Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zabudownanie wnęki pod drzwi


Recommended Posts

Witam,

temat się przewija ale dla pewności zakładam wątek.

Problem dotyczy wejścia z korytarza do pokoju. Obecnie jest tam wnęka o szerokości 133 cm do samego sufitu (tj. do 257 cm). Chciałbym jednak wstawić tam drzwi czyli zostawić otwór o wymiarach 90 x 210 a resztę zabudować. Wszystkie ścianki pod drzwi mają grubość 14 cm ( 12 cm cegły + 2 cm tynku gipsowo-wapiennego). Stąd grubość ścianki dzielącej pokój i korytarz także chciałbym zachować.

Planuję zrobić to z pustaka pianowego Ytong tylko by zbliżyć się do planowanej grubości musiałbym wykorzystać bloczki o grubości 7,5 cm oraz 5 cm. Myślicie że to dobry pomysł by wykonać ściankę "dwuwarstwową"? Pytanie jeszcze co później, czy powinienem zostawić miejsce na tynk i później na to położyć gładź czy od razu wszystko wyrównać gładzią?

Czy może lepiej całość zrobić z płyt G-K?

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście można z cegły ale dużo zachodu. Nie dopisałem a mieszkanie jest w stanie deweloperskim. Dodatkowe tynki itd komplikują trochę sytuacje. A szerokości chcę zachować ponieważ na powierzchni 2 m2 mam wejście do 5 pomieszczeń o jednakowej grubości ścianki nad drzwiami stąd wypadałoby żeby jedna z nich się nie wyróżniała.

 

A może w środku Ytong 7,5 cm + po bokach po arkuszu z G-K?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to miałem napisać, są bloczki 12 cm, np

http://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/materialy-budowlane-stan-surowy/cegly-pustaki-i-bloczki/beton-komorkowy-bialy-h-h,p139911,l345.html

lub

http://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/materialy-budowlane-stan-surowy/cegly-pustaki-i-bloczki/beton-komorkowy-szary-prefabet-lagisza,p36625,l345.html

lub

http://www.leroymerlin.pl/materialy-budowlane/materialy-budowlane-stan-surowy/cegly-pustaki-i-bloczki/beton-komorkowy-pp4-06-ytong,p66587,l345.html

 

Ogólnie technologicznie nic nie stoi na przeszkodzie pomurowania ściany warstwowej. No może poza większymi kosztami robocizny. Budując to z gazobetonu lub cegły najprawdopodobniej będziesz jeszcze potrzebował kupić i wstawić tam nadproże.

 

Budując tak grubą działówkę, dajesz zbędne obciążenie na strop. Jeśli nic ciężkiego nie będziesz tam mocował, to ja się upieram przy gk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Ścianka dotyczy mieszkania w bloku, raczej nie ma obaw o nadmierne obciążenie stropu. W takim razie rezygnuję z dwuwarstwowej ściany. A myślicie że ten Ytong w środku (7,5) oraz płyty po bokach mocowane klejem i kołkami to zły pomysł? Miałbym możliwość wtedy zamocowania lustra w przedpokoju oraz byłbym spokojniejszy gdyby ktoś opierał się o drzwi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz jedno jest pewne na budowlance sie nie znasz. Ściana z g-k ma podkonstrucję stalową i do drzwi są specjalne profile uwierz że o takie drzwi możesz sie oprzeć a na ścianie lustro nie spadnie.

 

Dlaczego uparłeś się na 7,5 ? Sciana obok jak piszesz ma 14cm wiec kleić muisz conajmniej podwójnie płyty g-k na te bloczki. Jesteś pewny że to lepsze niż 12+tynk? Nie sądzę.

 

Z czego tego nie zalepisz pamętaj o nawiercaniu i wbijaniu w spoine jakiś drutów tak aby połączyc stary mur z nowym. W napdożu pasuje dać ze 2 druty fi12 i trochę cementu- druty nawiercić w ściany istniejące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...