Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Doprowadzenie powietrza


pakaj2d2

Recommended Posts

Witam.

 

Temat był już wiele razy wałkowany ale zadam pytanie. Jaką rurą poprowadzić powietrze 110 mm czy też 160 mm i czy rurę poprowadzić tuż pod chudziakiem czy też przysypać ja warstwa piasku np. 20 cm.

Dodam jeszcze że nie wiem jaki będę miał kominek (moc) ale będzie na pewno. Dom jest z poddaszem użytkowym gdzie parter ma około 85 pow. użytkowej a poddasze 40 m2.

 

Prosiłbym o pomoc, ponieważ jutro mam zamiar kupić rury i się zastanawiam czy to 110 mm czy też 160

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dałbym 160 ponieważ na rynku są różne kominki i w szczególności przy tych które pobierają powietrze tylko i wyłączenie z zewnątrz a może okazać się że 110 to za mało powietrza i wystąpi problem z paleniem. Ze 160 zawsze możesz zrobić redukcję a 110 niestety nie rozszerzysz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 110 miałoby wystarczyć, to dlaczego renomowany producent wkładow dla swojego maleństwa przewiduje 150 ?

http://www.spartherm.pl/uploads/product/pdf/72a2ba291817a3fb70688f843861ec72.pdf

 

Zresztą, do innych wkładów też.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 110 miałoby wystarczyć, to dlaczego renomowany producent wkładow dla swojego maleństwa przewiduje 150 ?

http://www.spartherm.pl/uploads/product/pdf/72a2ba291817a3fb70688f843861ec72.pdf

 

Zresztą, do innych wkładów też.

 

Bo taki ma zestaw do podłączania powietrza. Masz do wyboru jeden zestaw podłączeniowy fi 150 ;) To się nazywało kiedyś "urawniłowka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No i ujawninłeś największą tajemnicę firmową ... :D

Po co produkować np. trzy różne średnicę, skoro oszczędniej jest robić jedną, uniwersalną i pasującą do wszystkich palenisk ... tych z szybą szerokości 120 cm ... i tych z szybką zaledwie 40 cm ... Swoją drogą - przecież i do jednego i do drugiego wkładu każdy niemal producent zaleca taką samą ilość drewna do palenia ... :rolleyes:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kominek z pobieraniem powietrza z wewnątrz i jedyne co robię to rozszczelniam okno.Potem przy przymknięciu wlotów domykam okno i dalej nic się złego nie dzieje. Jeżeli jest tam 40cm2 to wszystko i pali się i nie dymi. Przy 150mm średnicy daje 176cm2 i na ...co? By instalacja wyglądała solidnie i inwestor wiedział za co płaci?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaki masz kominek nie oznacza, że to jedyne słuszne rozwiązanie. Też tak mam, ale nie róbmy z tego standardu. Lepiej jak mamy przygotowaną rurę fi 150, niż 75 albo 50 cm! Są takie domy, gdzie podłączenie powietrza z zewnątrz jest przydatne, a czasem konieczne. Moim zdaniem fi 110 wystarcza w 95 % przypadków. Fi 150 sprawdza się w nielicznych przypadkach, ale nie oznacza to, że mając w "tym przypadku" fi 110, nie poradzimy sobie z technicznym dopracowaniem procesu spalania.

 

Twój opis jak użytkujesz kominek, to świadomość. Ktoś kto ją ma, może nawet w domu z WM (wentylacja mechaniczna) palić tanim wkładem z Castoramy - bez jakichkolwiek możliwości podłączenia powietrza z zewnątrz. Niestety świadomość jak palić drewnem, jak użytkować urządzenia ogniowe, jest odwrotnie proporcjonalna do ilości wyrzucanych pieców kaflowych i trzonów kuchennych. I nie mam zamiaru biadolić nad tym faktem, tylko stwierdzam fakt. Postępu nie cofniesz, bo dopóki nas na niego stać - jest wygodny i mniej problematyczny. Ale za jego sprawą, dawno temu większość z nas, zapomniała co to jest ogień. Jak z nim żyć i jak się go bać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...