Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna na kanałach typu PE-FLEX a wymagania NF15


Recommended Posts

Taniej o minimum 50 000 zł wyjdzie zbudować poprawnie dom pasywny, a o zużyciu już szkoda pisać.

 

Szanowny Panie.

Przyłączam się do prośby. Proszę być tak uprzejmym i pisać na temat. Dla innych rozważań zalożyłem osobny wątek, w którym wszyscy zainteresowani mogą zamieszczać swoje uwagi.:

 

Dom pasywny/NF15 a inne sposoby osiągnięcia zapotrzebowania 15 kWh/(m2*rok)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 60
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

" Czystość instalacji

Należy stosować filtry klasy G4 lub F7 na nawiewie i G4 na wywiewie. Instalacja powinna być

wykonana z kanałów sztywnych, wyposażona w otwory rewizyjne umożliwiające jej okresowe

czyszczenie. Nie należy stosować kanałów elastycznych. Kratki wywiewne w kuchni należy

zabezpieczyć dodatkowym siatkowym filtrem przeciwtłuszczowym. Pochłaniacze kuchenne nie mogą

być podłączone bezpośrednio do kanałów wywiewnych."

 

...tak mówią zapisy z "Podręcznika dobrych praktyk"

 

...a co do izolacji to ten sam podręcznik zaleca co następuje:

 

" Szczelność i izolacja kanałów

System wentylacji powinien być szczelny oraz zaizolowany. Dotyczy to w szczególności kanałów,

którymi powietrze jest czerpane z zewnątrz i doprowadzane do centrali oraz tych usuwających

powietrze na zewnątrz za centralą. Minimalna grubość izolacji powinna wynosić 100 mm."

 

...i jak to interpretować? :) co ciekawe wysłałem zapytanie o wykonanie projektu WM spełniającej wymogi NF15 do mocno reklamującej się firmy od rekuperatorów i oni odpisali że w moim przypadku nie są w stanie spełnić wymogów programu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli planujesz że wyjdziesz na tzw 0 po dopłatach to na bank będziesz na minusie. Buduje to wiem że z cenami nigdy nie ucelujesz dokładnie a zazwyczaj wychodzi drożej niż planowałeś. Dopłaty to sztuczny twór który w żaden sposób nie poprawi twoich warunków finansowych. Wszystko przejedzą banki... Przepraszam jeden bank ma monopol -- SICK:bash: a i tak bedzie trzeba im dołożyć. Już w podstawowym założeniu dopłaty odstraszają ponieważ zmuszają do wzięcia ( często kolejnego) kredytu... A mimo że lichwa to grzech ciężki banki z tego żyją. Przelicz ponownie i pomyśl. Kto Ci dziś daje coś za darmo?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re inżynier Maliniak:

"Podręcznik dobrych praktyk" to ZUPEŁNIE NIEOBOWIĄZUJĄCY do otrzymania dotacji zestaw dobrych rad, które naprawdę ułatwiają zbudowanie domu pasywnego. Jednak rozdział o wentylacji jest tam po prostu żywcem przerżnięty z jakiejś normy (nie chce mi się szukać z jakiej, bo i po co), więc stoją tam kanały spiro, jak w każdej normie :-)

 

Zapewniam, że kanały spiro jak i cały "Podręcznik.... " nie są obowiązkowe, co zresztą pisze na pierwszej stronie "Podręcznika.... " :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re inżynier Maliniak:

"Podręcznik dobrych praktyk" to ZUPEŁNIE NIEOBOWIĄZUJĄCY do otrzymania dotacji zestaw dobrych rad, które naprawdę ułatwiają zbudowanie domu pasywnego. Jednak rozdział o wentylacji jest tam po prostu żywcem przerżnięty z jakiejś normy (nie chce mi się szukać z jakiej, bo i po co), więc stoją tam kanały spiro, jak w każdej normie :-)

 

Zapewniam, że kanały spiro jak i cały "Podręcznik.... " nie są obowiązkowe, co zresztą pisze na pierwszej stronie "Podręcznika.... " :-)

 

...przecież ja nie napisałem że jest obowiązkowy ;) ale jeśli ktoś trafi na weryfikatora który będzie się trzymał tych zapisów ... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Indiana - informacyjnie dla Ciebie i innych.

 

Buderus w Modelu GB 162 nie dopuszcza stosowania wody zmiękczonej w układzie. Na swojej stronie warto to zaktualizować. Prawdopodobnie inni producenci tego typu wymiennika również.

 

Tak jest napisane w mojej instrukcji obsługi i to samo potwierdził mi serwisant Buderusa.

 

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość producentów kotłów ma wyraźny wymóg gwarancyjny aby stosować wodę o twardości nieprzekraczającej 7'dH. U nas woda ma >20'dH, więc konieczne jest obniżenie jej twardości. Mam do tego specjalny zmiękczacz do napełniania instalacji SYR-a, który można wyposażyć we wkład demineralizujący lub zmiękczający.

Wkład zmiękczający (taki jak do domowych zmiękczaczy) pozostawia w wodzie jony sodu, wkład demineralizujący nie - więc woda po wkładzie demineralizującym jest pozbawiona nadmiernej twardości a jednocześnie nie zawiera jonów sodu i może być użyta do napełniania obiegów grzewczych, również tych od Buderusa. O ten szczegół chodzi Buderusowi, gdyż jony sodu są bardziej agresywne od jonów wapnia i magnezu z twardej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm... skoro nie ma chętnych, to ja się przyznam. Mam instalację na kanałach elastycznych w domu budowanym zgodnie z NF15. Jak dotarło do mnie, jak słabym rozwiązaniem jest klasyczne spiro, to nie miałam wątpliwości, co chcę wybrać. Trzymać się należy tabeli do wymagań na NF15 i NF40 oraz obszernych zapisów pod nią. Przestudiowałam je, instalator również- wielokrotnie i doszliśmy do wniosku, że nie ma zakazu. Pojawił się mały problem użycia rozdzielaczy, które chcieliśmy ; nie mieściły się do nich kanały w potrzebnej ilości, i każdy zaizolowany grubością 3cm. Dlatego końcówkę kanałów przy rozdzielaczach zaizowaliśmy całą- wszystkie kanały razem. O to pytałam weryfikatora (o elastyczne kanały również)- i najwyraźniej nie byliśmy pierwsi, którzy zastosowali takie rozwiązanie- bo weryfikator od razu na to przystał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że duża firma: rekuperatory.pl robiła mi ofertę na instalację w standardzie NF15, i była w niej również opcja kanałów elastycznych. A oni znają temat dopłat całkiem dobrze.

Panu chodzi o rekuperację, dom ebergooszczędny czy źle zbudowany i drogo czyli z dopłatami NF15?

To dwie różne sprawy.

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Jest to idiotyczny wymóg, a najłatwiej i najtaniej robimy to metodą ułożenia 3cm styropianu, na nim rozkładamy kanały. Od góry podobnie. Niestety w tej wersji kanały fi50 potrzebują łącznie 11-12 cm styropianu, co jest bzdurą ale wymaganą. Co prawda od 2015roku nie miałem klienta na domek NF15/40, więc od roku nie sprawdzałem wymogów, może usunęli w końcu ten głupawy przepis?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wtedy najłatwiej ocieplić kanały wełną. Zresztą inaczej i tak chyba nie ma jak :-)

Nie będzie kolizji z podciągami? Często taki problem występuje, ale to już z projektantem trzeba dogadywać (budynek rozumiem na etapie projektowania, bo takie dylematy powinny być w projekcie rozwiązane, a nie na budowie przed ułożeniem kanałów - przynajmniej w bardzo wymagającym domu NF15/40 :-)

 

Jest jeszcze jeden sposób, można kanały puścić w rogach pomieszczeń w zabudowie - wtedy problem izolacji mamy łatwy do rozwiązania, i jednocześnie unikamy robienia zabudów gk na parterze.

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...