Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piwnica bez okien - wilgoć, a wentylacja


Recommended Posts

Witam,

 

mam mały problem z wilgocią w piwnicy. Zaadaptowana jest jako sala ćwiczeniowa, 45m2.

 

Mam zainstalowany wyciąg wentylacyjny, wentylator kanałowy TD-160 50W podłączony w spiro rurę w jednym końcu piwnicy. W drugim końcu jest kratka 200x200 bez nadmuchu, tylko przepustnica. Temperatura w sali jest stała ok 17-18 st. C.

 

Niestety jest problem z izolacją przeciwnej ścinany (i nie da się nic z tym zrobić) i wilgoć na niej wychodzi, miejscami pokazuje się nalot grzyba. Wentylacja chodzi niemal non stop, nie wiem skąd się to bierze. Może od słabej cyrkulacji?

Myślałem, o zamontowaniu drugiego wentylatora nadmuchowego, żeby pobierał suche powietrze z zewnątrz, oraz żeby postawić wentylator podłogowy skierowany właśnie na tą wilgotną ścianę, żeby wymusić większy przepływ powietrza.

 

Przed malowaniem sali postawiłem 2 wentylatory właśnie skierowane na tę ścianę i po paru dniach wyschła praktycznie do zera, a teraz znowu zaczyna wychodzić woda - stąd ten pomysł z nadmuchem. Ew. jakiś mały osuszacz powietrza z wydajnością 5-10/24h?

 

Będę wdzięczny za każdą pomoc,

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 2 możliwości: albo 1. ściana namaka od zewnątrz, albo 2. para się na niej wykrapla. Czy wilgoć pojawiła się dopiero latem, czy była zawsze ? Jeśli była zawsze to prawdopodobnie ściana namaka bo jest źle zaizolowana, a jeśli wilgoć pojawiła się latem, to prawdopodobny jest punkt nr 2 bo ściana jest za zimna a powietrze zbyt wilgotne. Zobacz sobie tabelę pokazującą punkt rosy w zależności od temperatury i wilgotności powietrza, np. http://www.salonstolbud.pl/images/stories/cieply-montaz/tabela.jpg

Latem, gdy jest burzowo i parno, to wilgotność powietrza może być w okolicach 60-70% przy temperaturach ponad 25*. Wtedy wentylowanie takim powietrzem nic nie da, bo na ścianie, która będzie miała np. 17* zacznie wykraplać się woda. Kup higrometr z termometrem i postaw w piwnicy, a następnie porównaj sobie dane z tabelką, żeby sprawdzić, czy ma prawo się coś wykraplać na ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgoć była zawsze, bo wcześniej była dalsza część budynku za piwnicą, a teraz została wyburzona. Czyli nie ma izolacji pionowej. Najlepszą opcją byłaby iniekcja, ale niestety nie stać mnie chwilowo.

 

Na higrometrze mam ok 65% wilgotności. Zatem z jednej strony wchodzi właśnie przez ścianę, a z drugiej strony pogoda. W okresie zimowym (styczeń-marzec) był mniejszy problem z wilgocią, bo powietrze z zew. było suche.

 

Pomyślałem, żeby postawić nawiew na ścianę na której wychodzi wilgoć, żeby wspomóc cyrkulację tego powietrza z dużą zawartością wody. 2-3 miesiące temu zrobiłem taki zabieg na tydzień i wilgoć praktycznie zniknęła, zupełnie inaczej się oddychało. Myślę, że może to być sposób. Zainstaluję również wentylator nadmuchowy z drugiej strony sali w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy masz zaizolowaną ścianę piwnicy jakimś styro-pianem/durem z zewnątrz. Jeśli tak, to izolacja powinna ułatwić zadanie podgrzania ściany i tym samym nie wykraplania się na niej wilgoci. Ja mam na schodach do piwnicy taki punkt (3 dolne schody) gdzie na bocznej ścianie wykrapla się latem woda - pewnie ten punkt jest kiepsko zaizolowany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...