Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu 108m2 - czym i jaki piec ?


Vitoss

Recommended Posts

Witam,

 

Prośba o pomoc w dobraniu ogrzewania do zakupionego domu. Poniżej parametry:

 

1. Dom wolnostojący 1-piętrowy z lat '70-tych podpiwniczony o pow. 108 m2 zbudowany z pustaka, dach płaski, z podłączoną instalacją gazową z sieci.

2. Planowana inwestycja: ocieplenie ścian - 15 cm styropianem i dachu wełną, wymiana okien, drzwi, instalacji elektrycznej i instalacji CO.,

3. W domu 2 łazienki na dole z wanną, u góry prysznic, jedna kuchnia, 3 pokoje na piętrze, 1 pokój z aneksem na dole. Duża, ale niska piwnica na dole (oddzielne wejście z tyłu budynku)

4. Dom dla rodziny 2 dorosłych + 2 dzieci.

 

Moje rozważania:

1. Piec gazowy 1-funkcyjny wspomagany solarem i zbiornikiem ok. 300l.

Tutaj kilka osób wybija mi pomysł z głowy z racji bardzo dużych opłat, jeżeli nie będzie ogrzewania niskotemperaturowego (podłogowego), a takiego nie przewiduję, bo strop może nie wytrzymać i układ domu też temu nie sprzyja.

 

2. Kocioł miałowy z podajnikiem

Pomimo, że miał jest tańszy od ekogroszku, bardziej popularny jest droższy ekogroszek (why?). Coś co przemawia za ekogroszkiem nie jest mi jeszcze znane. Prośba o porównanie doświadczonego instalatora.

 

3. Kocioł na ekogorszek/pellet z podajnikiem + coś na "ciepłą wodę"

Ta opcja to chyba najlepszy wybór w moim przypadku. Prośba o pomysły co zainstalowlibyście na grzanie wody poza sezonem - może "junkers"?

 

Prośba o wasze opinie i polecenia. Jeste również otwarty na polecenia pieca i informację jaką instalację CO zrobić, jakie rurki, kalofyfery, zbiornik itp.

 

Z góry dziękuję

V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wałkowany wielokrotnie. Doradzający niekoniecznie doszli do porozumienia.

W rzeczywistości stoisz przed wyborem. Czy płacić za ogrzewanie gazem 20 - 40% drożej i mieć święty spokój, czy taniej w porównaniu z gazem i godzić się na niedogodności wynikające z ogrzewania paliwami stałymi.

Pytanie na które musisz sobie odpowiedzieć to ile wyniesie te 20 - 40%. Kwotowo tym mniej, im lepiej ocieplisz.

Ile dla Ciebie jest warte zostanie palaczem we własnym domu? 20, 50 czy 100 zł miesięcznie, a to zależy od staranności i przemyślenia modernizacji domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie da rady podłogówki to zawsze możesz przewymiarować kaloryfery - policzyć moc dla zasilania 45-50 a nie 70stC i gazowy nadal będzie ok

nie ma tak małych kotłów na węgiel aby ogrzały z dobra sprawnością mały domek o niewielkim zapotrzebowaniu a tak po termomodernizacji będzie

solary bym sobie darował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dziękuję za szybkie odpowiedzi.

 

Rozumiem, że nie robiąc ogrzewania podłogowego (podłogi słabo ocieplone) iść jednak na ogrzewanie gazowe. Tutaj obawiam się strat od dołu, ale rozumiem, że przy ścianach podkopać ze 2 metry i docieplić.Termomodernizacja jak wspomniałem głownie ocieplenie ścian 0,31, wymiana okien o niskim U, ocieplenie dachu. Dach płaski jak on wygląda do końca nie wiem, ale jak wczoraj byłem na piętrze to było gorąco więc raczej słabiutko ocieplony. Na pewno do zerwania papa, położenie wełny 20 cmi na to blachodachówa prawdopodobnie.

 

Co polecacie przy tej termomodernicacji zrobić jeszcze, co z dachem? W latach '70 jak wiadomo budowano się "z czego było" tak więc cały czas się obawiam, że jak założe gazowe ogrzewanie to rachunki po 2.000-2500 PLN w zimie.

 

Jeszcze jedno piec jedn czy dwu-funkcyjny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy od upodobań mieszkańców

jak lubicie długie kąpiele i będziecie często korzystać z kilku źródeł ciepłej wody jednocześnie to moim zdaniem jednofunkcyjny z dużym zasobnikiem

policzyłbym tez dobrze koszty okien "o niskim U"

do starego domu nie ma moim zdaniem sensu ładować jakichś super ciepłych

zadbać raczej o prawidłowy montaż w warstwie ocieplenia a różnicę wsadzić w izolację dachu i ścian

w zależności od ilości miejsca na górze wybrać opcję grubszej warstwy o słabszym współczynniku lub cieńszej o lepszym i nie ograniczać się do 20cm wełny- 35-40cm będzie dobrą grubością. dodatkowo zwrócić uwagę na konstrukcję dachu aby się nie okazało przy pierwszym deszczu że wełna mokra i do wyrzucenia.

 

przy tym całym zamieszaniu z termomodernizacją pamiętać należy o wentylacji. łatwo zrobić termos i się w nim ukisić z braku właściwej cyrkulacji a jak będzie rozbierane wszystko to można na strychu kanały od WM rozłożyć, ewentualnie jesli ma być grawitacyjna to pamiętac o nawiewnikach w oknach przynajmniej

Edytowane przez timon120777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko odpowiem, że strychu nie ma. To jest typowy klocek. Długi kompiele nie wchodzą w grę. Dach płaski, ale docieplę i skos o parę stopni powiększę. Co do wentylacji to kanały wentylacyjne są sprawne.

 

Ktoś może "przewidzieć" koszt ogrzewania gazowego po takiej modernizacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kanały teraz są sprawne i powietrze wpadające do domu przez nieszczelności jest w wystarczającej ilości.

pozostaje pytanie co będzie jak wstawisz szczelne okna i drzwi?

koszt ogrzewania zależy od 2 czynników

1- koszt nośnika

2 - ilość potrzebnego ciepła

 

im lepiej będzie dom zaizolowany tym mniej będzie tego ciepła potrzebował i tym niższe będa rachunki niezależnie od źródła ciepła

 

przy tak małym domu węgiel oznaczać będzie niską sprawność czyli wypuszczanie kasy kominem

jak będziesz wiedział więcej o zapotrzebowaniu domu po termomodernizacji to policzenie kosztów będzie prostym podstawieniem ceny nośnika energii

jeśli koszt wyjdzie wyższy nawet o 500zł za sezon grzejąc gazem niż węglem to moim zdaniem nie warto się szarpać i korzystać z komfortu i bezobsługowości jaką daje gaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł tylko jednofunkcyjny /sprawność ok. 20 % lepsza od dwufunkcyjnego/ z zasobnikiem. 150 litrów powinno wystarczyć na 4 osoby. Poza tym zasobnik pozwala obniżyć moc kotła oraz umożliwia założenie cyrkulacji.

Podłogę na pierwszym poziomie możesz ocieplić od strony piwnicy kładąc np. 15 cm styropianu.

Jeśli kocioł chcesz umieścić w piwnicy to kotłownia /piwnica/ musi mieć min. 1,9 m wysokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy gazie ziemnym położenie kotłowni poniżej poziomu gruntu nie ma znaczenia.

Wysokość kotłowni jest określona przepisami - min.: w starym budownictwie 1,9 m, w nowym 2,2 m.

Wszystko zależy od projektanta, instalatora kotła i kominiarza. Jeśli zaprojektuje, zainstaluje i odbierze to nie ma sprawy. Tym nie mniej spodziewaj się kłopotów.

Nie da rady pogłębić piwnicy o 0,5 m na powierzchni 2 m2?

Pogadaj z projektantem. Przecież poziom podłogi mogłeś podnieść już po instalacji kotła ;).

Kocioł kondensacyjny możesz zainstalować gdziekolwiek, byle nie w pokojach. W kuchni, łazience, pomieszczeniu gospodarczym. Może na parterze uda się wygospodarować miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...