodow jest 2,5 metra w tej węższej części jest 2 metry szerokosci.

 

Dachowka jest od pruszynskiego. Jest to kolor grafit mat gruboziarnisty. Parapety zew. z tej samej blachy.

 

Panele podlogowe sa firmy Weninger. Maja ciekawa oferte. My mamy model "natural gloss" czyli takie blyszczace :cool: Te jasne to Dąb Bielony a ciemne Orzech Stary. Ja je kupilem od Grupy Handlowej ASMAX w Ostrołęce. Kieruje do Pana Mateusza. Zreszta posiadaja tez w ofercie produkty firmy vetrex drutex oknoplast itp itd jesli chodzi o okna. Sprzedaja tez bramy garazowe, drzwi zew,wew...Ja sie u nich obkupuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...