Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabudowa kominka - kilka pytań technicznych - sprzeczne dane


bresio

Recommended Posts

Podawana odległość 100 cm od górnych kratek wylotowych do sufitu wynika z prób bezpieczeństwa pożarowego podczas badania wkładu kominkowego, badane są wtedy m.in. maksymalne przyrosty temperatur - również na ekranach pomiarowych (w tym sufit).

W całej sprawie chodzi ostatecznie o bezpieczeństwo mieszkańców (użytkowników kominków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie...tylko w zasadzie "komora dekompresyjna" nie zawsze jest potrzebna :)

 

Artix - odpowiedz mi na takie pytanie:

Montuję obojętnie jaki Wasz wkład w budynku gdzie mamy strop lany...nie robię komory dekompresyjnej, ale sufit kominka kończę Varmsenem o grubości 5cm (A1 - 1000 stopni) - firma Hajduk podczas jakiejkolwiek reklamacji może odrzucić roszczenie klienta z uwagi na taki "proceder" :)???

 

Proszę o odpowiedź :)

Jeżeli będzie rozpatrywana reklamacja na wkład kominkowy, to brane pod uwagę będą zastosowane w obudowie przekroje kratek konwekcyjnych. Zapis odnośnie odległości kratek górnych od sufitu na zagraża powstaniu usterki we wkładzie kominkowym, chodzi w nim o bezpieczeństwo pożarowe inwestora - użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiedz mi jakie istnieje zagrożenie pożarowe przy zastosowaniu mojego rozwiązania, w którym nie mamy "komory dekompresyjnej" a sufit od wnętrza obudowy kominka oddziela 5 cm Varmsen???

 

Wiesz co ja myślę, że hajduk umieszcza stare wytyczne do domów wykonanych w nowych technologiach. Moim zadaniem powinni szybciutko to zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawę można uznać za zamkniętą.

Zwiększę wysokość komory dekompresyjnej tak, żeby wylot był na wysokości około 1,9m.

 

A jeżeli już przy wylocie jesteśmy, jak obliczyć przekrój luftu narożnego wykonywanego przez kratki.pl?

Luft będzie dość specyficzny, łamany w dwóch miejscach pod kątem 45 stopni.

 

W załączniku szkic luftu. Wymagana w instrukcji powierzchnia powinna wynosić 616cm^2.

Czy dobrze myślę, że taką powierzchnię powinna mieć szczelina wlotowa znajdująca się na dole luftu?

 

Przy wymiarach jak na rysunku powierzchnia wlotu wyniesie 620cm^2.

Powierzchnia wylotu wyniesie 740cm^2.

luft.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To powiedz mi jakie istnieje zagrożenie pożarowe przy zastosowaniu mojego rozwiązania, w którym nie mamy "komory dekompresyjnej" a sufit od wnętrza obudowy kominka oddziela 5 cm Varmsen???

 

Pozdrawiam

 

House4live,

pytałeś o sprawę roszczeń inwestora przy możliwej reklamacji inwestora . Jeżeli będzie zainstalowany nasz wkład kominkowy to na funkcjonowanie wkładu kominkowego ta odległość kratek od sufitu nie ma wpływu. Jakie istnieje zagrożenie pożarowe przy zastosowaniu płyt varmsena - najlepiej zapytać się u producenta w varmsenie -tam gdzie zaopatrujesz się w te materiały. Pewnie mają badania, dane, doświadczenia itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co ja myślę, że hajduk umieszcza stare wytyczne do domów wykonanych w nowych technologiach. Moim zadaniem powinni szybciutko to zmienić.

 

Wniosek z dyskusji na forum jest raczej odwrotny, nowe konstruckje wkładów kominkowych są sprawniejsze, więcej ciepła pozostaje w domu, strata kominowa jest coraz mniejsza więc wytyczne w instrukcji obsługi dla takich urządzeń zmieniają się i są właśnie dostowane do tych nowych wartości. Co do zastosowania samych materiałów do budowy kominka (obudowy) czy też izolacji sufitu to należy się opierać na danych danego producenta tych materiałów. W tej materii też pojawiają się nowe rozwiązania, nowe materiały o innych właściwościach (np.izolacyjnych) niż przed laty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że forumowicze woleliby konkrety, niż grzebanie w dziennikach:)

 

Dlatego konkrety mają podane w instrukcji obsługi, którą np. Bresio otrzymał z wkładem kominkowym. Grzebanie w dziennikach mają producenci, wprowadzając nowe produkty i szykując te instrukcje. Tak to zatoczyliśmy koło,a i Bresio w międzyczasie wie jak wykonać obudowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawę można uznać za zamkniętą.

Zwiększę wysokość komory dekompresyjnej tak, żeby wylot był na wysokości około 1,9m.

 

A jeżeli już przy wylocie jesteśmy, jak obliczyć przekrój luftu narożnego wykonywanego przez kratki.pl?

Luft będzie dość specyficzny, łamany w dwóch miejscach pod kątem 45 stopni.

 

W załączniku szkic luftu. Wymagana w instrukcji powierzchnia powinna wynosić 616cm^2.

Czy dobrze myślę, że taką powierzchnię powinna mieć szczelina wlotowa znajdująca się na dole luftu?

 

Przy wymiarach jak na rysunku powierzchnia wlotu wyniesie 620cm^2.

Powierzchnia wylotu wyniesie 740cm^2.

[ATTACH=CONFIG]272508[/ATTACH]

 

Powierzchnię przelotu powietrza należy brać pod uwagę z dołu każdego luftu, gdyż tam jest najmniejsza. Luft na wlot powietrza do obudowy kominkowej jest więc dobry (620 cm2) , w lufcie górnym w obudowie powinno być około 870 cm 2 więc trochę więcej . Jeżeli te lufty będą szykowane na wymiar to można zamówić trochę większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wlocie do obudowy nie będzie luftu. Będą dwa otwory o powierzchni wynikającej z instrukcji, tj. 50cm^2 na każdy kW mocy pieca.

W tym wypadku 8,8 kW * 50cm^2 = 440cm^2

 

Instrukcja nakazuje powiększenie kratki wylotowej o 40%, zatem luft wylotowy powinien mieć 440cm^2 * 1,4 = 616cm^2

 

Wydaje się zatem, że luft o podanych wymiarach i polu powierzchni 620cm^2 w najmniejszym przekroju powinien być odpowiedni.

 

Czy w przypadku tak łamanych luftów nie należy powiększyć go o kilka procent z uwagi na jego kształt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego konkrety mają podane w instrukcji obsługi, którą np. Bresio otrzymał z wkładem kominkowym. Grzebanie w dziennikach mają producenci, wprowadzając nowe produkty i szykując te instrukcje. Tak to zatoczyliśmy koło,a i Bresio w międzyczasie wie jak wykonać obudowę.

 

Nie zgadzam się z takim wywinięciem kota ogonem:D . Tak jak nie zgadzam się z waszą instrukcją. Prawdopodobnie błądzę, wiec udowodnij mi to. Ja w tych normach nic nie znajduję, by stosować tak dziwne dictum w zapisach instrukcji. Może nie umiem szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z takim wywinięciem kota ogonem:D . Tak jak nie zgadzam się z waszą instrukcją. Prawdopodobnie błądzę, wiec udowodnij mi to. Ja w tych normach nic nie znajduję, by stosować tak dziwne dictum w zapisach instrukcji. Może nie umiem szukać?

 

Batura ma rację jest to zwyczajne mydlenie oczu i wykręcanie kota ogonem. Czasami trudno jest się przyznać do tego że strzeliło się numer. Może mi ktoś podesłać link do tej normy co podał Artix123 bo szukam w necie i nie mogę znaleźć. Czy on ją wziął z powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Batura ma rację jest to zwyczajne mydlenie oczu i wykręcanie kota ogonem. Czasami trudno jest się przyznać do tego że strzeliło się numer. Może mi ktoś podesłać link do tej normy co podał Artix123 bo szukam w necie i nie mogę znaleźć. Czy on ją wziął z powietrza?

 

No tak....

Normy są wszelakie na stronie z normami....

Tylko, tutaj trzeba zapłacić. Czyli dostęp do narm jest z oczywistych względów płatny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak....

Normy są wszelakie na stronie z normami....

Tylko, tutaj trzeba zapłacić. Czyli dostęp do narm jest z oczywistych względów płatny...

 

Zgodzę się z Tobą tylko nie wiem czy Artix123 tej normy nie stworzył na potrzeby sytuacji z myślą że nikt tego nie sprawdzi, otóż pomylił się i ja to sprawdziłem. Norma o której pisze Artix123 czyli EN 13299 dotyczy oznaczenia współczynnika sypkości nawozu a nie kominków. Nieładnie:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Zgodzę się z Tobą tylko nie wiem czy Artix123 tej normy nie stworzył na potrzeby sytuacji z myślą że nikt tego nie sprawdzi, otóż pomylił się i ja to sprawdziłem. Norma o której pisze Artix123 czyli EN 13299 dotyczy oznaczenia współczynnika sypkości nawozu a nie kominków. Nieładnie:no:

 

Tak, pomyliłem się w jednej cyfrze, norma dotycząca wkładów kominkowych to EN 13229, cóż jedna cyferka a zamiast kominków są nawozy - te nie dotyczą tego tematu. Uczestników dyskusji przepraszam za błąd, a i gratulacje dla Myśliciela za dociekliwość, wiemy gdzie szukać danych o sypkości nawozów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...