Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabudowa kominka - kilka pytań technicznych - sprzeczne dane


bresio

Recommended Posts

Witam

 

Zakupiłem i został mi podłączony piec Hajduk Prisma M o mocy znamionowej 8,8 kW, do którego dołączona została instrukcja obsługi.

W instrukcji określone są warunki prawidłowej zabudowy z punktu widzenia wymagań gwarancyjnych, ale o tym dalej.

 

Zabudowa zostanie wykonana z płyt Varmsen, w stropie nad kominkiem znajduje się 5 kanałów do grawitacyjnego DGP. Plan był taki, żeby zbudować 30cm komorę dekompresyjną pod sufitem, a rury DGP przedłużyć i przeprowadzić przez dolną płytę komory dekompresyjnej.

W Instrukcji jest informacja, że górna kratka obudowy musi znaleźć się co najmniej 100cm od sufitu. Z drugiej strony górną, wylotową kratkę obudowy planowałem kilka cm poniżej dolnej płyty komory dekompresyjnej.

Łącząc to ze sobą, komora dekompresyjna będzie miała około 95cm wysokości - ma to sens?

 

W instrukcji przewiduje się takie powierzchnie kratek do wentylacji obudowy:

Kratka wlotowa: 8,8 kW * 50cm^2 = 440cm^2, przy kratkach z siatką instrukcja nakazuje dwukrotne zwiększenie powierzchni kratki czyli 880cm^2

Kratka wylotowa, zgodnie z instrukcją, powinna być o 40% większa czyli powinna mieć 616cm^2 lub 1232cm^2 przy kratce z siatką.

Czy takie powierzchnie kratek będą wystarczające?

Czy przy obliczaniu kratki wylotowej nie powinno się uwzględniać 5 kanałów DGP odbierających część powietrza z obudowy?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zapytam Hajduków o co tam chodzi z tą wysokością. Kratki raczej ok. Jeśli kanały DGP są zawsze otwarte, można je uwzględnić, pod warunkiem, że nie przechodzą w pobliżu konstrukcji drewnianych. Ja zwykle zakładam możliwość zamykania wylotów DGP, traktując je priorytetowo w odbiorze ciepła z obudowy. Wówczas po zamknięciu wszystkich wylotów DGP, kominek musi funkcjonować prawidłowo. Tak więc w tej sytuacji, nie mogę ich brać pod uwagę w ogólnym bilansie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeżeli chodzi o kratki, to żadnego błędu tu nie ma ... bardzo fajnie i adekwatnie do potrzeb kominka to w Hajudku wyliczają. Nie liczą się w tym wypadku też żadne rozprowadzenia i ich wyloty w DGP, bo te teoretycznie mogą być np. całkiem pozamykane kratkami z żaluzjami lub anemostatami.

Przy teych nieszczęsnych 100 cm to coś faktycznie jest na rzeczy ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wdzięczny za informację, o co chodzi producentowi z tą 100cm komorą dekompresyjną.

Kratka na wysokości 1,6m specjalnie mi nie przeszkadza, ale przedłużanie wszystkich rur od DGP o kolejny metr daje 5m rury w izolacji, a to dodatkowy koszt.

Jeżeli da się go uniknąć, to wolę go uniknąć :)

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość 100 cm od górnych kratek wylotowych do sufitu wynika z bezpieczeństwa pożarowego oraz wytycznych instytutu badającego wkłady. Podczas badania mierzone są również temperatury na suficie, których progi nie mogą być przekroczne. Bardzo wysokie temperatury mogą powodować wydzielanie się toksycznych związków z elementów wyposażenia wnętrz z tworzyw sztucznych lub innych. Różna też może być konstrukcja i wykończenie stropów. Najlepiej więc zastosować się do zaleceń z instrukcji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Artix123 ... bzdury trochę ... kratka umieszczona na wysokości 150 - 160 cm większej szkody narobi parząc gorącym strumieniem powietrza twarz użytkownika kominka ... zmienicie zapis szybciutko jak Wam się taka sprawa sądowa zdarzy ... :rolleyes: Bo też i są z kolei przepisy stanowiące o maksymalnych temperaturach medium grzewczego np. przy ogrzewaniu nadmuchowym ...

Rozumiem że rozkład, najlepsze mieszanie się i przemieszczanie ogrzanych mas powietrza taką właśnie odległość narzuciło, ale trzeba było to jeszcze skonfrontować z realnością wykonania takiego zapisu w prawidłowo wykonanej zabudowie kominka ... nawet biorąc pod uwagę niektóre z Waszych wkładów z gilotyną :no:

I traktowanie na równi stropu betonowegoi drewnianego jeżeli chodzi o względy bezpieczeństwa też jest nie na miejscu.

Sytuacja jest taka, że ów nierealny zapis może decydować o uznaniu gwarancji lub nie w razie jakiejkolwiek pierdoły nie mającej nawet żadnego związku z taką czy inną wysokością umiejscowienia kratek ... np. poluzowania się śrubeczki albo klameczki ... a w dalszym ciągu pokutuje niezbyt pochlebna opinia o tego typu rzeczach i Waszej marce ... niestety ...

Pokaż ten post Szanownemu Szefostwu ...

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że firma instalująca wkład kominkowy i potem budująca jego zabudowę w konkretnym miejscu, orientuje się doskonale jakie i gdzie kratki zainstalować. Doskonale również do konkretnej sytuacji przystosuje inne rozwiązania. Nie przerzuca odpowiedzialności na konkretną instrukcję pisaną jako ogólne zalecenia producenta, wysnute na podstawie doświadczeń związanych z badaniami na konkretnych stanowiskach i z konkretnych sytuacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że taki zapis w instrukcji jako nakaz, jest co nieco nieelegancki. Deprecjonuje pozostałe instrukcje, nasze doświadczenia, wiedzę i codzienną praktykę. Jest również niespójny historycznie. Jeśli to tylko sugestia, że fajnie jak by było 100 cm, możemy to zaakceptować, bo to święta prawda :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia i wiedza zdunów, kominkarzy jest jak najbardziej ważna i należy je uszanować, tak samo jak doświadczenia i wiedzę producentów wkładów kominkowych i kominków, którzy krócej czy dłużej produkują wkłady i kominki, sprzedają je , montują. Przez ostatnie lata obserwujemy rozwój technik grzewczych, kominkowych, zduńskich, wprowadzane są nowe normy ogólnoeuropejskie czy lokalne - krajowe, które trzeba spełnić, więc zmiana pewnych wymagań wobec montażu czy zmiana zapisów w instrukcjach również będzie następować i jest nieunikniona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne to racja.

No ale by czasami producent w zapędzie, nie doszedł do paranoi pisania....

Bo aby chciał wszystko uwzględniać, instrukcja, warunki gwarancji, będą powieściami w kilku tomach, wagą w formie pisanej papierowej zbliżone do ciężaru wkładu kominkowego.... No bo żeby zaczął drążyć i uwzględniać aktualne materiały, technologie i projekty realizacji, dostępne do zabudowy i te które na wskutek normalnego rozwoju powstają i powstaną. To wtedy poplątanie z pomieszaniem może nastąpić...

Albo zamieści w instrukcji tekst w stylu:

Niniejsze zalecenia (instrukcja) określają zakres stosowania produktu i zalecany sposób prowadzenia robót, ale nie może zastąpić zawodowego przygotowania wykonawcy. Oprócz podanych zaleceń prace należy wykonywać zgodnie ze sztuką budowlaną i zasadami BHP. Producent gwarantuje jakość wyrobu, natomiast nie ma wpływu na warunki i sposób jego użycia. W przypadku wątpliwości należy wykonać własne próby stosowania.

 

No i to według mnie jest najbardziej zasadne.

Pozdrawiam na wesoło - BOHUSZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Artix123...

Exel DS, Exel D, wysokość całkowita wkładu 159 - 164 cm + 25/30 cm na jakiekolwiek wyjście kolanem.

Exel DN, wysokość całkowita wkładu 169 - 174 cm + 25/30 cm j.w.

Wszystkie wkłady Volcano z szybami 57 cm podnoszonymi do góry, wyskość wkładów do155 cm + ww. przyłącze, czyli kolejne 25-30 cm

To wkłady produkowane przez firmę Hajduk seryjnie.

Plus wszystkie takie wkłady robione na zamówienie:

FD1_941.jpg FD1_1006.jpg

Poproszę o podanie wytycznych jak wedle zapisu tyczącego się odległości 100 cm od kratek od sufitu zamontować Wasze wkłady w domach o wysokości 250-260 cm ...

No niestety ale trafiła nam się kolejna bzdura i kominkowy nonsens w który brnie ślepo następny, oderwany od rzeczywistości produent wkładów kominkowych ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam tak te wypowiedzi i myślę że coś będę mógł napisać.

 

1. Jeśli producent gdzieś tam przeprowadził badania i tak wyszło z badań że kratki muszą być na takiej wysokości to muszą i tu nie ma o czy moim zdaniem dyskutować, oczywiści zdaję sobie sprawę z tego że 100cm to troszkę przesada ale instrukcja to instrukcja poczytajcie też inne instrukcje to zobaczycie ile jest absurdalnych zapisów które nas śmieszą, zadziwiają, wprawiają w czarną rozpacz.

 

2. Batura myślę że nakaz czy zalecenie to jest jeden kij, jak coś się stanie i spali się chałupa to prawnicy zaraz będą sprawdzać poprawność wykonania z instrukcją, a producenta wezmą w obroty skąd on wytrzasnął takie zalecenia. Jeśli ma to poparte jakimś papierem to ok jeśli nie to jest utopiony jak to było z CTM'em. Niestety takie przyszły czasy że nawet niektórych urządzeń nie możemy sami podłączyć tylko musi przyjść specjalista i zostawić odpowiedni papier. W chwili obecnej mam bardzo dużo styczności z prawem budowlanym i wiem czym to pachnie.

 

4. Myślę że instrukcja instrukcją, a zduni i tak robią po swojemu i rzadko który z nich się do tego stosuje.

 

5. Co do DGP bez kratek to mam złe doświadczenia, ponieważ byłem kiedyś u klienta, który to sam sobie zrobił obudowę i DGP przy czym nie wykonał kratek w górnej części zabudowy. Pewnego razu zamknął DGP we wszystkich pomieszczeniach jak tłumaczył później było za gorąco no i niestety popękała mu zabudowa. Myślę że mimo wszystko kratki powinny być nie zależnie od tego czy mamy DGP czy nie, ale to jest moje osobiste zdanie.

 

6. Widzę że forest ma jakieś zatargi z Artix123 i robi się gorąco może zacznę przyjmować zakłady kto wygra:rolleyes: bo gdzie dwóch się bije..... Forest "nienerwujsia się" tak bo to szkodzi. Myślę żę tak dużę wkłady nietypowe nie są do pomieszczeń 2,6 nawet przyjmując jednak że ktoś sobie zamontuje taki wkład (pomijam przy tym podłączenie do komina), to nie rozumiem co ma jedno do drugiego piernik do wiatraka czy odwrotnie? Tzn wielkość wkładu do zabudowy, wentylacja zabudowy to wentylacja i wkład nie ma tu nic do znaczenia ot cała filozofia.

 

 

Tak już kończąc myślę, że hajduk troszkę przegiął z tymi kratkami i powinni coś z tym zrobić. Bo większość producentów kominkowych TEŻ MA KOMINKI a jednak wytyczne odnośnie kratek są miej rygorystyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie wiem po czym wnioskujesz o jakichś zatargach ... wręcz przeciwnie ... dyskusje z Artix123 są zawsze miłe, rzeczowe i przyjemne dla mnie :) Mam nadzieję że vice versa ...

To nie jego wina że ktoś inny w firmie Hajduk nie pomyślał o pewnych rzeczach ...

Oprócz wkładów nietypowych, przytoczyłem produkowane seryjnie, których nie da się prawidłowo pod względem technicznym zamontować stosując się do wytycznych jakie są podawane w instrukcji montażu w temacie wysokości kratek ...

Co do nietypów ... nawet ogromne wkłady montowane są powszechnie w salonach o wysokościach 250 - 260 cm ... taki jest trend ogólny w budownictwie do zmniejszania kubatury wymagającej ogrzewania ... przecież mniejsza wysokość nie ma nic do tego że taki salon może mieć powiedzmy 50 - 80 m2 przestrzeni otwartej ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenia i wiedza zdunów, kominkarzy jest jak najbardziej ważna i należy je uszanować, tak samo jak doświadczenia i wiedzę producentów wkładów kominkowych i kominków, którzy krócej czy dłużej produkują wkłady i kominki, sprzedają je , montują. Przez ostatnie lata obserwujemy rozwój technik grzewczych, kominkowych, zduńskich, wprowadzane są nowe normy ogólnoeuropejskie czy lokalne - krajowe, które trzeba spełnić, więc zmiana pewnych wymagań wobec montażu czy zmiana zapisów w instrukcjach również będzie następować i jest nieunikniona.

 

Możesz przytoczyć normę ogólnoeuropejską, lokalną, jakiś wymóg czy dyrektywę, która spowodowała ten zapis?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie...tylko w zasadzie "komora dekompresyjna" nie zawsze jest potrzebna :)

 

Artix - odpowiedz mi na takie pytanie:

Montuję obojętnie jaki Wasz wkład w budynku gdzie mamy strop lany...nie robię komory dekompresyjnej, ale sufit kominka kończę Varmsenem o grubości 5cm (A1 - 1000 stopni) - firma Hajduk podczas jakiejkolwiek reklamacji może odrzucić roszczenie klienta z uwagi na taki "proceder" :)???

 

Proszę o odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam tak te wypowiedzi i myślę że coś będę mógł napisać.

 

 

2. Batura myślę że nakaz czy zalecenie to jest jeden kij, jak coś się stanie i spali się chałupa to prawnicy zaraz będą sprawdzać poprawność wykonania z instrukcją, a producenta wezmą w obroty skąd on wytrzasnął takie zalecenia. Jeśli ma to poparte jakimś papierem to ok jeśli nie to jest utopiony jak to było z CTM'em. Niestety takie przyszły czasy że nawet niektórych urządzeń nie możemy sami podłączyć tylko musi przyjść specjalista i zostawić odpowiedni papier. W chwili obecnej mam bardzo dużo styczności z prawem budowlanym i wiem czym to pachnie.

 

Odpowiedź Myśliciela w tym punkcie jest trafna. Są pewne wymogi i uwarunkowania normowe- które producent musi spełnić. Wkłady kominkowe są coraz bardziej sprawne - dużo więcej ciepła pozostaje w domach niż we wkładach z lat 80-tych czy 90- tych. W związku z tym emisje ciepła są inne niż przed laty, tę ewolucję wkładów kominkowych należy również brać pod uwagę przy projektowaniu i zabudowie kominków (obudów).

 

 

6. Widzę że forest ma jakieś zatargi z Artix123 i robi się gorąco może zacznę przyjmować zakłady kto wygra:

 

Zatargów osobistych nie ma, jest to natomiast forum do wymiany opinii i doświadczeń - czasami faktycznie mocno napisanych, ważne aby osatecznie były wnioski z pożytkiem dla inwestorów, kominkarzy, zdunów i producentów wkładów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie wiem po czym wnioskujesz o jakichś zatargach ... wręcz przeciwnie ... dyskusje z Artix123 są zawsze miłe, rzeczowe i przyjemne dla mnie :) Mam nadzieję że vice versa ...

To nie jego wina że ktoś inny w firmie Hajduk nie pomyślał o pewnych rzeczach ...

Oprócz wkładów nietypowych, przytoczyłem produkowane seryjnie, których nie da się prawidłowo pod względem technicznym zamontować stosując się do wytycznych jakie są podawane w instrukcji montażu w temacie wysokości kratek ...

Co do nietypów ... nawet ogromne wkłady montowane są powszechnie w salonach o wysokościach 250 - 260 cm ... taki jest trend ogólny w budownictwie do zmniejszania kubatury wymagającej ogrzewania ... przecież mniejsza wysokość nie ma nic do tego że taki salon może mieć powiedzmy 50 - 80 m2 przestrzeni otwartej ...

Pozdrawiam.

 

Jak najbardziej dyskusje i wymiana doświadczeń niech będą miłe.

Co do tych bardzo wysokich NTYPÓW to jednak powinny być montowane w wyższych pomieszczeniach, gdzie jest np. antresola lub wystarczająca wysokość pomieszczenia, umożliwiając zabudowę zgodną z instrukcją zabudowy,a do domów z typową wysokością pomieszczeń dobrać (wybrać ) wkład o standardowych gabarytach. W całej inwestycji bierze udział inwestor i kominkarz więc trzeba wspólnie poszukać optymalnego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...