Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komin do kotła kondensacyjnego z możliwością przerobienia na paliwo stałe


Recommended Posts

Chodzi mi po głowie taki pomysł, aby zbudować komin "uniwersalny". Źródłem ogrzewania w domu, który budujemy będzie piec kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania, nie chciałbym jednak wykluczać również opcji zainstalowania pieca na paliwo stałe - za powiedzmy 20 lat, gdy okaże się, że ogrzewanie pelletem/węglem będzie jedyną opcją bo gazu z różnych przyczyn zabraknie lub emerytura będzie zbyt mała aby stać mnie było na gaz ;)

 

Pytanie, jak to zrealizować? Kominy systemowe, które oglądam (Leier/Czamaninek/Manex) składają się z pustaków (obudowa) oraz rur ceramicznych (wkładów). Czy te wkłady ceramiczne są uniwersalne, tzn. można podłączyć do takiego komina zarówo kocioł gazowy jak i kocioł na paliwo stałe? Może lepiej zbudować komin bez wkładu ceramicznego i po prostu wpuścić rurę kwasoodporną aby teraz stosować kocioł gazowy a w przypadku zmiany kotła na stałe paliwo wymienić wkład na ceramiczny?

 

Przepraszam, jeśli niezbyt dokładnie opisuję, ale jestem laikiem w kwestii kominów :) Może ktoś z Was realizował podobny pomysł i może podzielić się doświadczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej wybudować kanały z samych bloczków i obecnie wpuścić tam wkład kwasoodporny (jendościenny) do kotła kondensacyjnego, pozostałą wolną przestrzeń wykorzystać do zasysania powietrza do kotła. W przypadku wymiany kotła na paliwa stałe, można wkład kwasoodporny wyciągnąć i umieścić wkład ceramiczny lub stalowy. Przy niewielkim wzroście kosztów można dobudować drugi kanał, tak aby nie trzeba było likwidować wkładu do kotła gazowego.

Alternatywą jest wybudowanie komina zewnętrznego stalowego gdy zajdzie taka potrzeba za te 20 lat.

Do kotła kondensacyjnego w ogóle nie trzeba robić komina, wystarczy wyrzut przez ścianę do 21kW, pozostaje wtedy tylko kwestia wentylacji kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Do tych pustaków kominowych raczej nie wpuścisz potem wkładu ceramicznego - wszystko jest tam na styk już jak sie muruje.Pozostaje ci kupić normalny komin systemowy do węgla, i do śroka włożyć rurę z nierdzewki do kondensata. Tylko czy warto dopłacać te 2-3tyś zł za coś co może nigdy nie zostanie urzyte?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...