Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Własny pomysł na rekuperację - bardzo proszę o ocenę


Recommended Posts

Witam,

W załączniku rzuty (mam nadzieję, że w miarę klarownie narysowałem)

Zielone linie - to czerpnia i wyrzutnia (czerpnia na wschodzie - z boku garażu, wyrzutnia na południu na plecach garażu)

Rury Spiro ocieplone 3mm wełną (garaż ogrzewany).

 

Niebieskie - to rekuperator :)

Z rekuperatora wychodzą rury Spiro do rozdzielaczy (z reku wychodzą 160, jeszcze w kotłowni dzielą się na 2x100 i takie dochodzą do skrzynek rozdzielaczowych na parterze i piętrze)

 

Kanały spiro za rozdzielaczami - 63mm wszystkie,

Na parterze sufity podwieszane, więc najwygodniej mi rozdzielacze i kanały schować pod sufitem. Na piętrze - rozdzielacze nad sufitem.

Przewiduję 25-30m3 na jedną rurę (więc tam, gdzie jest 50m - dwie rury i połączenie w skrzynce rozprężnej)

 

 

Parter:

Nawiew (w m3/h)

- biuro 30

- salon 50 (czy jest sens dawać w dwóch miejscach?)

Czyli skrzynka rozdzielaczowa z 3 podłączeniami.

Usuwanie:

- kuchnia 50 (nie będzie tej przekreślonej ściany, więc tylko 1 pomieszczenie)

- przedsionek 50

- łazienka 50

- pom. gospodarcze 30

 

Skrzynka rozdzielaczowa z 7 podłączeniami

 

Bilans -100

 

Piętro:

Nawiew:

-sypialnia1 50

-sypialnia2 50

-sypialnia3 50

-pokój hobby 50

 

skrzynka rozdzielaczowa z 8 podłączeniami.

 

Usuwanie:

- łazienka 50

- pralnia 50

Skrzynka rozdzielaczowa z 4 podłączeniami

 

bilans: +100

 

Razem wychodzi na 0

Przepływ na poziomie 280m3/h

 

Proszę o uwagi i zmiany - to moje pierwsze podejście do rekuperacji, więc pewnie błędów dużo :)

Sam rekuperator - prawdopodobnie Zehnder 350

GWC - raczej bez (chociaż nadal myślę nad GGWC)

gora.jpg

dol.jpg

Edytowane przez kerth
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak źle, że nikomu się nie chce komentować?
No bo jak
Zehnder 350

GWC - raczej bez (chociaż nadal myślę nad GGWC)

To co komentować?

Za reklamę się płąci, a gwc dziś to nieporozumienie. Poza tym, nie liczy się wentylacji na pokoje tylko na dom. To nie są szczelne pomieszczenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się zrozumieliśmy... Pan zapłaci za reklamę.

Co do norm... Są dwie budowlana 50m3/h na łazienki i 30m3/h kuchnia - nie ma nic o nawiewie, który się "dopasuje" i medyczna 30m3/h/osobę

Rysunki są nie bardzo czytelne, ale trzeba pamiętać, że prędkość optymalna w kanałałch to od 2m/sek do 5m/sek

Kanał PE 75/63mm ( koszt dobrego około 300zł netto za 50m ) ma przy 2m/sek 22m3/h przy 5 m/sek 55m3/h czyli przy centrali 350m3/h optymalnie jest 7 kanałów nawiewnych

Z instrukcji z 1991 roku dł kanałów.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dziękuję.

To reku wybrałem właśnie przez opisy, więc jeśli to tylko marketing, to udany :)

Oczywiście jestem bardzo otwarty i ciekaw innych propozycji (byle odzysk energii był możliwie duży i cena niewygórowana).

Co do przepływu - skoro kanał 75/63 daje sobie radę z przepływem 50m3/h i mieści się to w optimum, to nie ma sensu ciągnąć po 2 przewody do punktów z prędkością 50m3/h - to dobra informacja i pozwoli mi zaoszczędzić trochę robocizny i pieniędzy.

 

Mam tak naprawdę jedną wątpliwość - czy nie ma przeciwwskazań, aby zrobić osobne skrzynki rozdzielaczowe na parterze i piętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...