Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dachówka ceramiczna angobowana czy glazurowana.


Wivaldi

Recommended Posts

Przy lesie tzn. bedzie graniczył z lasem?? Jeśli tak to zdecydowanie glazurowana a jeśli przy lesie tak jak np. mój czyli jakieś 400 metrów od lasu to wtedy nie jest glazura konieczna. Pozostaje Ci kwestia jaka bardziej Ci sie podoba.

 

Tak, działka graniczy z lasem. Od domu do lasu jest 30 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bliskość lasu nie ma takiego znaczenia. Znaczenie ma czy dach będzie zacieniony czy nie bo to kwestia porastania oraz jaki będzie kąt nachylenia połaci? Mały kąt spowoduje gromadzenie liści czy igliwia. Są dwa rodzaje angoby zwykła matowa i szlachetna błyszcząca (bardzo gładka). Mniej porasta ta szlachetna. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom będzie stał przy lesie, wiec narażony będzie na zabrudzenia organiczne.

Powstaje pytanie czy warto płacić więcej za dachówkę glazurowaną czy wystarczy angobowana ?

Proszę o opinie doświadczonych w tym temacie, raczej użytkowników niż sprzedawców.

 

Jeśli w takiej bliskości lasu to jednak wybrał bym glazurowaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dwa rodzaje angoby zwykła matowa i szlachetna błyszcząca (bardzo gładka). Mniej porasta ta szlachetna. Pozdrawiam.

 

Właśnie, angoba szlachetna jest gładsza od matowej, ale nie jest tak bardzo gładka jak glazurowana.

Mam dylemat czy ta szlachetna wystarczy, bo znowu glazura to same ciemne kolory, a to nie moja bajka.:)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan Wihelmi ma rację,

 

Angoba może być matowa lub szlachetna. Ta szlachetna w ceramice nazywana jest szkliwem błyszczącym (w odróżnieniu od matowego) - dodaje się do szkliwa zmielonego kwarcu który w roztworze szkliwa tworzy zawiesinę. Po wypaleniu otrzymujemy szklaną powierzchnię. Aby uzyskać kolor do szkliwa dodaje się różne tlenki metali.

Jest jeszcze jedna metoda - barwienie podkładu farbą ceramiczną i potem szkliwienie szkliwem bezbarwnym. Wtedy uzyskuje się głębię koloru - ze względu na koszty nie stosuje się prawie tej metody przy produkcji dachówek.

Odnośnie porastania to kluczowe jest nałonecznienie - w miejscach gdzie słońce świeci na dach chodziaż przez 2-3 godziny dziennie mchu nie będzie. W miejscach gdzie nigdy słońce nie dociera nawet szyby szklane się zazielenią.

Oczywiście glony na szkle mają trudniejsze życie.

 

Organoleptycznie, czyli dotykając, glazura jest gładsza, tak ja to czuję, ale może już dostałem świra od urodzaju ofert.:eek:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę jeszcze swoje trzy grosze - dachówka glazurowana to już raczej wybór estetyczny, a nie funkcjonalny. Moim zdaniem nie ma wielkiej różnicy pomiędzy fakturą powierzchni pomiędzy angobą szlachetną a glazurą. Jest natomiast w wyglądzie - glazura to jednak bardzo specyficzny połysk, na który nie każdy chce sobie pozwolić, bo mu np. nie pasuje do koncepcji domu. Ewentualnie po prostu nie każdego stać na powłokę glazurowaną :) U mnie na dachu zastosowaliśmy dachówkę z powłoką angoba szlachetna (Koramic) i po trzech latach nie ma śladu jakichś obcych ciał po stronie północnej dachu. Nie sądzę, żeby w najbliższych latach cokolwiek się tam pojawiło :) Przy Twoim dylemacie proponowałbym zastosować dach o większym kącie nachylenia, żeby ułatwić odprowadzanie leśnych brudów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie te angoby i glazury to ewidentne sprzedawanie produktu impulsowego.

Popatrzcie: podwójny hamburger, cola, ciastko, to po co mi jeszcze frytki, a biorę i płacę - potem mnie mdli. Biorę bo się mnie spytała kasjerka.

A teraz: rynny metalowe?- ok. okna dachowe? - ok, dachówka? ok. może angobowana? też biorę bo doradca doradzał. Po jakiego grzyba? Za oknem mam dach z dachówki przedwojennej nieangobowanej. Jest ok. Wygląda ładnie i jest zgodna z krajobrazem tego kraju.

Zaraz ktoś powie że angoba zwiększa żywotność dachówki. - Czy myślicie że będziecie żyć 200 lat?

Zaraz po waszej śmierci dzieci zrzucą tą dachówkę i podwyższą dom albo go sprzedadzą. Nie raz widziałem takie akcje jak całkiem dobry dach się zrywało i kładło nowy bo się koncepcja nowej pani domu nie zgadzała się z tym co zrobił dziadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie oznacza, że dachówki angobowane są złe. Każdy ma wolny wybór i nikt nikogo nie zmusza do ich kupowania. Jak by by to wyglądało gdyby wszystkie dachy były w jednym odcieniu? A może i dobrze? Żeby było jasne: jestem zwolennikiem dachówki naturalnej i do tego krzywej! Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie te angoby i glazury to ewidentne sprzedawanie produktu impulsowego.

Popatrzcie: podwójny hamburger, cola, ciastko, to po co mi jeszcze frytki, a biorę i płacę - potem mnie mdli. Biorę bo się mnie spytała kasjerka.

A teraz: rynny metalowe?- ok. okna dachowe? - ok, dachówka? ok. może angobowana? też biorę bo doradca doradzał. Po jakiego grzyba? Za oknem mam dach z dachówki przedwojennej nieangobowanej. Jest ok. Wygląda ładnie i jest zgodna z krajobrazem tego kraju.

Zaraz ktoś powie że angoba zwiększa żywotność dachówki. - Czy myślicie że będziecie żyć 200 lat?

Zaraz po waszej śmierci dzieci zrzucą tą dachówkę i podwyższą dom albo go sprzedadzą. Nie raz widziałem takie akcje jak całkiem dobry dach się zrywało i kładło nowy bo się koncepcja nowej pani domu nie zgadzała się z tym co zrobił dziadek.

 

Idąc Twoim tropem myślenia, najlepiej od razu strzelić sobie w łeb.:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...