Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór mocy i rodzaju wkładu kominka PW


S.H.O.W.

Recommended Posts

Szanowni...

 

Po latach walki i wyrzeczeń - dotarłem do finału budowy i stanąłem przed ścianą.

Proszę Wasz Szanowni Forumowicze o pomoc w doborze wkładu kominkowego z PW.

 

Dom wybudowany z projektu: „Dom w majeranku 2” – z modyfikacją – dodana piwnica pod całym domem.

Pow. podłóg:

163 m2 domu (podłogówka + grzejniki)

80 m2 piwnic (z tego 33 m2 podłogówka w „pokoju imprezowym” – gdzie będzie zamontowany kominek)

Ogrzewanie: gaz (Vailant ecoTEC VC 246/5-5) + kominek z PW – wszystko w Układzie Zamkniętym

Ściany: U= 0,143 W/m2K (H+H 500 -30 cm + styropian 20 cm)

Poddasze: U= 0,121 W/m2K (płyty G/K + 30 cm Rockwool)

Okna: Uw= ok. 0,75 W/m2K (szyby potrójne Ug=0,5)

Fundamenty: U= 0,224 W/m2K (beton 30 cm + XPS 15 cm)

Podłogi w piwnicy: U= 0,168 W/m2K (wylewka + XPS 15 cm + chudziak)

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (Brink Excellent 400) - ale tylko w części nadziemnej domu (bez piwnicy, tam jest wentyl. grawitacyjna).

Piwnice ogrzewane (pokój imprezowy) będą używane tylko z jednoczesnym paleniem w kominku (taki mam plan), więc tak koncypuję że sama konwekcja + promieniowanie z kominka (ok. 2-4 kW) powinno wystarczyć i podłogówka tam nie wystartuje.

 

Kolega używa wkładu: LAZAR WESTA i jest zadowolony - szyba czysta, a płomień długo utrzymuje się.

Czy moc tego kominka (12 kW woda + 6 kW konwekcja) będą wystarczające do mojego domu (mam dużo samozaparcia i chciałbym jak najczęściej grzać właśnie kominkiem).

Czy moc - 6 kW konwekcyjna nie będzie za duża do pom. 33 m2?

Hydraulik poleca mi: LECHMA PL200 EXCLUSIVE 22 SP – ale piszecie że hydraulik to nie zdun ;-)

Moce są faktycznie lepsze (18 kW woda + 4 kW konwekcja) – ale czytam słabe opinie (czarna i pękająca szyba itp.).

 

Bardzo proszę o pomoc jaki wkład wybrać – czytam i czytam i coraz mniej wiem… :bash:

Potrzeby mam wydawało by się normalne – zapalić i cieszyć się ogniem, a przy okazji dać ciepło Rodzinie – ale proces wyboru – przerasta mnie.:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni...

 

Po latach walki i wyrzeczeń - dotarłem do finału budowy i stanąłem przed ścianą.

Proszę Wasz Szanowni Forumowicze o pomoc w doborze wkładu kominkowego z PW.

 

Dom wybudowany z projektu: „Dom w majeranku 2” – z modyfikacją – dodana piwnica pod całym domem.

Pow. podłóg:

163 m2 domu (podłogówka + grzejniki)

80 m2 piwnic (z tego 33 m2 podłogówka w „pokoju imprezowym” – gdzie będzie zamontowany kominek)

Ogrzewanie: gaz (Vailant ecoTEC VC 246/5-5) + kominek z PW – wszystko w Układzie Zamkniętym

Ściany: U= 0,143 W/m2K (H+H 500 -30 cm + styropian 20 cm)

Poddasze: U= 0,121 W/m2K (płyty G/K + 30 cm Rockwool)

Okna: Uw= ok. 0,75 W/m2K (szyby potrójne Ug=0,5)

Fundamenty: U= 0,224 W/m2K (beton 30 cm + XPS 15 cm)

Podłogi w piwnicy: U= 0,168 W/m2K (wylewka + XPS 15 cm + chudziak)

 

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem (Brink Excellent 400) - ale tylko w części nadziemnej domu (bez piwnicy, tam jest wentyl. grawitacyjna).

Piwnice ogrzewane (pokój imprezowy) będą używane tylko z jednoczesnym paleniem w kominku (taki mam plan), więc tak koncypuję że sama konwekcja + promieniowanie z kominka (ok. 2-4 kW) powinno wystarczyć i podłogówka tam nie wystartuje.

 

Kolega używa wkładu: LAZAR WESTA i jest zadowolony - szyba czysta, a płomień długo utrzymuje się.

Czy moc tego kominka (12 kW woda + 6 kW konwekcja) będą wystarczające do mojego domu (mam dużo samozaparcia i chciałbym jak najczęściej grzać właśnie kominkiem).

Czy moc - 6 kW konwekcyjna nie będzie za duża do pom. 33 m2?

Hydraulik poleca mi: LECHMA PL200 EXCLUSIVE 22 SP – ale piszecie że hydraulik to nie zdun ;-)

Moce są faktycznie lepsze (18 kW woda + 4 kW konwekcja) – ale czytam słabe opinie (czarna i pękająca szyba itp.).

 

Bardzo proszę o pomoc jaki wkład wybrać – czytam i czytam i coraz mniej wiem… :bash:

Potrzeby mam wydawało by się normalne – zapalić i cieszyć się ogniem, a przy okazji dać ciepło Rodzinie – ale proces wyboru – przerasta mnie.:confused:

 

 

Szerze mówiąc to ja też poleciłbym Lechmę albo Hajduka, jednak zestawiając je oba to wolałbym hajduka ostatnio miałem okazję widzieć jak sprawuje się hajduk i naprawdę efekt był zadowalający. Co rzuciło mi się o oczy to czysta szyba. Przy wyborze kominka wodnego powinieneś na pewno sugerować się kilkoma czynnikami tzn:

- Jaka jest sprawność urządzenia,

- Możliwość bezpośredniego podpięcia od układu zamkniętego,

- Grubość blachy,

- Czy palenisko ma dodatkowe elementu kumulujące ciepło np: szamot,

- Czy taki kominek może pracować z WM ponieważ takie kominki są bardzo szczelne i lepiej się w nich pali,

 

Jeśli chodzi o kW to szukałbym z przedziału 15-18 kW dodatkowo pomyślałbym na jakimś buforem ok 500l. Pomoże on w lepszym funkcjonowaniu całego układu grzewczego. Pamiętaj jednak że kominek nie może służyć jako podstawowe źródło ogrzewania ona ma służyć do dogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...