Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pytanie o izolację ławy fundamentowej


kubaar

Recommended Posts

Witam wszystkim serdecznie!

 

W projekcie mam izolacje poziomą na ławie fundamentowej, sciana fundamentowa będzie monolityczna w szalunku systemowym. Dom nie podpiwniczony, warunki gruntowe typowe. Moje pytanie to:

1.Czy taka izolacja na ławie (pomiedzy ławą a ścianą fund) dużo daje (pytanie z ciekawosci - i tak będzie tak jak w projekcie)?

2.Czy folia fundamentowa się kalkuluje czy lepiej papę na ławę?

3.Czy jeśli na ławę będę miał wylewaną scianę fundamentową a nie bloczki to takie rozwiązanie z izolacją dostarcza jakiś problemów, tj wylewanie tego betonu na folie i wcześniejsze układanie szalunkow?

4.Czy folię fundamentową mogę kupić 36.5 cm szeroką skoro szerokość sciany fundamentowej będzie wynosiła 25 cm? Czy wystarczy zakładki?

5.I ostatnie, jaką zastosować grubość folii na ławę? Oglądałem Izoplast ale ona ma tylko 0.3mm, wygląda solidnie, a jakie są wasze doświadczenia?

 

Pozdrawiam!!!

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie na pytania:

Czy folię będziesz w stanie połączyć trwale z planowana izolacją pionową?

Czy folia zapewni ci ciągłość izolacji i nie zostanie przebita na etapie lania np. przez zbrojenie?

Moim zdaniem to betonu lanego lepiej stosować chemię jako izolację niż wszelkiej maści "membrany".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Izolacja pozioma ław fundamentowych ma do spełnienia podwójną funkcję - zabezpiecza przed efektem kapilarnego podciągania wody z gruntu oraz jest elastyczną warstwą rozdzielającą ławy i ściany fundamentowe, co zabezpiecza ściany przed pękaniem w wyniku osiadania budynku. Sam ocenień czy stać cię na puźniejsze uszczelnianie.

 

2. Papa jest wytrzymalsza - folia się przeciera i pożytek żaden.

 

3. Tak zgrubsza to: problem #1 - folia może pęknąć przy wylewce, problem #2 - folia może puścić po wylewce, gdy całość zacznie pracować.

 

4. Izolacja z jednego pasa jest możliwa, jeżeli grubość ściany fundamentowej wynosi nie więcej niż 40 cm. Wstęgę papy (szerokości 1 m) składa się tak, aby jeden jej koniec wystawał 20 cm poza krawędź ściany (do wnętrza domu). W ten sposób zostawia się zakład służący do połączenia izolacji ściany z izolacją podpodłogową.

 

5. Sugeruję papę - nie folię, ale jeśli się upierasz... Izolację zazwyczaj wykonuje się z papy podkładowej bądź z folii polietylenowej grubości przynajmniej 0,3 mm, ułożonej z dwudziestocentymetrowym zakładem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie rzeczywiscie jest w opisie technicznym alternatywnie na ławę - papa termozgrzewalna lub folia izoplast. Jak jest z tą papą termozgrzewalną? Scianę bedę miał 25 cm to z metrowej szerokości papy złożyć ją podwójnie pod ścianę,zgrzać i to co zostanie wypuścić do środka? Przepraszam że tyle pytań ale chce byc ogarnięty jak będzie wykonawca.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...