Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Umiejscowienie dolotu? Wielkość dolotu? Jaki wkład?


bibipl

Recommended Posts

Witam

 

Buduje domek wyposażony w rekuperacje i pompę ciepła. Planuję także montaż kominka przystosowanego oczywiście do pomieszczeń z wentylacja mechaniczną z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz. Jestem na etapie fundamentów i zastanawiam się gdzie najlepiej umieścić czerpnie. Teoretycznie pewnie najlepszy byłby zachód ale kominek stanie przy ścianie zewnętrznej od południa i tu mógłbym przebić się bezpośrednio przez ścianę. Projekt: http://prntscr.com/46s724 z zaznaczonymi propozycjami umieszczenia czerpni. W związku z tym mam pytanie do doświadczonych użytkowników czy lepiej ciągnąc to przez cały dom pod chudziakiem na zachodnią elewacje czy dać od południa za obudową kominka.

 

Jakiej wielkości wkładu powinienem szukać, zakładając, że kominek ma pełnić funkcje dodatkowego źródła ciepła. Nie planuje systemu DGP ani płaszcza wodnego. Dolot 125mm2 czy 150mm?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Edytowane przez bibipl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem:

 

- czerpnia spokojnie może być od południa,

- średnica czerpni Fi150,

- szukałbym wkładu o mocy maksymalnej do 7-8 kW,

- komin proponuję: Schiedel Rondo Plus Fi200 T600 z trójnikiem pod kątem 45 stopni, trójnik umieszczony tak aby jego dolna krawędź zaczynała się nie wcześniej niż na 2,2 od docelowej posadzki (potrzebne do założenia jakiejkolwiek masy akumulującej ciepło),

- nie zapomnij dać wyczystki z innej strony niż trójnik - może uda Ci się dać wyczystkę na ścianie zewnętrznej,

- komin zakończ ustnikiem - a nie jak będą Ci proponować wykonawcy - Panie my na to płytę wylejemy i będzie dobrze :),

- dolot albo pod chudziakiem albo też w wylewce - tylko w tym drugim przypadku - obowiązkowo wyizolowany,

 

A tak w ogóle jeśli interesowałoby Cię kompleksowe wykonawstwo: rekuperacja + kominek - PRIV :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad kominem myślałem tradycyjnym budowanym z cegły 200 + w środek jakiś wkład kominowy. Czy to dobre rozwiązanie ?

 

A czy jeśli od południa ta czerpnia to mam to przez chudziaka puszczać? Wtedy mogę chyba normalnie przejść przez ścianę/styropian na wprost pod kominkiem. Będzie to około 40-50 cm nad ziemią. Długość kanały wówczas to 45 cm (25 ściana + 20 styropian).

 

Co do oferty to firmę do rekuperacji już mam ale od kominka jeszcze nie. Jeśli chcesz to puść ofertę na PRIV.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...