Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stary piec - sugestie?


PrzedBorem

Recommended Posts

Witam!

 

 

Mam stary drewniany dom a w nim dwa piece w kuchni i izbie. Piece nie są kaflowe tylko zbudowane z cegły i przykryte były częściowo gliną a potem pociągnięte wapnem. piec w izbie jest dużym kawalkiem gdyż można na nim gotować a do tego jeszcze jest częścią pieca chlebowego. Zdarłam nakładane przez lata " farbowisko" w piecu w izbie i pokazała się cegła. Cegła jest zniszczona, popękana, nie wiem do końca jak to się nazywa dla mnie tzw. czyściory tj. blaszane drzwiczki, z których nic nie zostało oprócz 3 dziur . Mówiąc krotko zastanawiam się co dalej robić ?

1. Przyszła koncepcja żeby , wymienić cegłę i zbudować taki piec od nowa, żeby póżniej cegła była również elementem dekoracyjnym. Na moje oko jest to zwykła cegła , czy może się mylę?

2. Poprawić ten piec , gdyż widać że nie jest szczelny - ślady osmaganych cegieł i oblepić gliną. Czy możliwe jest jako element dekoracyjny doprawić kilka kafli ?

3. Oprawić go całego kaflami, ale czy na cegle coś takiego się w ogóle robi?

A może jakieś inne propozycje?

Z góry dziękuje za sugestie:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

PrzedBorem ... z tego co napisałaś to piece nadają się raczej do rozbiórki a w ich miejsce należało by postawić nowe. To, że takie nowe piece mogą wyglądać jakby stały od dziesięcioleci juz, to da się jak najbardziej zrobić:

Karczma u Brożka.jpg

Ten piec jest "nowy", i o tyle ciekawy że został przeze mnie zrekonstruowany wedle zgromadzonej najpierw pieczołowicie dokumentacji technicznej i historycznej i dosyć wiernie odzwierciedla tego typu budowle konkretnie w takich chałupach sprzed 200 - 150 laty, znajdujacych się na terenie Śląska i Podbeskidzia. Stoi w muzeum skansenowskim w Chorzowie.

Zanim był postawiony, to wyglądał tak ... :

Karczma u Brożka 2.jpg

:rolleyes:

Pozdrawiam.

PS. Od strony sieni ma ogromny piec chlebowy, do którego można nawet wlożyć 12 bochenków chleba albo sporej wielkości brytfanę z prosiakiem ...

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro przychodzi na konsultację zdun, a więc zobaczę co powie, postara się też wkleić wkrótce fotki. Forest- Natura Twój piecyk ładny, zbudowany z cegły a potem glina, tynk ? Ja uwielbiam na moim siedzieć, takie spełnienia marzeń z dzieciństwa:D

Dzięki za odpowiedzi i jak przyjdą jeszcze jakieś podpowiedzi to super.

P.s Mój chlebowy jest na 7-9 bochenków, ale nie wykluczone, że zostanie pomiejszony żeby , pół prosiaka wchodziło:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam zdjęcia pieców i jak to określił zdun moi przodkowie musieli się napracować , gdyż nie często się już spotyka żeby do 1 komina podłączyć 3 piece. Wychodzi na to, że piec 1 będziemy wkrótce rozbierać i stawiać z nowych cegieł, jedna ściana jest już mocno popękana. Łamię tradycję , ale raczej będzie cegła i nie wykluczone, że może szyba żeby było widać ogień, ale ta opcja jeszcze do przemyślenia:wiggle:, czy Ktoś ma może piec z szybą ?piec 2.jpgpiec 1.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Piec pierwszy, tynkowany to majstersztyk ludowej sztuki zduńskiej z Twojego regionu i oryginał - ma pewnie ze 100 albo i więcej lat ... ja to bym tego nie rozbierał ... szkoda ... albo jeżeli już to zrobił bym na nowo taki sam jeżeli chcesz zachować charakter swojej chaty ... ale Ty decydujesz.

Jak będziesz rozbierać to rób dokumentację fotograficzną ... albo skontaktuj się z najbliższym muzeum skansenowskim żeby takową zrobili. Masz na miejscu w Kolbuszowej ... A już najlepiej daj mi znać to i ja z chęcią przyjadę i sobie fotki popstrykam ...

Piec drugi to już nic specjalnego zabardzo - do wyburzenia.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieski piec nie wygląda na taki, którego nie da się naprawić. Tak jak Forest gada - zostaw, jeśli Ci nie przeszkadza! Piece z szybami to dziś coraz częstsza praktyka, ale nie zawsze zdun tradycyjny, musi wiedzieć jak się takie coś robi. Z kolei żaden z "nowoczesnych" pseudo zdunów, nie zrobi Ci takiego cacka jakie masz w kuchni. No, prawie każdy...:D Dobrze, że tu wszedłeś - pisz o kolejnych krokach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała pomyłka gdyż poszły zdjęcia w innej kolejności, piec niebieski w kuchni zostaje:Don O tej opcji z szybą i wymianie cegieł, miałam na myśli ten drugi. Rzeczywiście jedna pani ze skansenu w Kolbuszowej była zachwycona, a jeśli masz ochotę Forest Natura porobić mu zdjęcia to zapraszam:yes:. Chałpa jest 1937 tak, że niby nie taki stary. Za ten niebieski też bym się kiedyś chciała zabrać tzn. uruchomić chleb chlebowy- za mojego życia nigdy już w nim nie palono. Acha no i ten chlebowy jest bardzo duży że wychodzi do tego w izbie, ewentualnie zastanawiam się czy go nie skrócić, co o tym myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...