Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator Bartosz + GWC . Pytanie o poprawność instalacji


Recommended Posts

Witam

Od kilku lat jestem posiadaczem systemu wentylacji opartej na centrali Bartosz. Rekuperator wraz z rozprowadzeniem wykonała jedna z warszawskich firm, gwc rurowe wkopałem natomiast sam a wspomniana firma tylko podłączyła to wszystko razem.

Przyznam się, że po wydaniu nie małej kasy jestem totalnie zawiedziony otrzymanym rezultatem. Uwzględniając fakt iż rekuperator został przewymiarowany jak na wielkośc budynku ( to akurat może i plus) to przy pracy na 50% przewietrzenie mieszkania jest według mnie niewystarczające.

Ustawienie wiekszej mocy niż 50% wiąże sie z uciążliwym szumem.

 

W tym poście chciałbym spytać się czy poniższe wartości temperatur są właściwe gdyż zarówno odzysk ciepła zimą i wykorzystanie chłodnego powietrza z gwc latem zostawia według mnie wiele do życzenia.

Oto dane z wyświetlacza rekuperatora:

Went: 50%

 

Temp wych: 26.0

Temp wyw. 20.1

Temp GWC. 17.6

Temp nawiew. 26.0

Temp zadana 15

Temp pomieszczenia 26.5

Temp zew 20.8

Tryb ręczny

 

Jak widać przy gwc 17.6 powietrze nawiewane ma 26 stopni co jest według mnie nie do przyjęcia. Dodatkowo pomieszczenia na piętrze są znacznie cieplejsze niż na parterze domku jednorodzinnego.

 

Bardzo proszę o poradę bo mam już dość tego reku jak i bardzo żałuję wydanej kasy ! Firma instalatorska mówi, że tak musi być i już.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka

- przewymiarowane kanały - do wentylacji domowej używa się kanałów 63mm ( optymalna prędkość powietrza w kanale od 2 do 5 m/sek. ) w za dużym kanale jest większa powierzchnia wymiany ciepła i powietrze tam dłużej przebywa. Czyli jest ogrzewane w kanałach.

-stare wentylatory AC dające dużo ciepła

-Być może źle działający bypass

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź szczelność i ocieplenie kanałów. Po temperaturach wygląda jakbyś miał duże straty po drodze. Sprawdź temperatury na wlotach rekuperatora (termometr z iglicą) to będziesz wiedział na którym odcinku leży problem.

 

Z mojego doswiadczenia wynika, że temperatura powietrza nawiewanego przez reku może tylko poprawić komfort ale nie wpływa specjalnie na temperatury w domu. Zbyt mały jest strumień powietrza żeby to dawało różnicę przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło/zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Po pierwsze czujki temperatur mogą być rozkalibrowanie i chyba widać to po odczytach

Po drugie należałoby sprawdzić by-pass

Jeżeli przy wydajnościach powyżej 50 % jest szum, to coś na pewno jest nie tak, możliwe że wystarczyłaby regulacja układu

Tutaj należałby dokładnie przeanalizować projekt, czy są właściwe prędkości na kanałach

Może być wiele przyczyn takiego stanu rzeczy

Radziłbym zrobić zgłoszenie do producenta, ewentualnie do firmy montującej

Jeżeli dysponujesz projektem mógłbym rzucić okiem i coś podpowiedzieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Po pierwsze czujki temperatur mogą być rozkalibrowanie i chyba widać to po odczytach

Po drugie należałoby sprawdzić by-pass

Jeżeli przy wydajnościach powyżej 50 % jest szum, to coś na pewno jest nie tak, możliwe że wystarczyłaby regulacja układu

Tutaj należałby dokładnie przeanalizować projekt, czy są właściwe prędkości na kanałach

Może być wiele przyczyn takiego stanu rzeczy

Radziłbym zrobić zgłoszenie do producenta, ewentualnie do firmy montującej

Jeżeli dysponujesz projektem mógłbym rzucić okiem i coś podpowiedzieć

 

Ja mam również wymiennik Bartosza. Instalacja zaprojektowana przez bartosza.

Polecam Wymiennik nie polecam ich projektów,ale szumów nie mam ,bo przerobiłem instalację i mam ok.

Podejrzewam ,że firma wykonująca instalacje coś" przerąbała",na pewno trzeba przerobić przez prawdziwego fachowca od wentylacji.

Mam porównanie do valoxa ,którym mam w piwnicy,oddzielna instalacja,ten wymiennik daleko odstaje od Bartosza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...