Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Komin systemowy na zaprawie cienkowarstwowej


Recommended Posts

Witam. Wczoraj na budowie zwróciłem uwagę na spoiny pomiędzy pustakami w kominach systemowych. Dom jest w trakcie budowy i kominy dociągnięte są do więźby (dachówki jeszcze nie ma). Okazało się, że ekipa postawiła kominy na zaprawie cienkowarstwowej. Na pytanie dlaczego nie na zaprawie cementowej, tak jak przewidywała instrukcja odpowiedzieli, że zawsze budują na zaprawę cienkowarstowową, gdyż mogą postawić więcej komina w jeden dzień, a zaprawa cementowa siada.Nie wiem, co z tym fantem zrobić. Kominy są oddylatowane od stropu i ścian. Planuję ich obmurowanie cegłą klinkierową połówkową. Obecnie kominy się nie chwieją, ale wiem, że zaprawa cienkowarstowa trzyma o wiele słabiej od cementu.

Pozostaje mi chyba jedynie wzmocnienie kominów prętami 10 w otworach, ale czy to wystarczy? Jak to prawidłowo zrobić lub inaczej ratować sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj użytej zaprawy nie jest problemem. Z mojego doświadczenia - bez różnicy, a nawet lepiej. Pomysł z prętami idiotyczny. Możesz na pustaki nałożyć klej i zatopić w nim siatkę. To co być może spartolili, schowane jest w środku. Tego trzeba pilnować: układania rur i wełny, prawidłowego ustawienia trójnika i dylatacji (przewietrzania) na końcu komina. Ważna jest też czystość prac. Jeśli miedzy warstwy wełny dostanie się zaprawa, tworząc mostki miedzy ceramiką rur a pustaka, Twój komin nie pociągnie długo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając praktyczną niemożliwość zalania jakąkolwiek zaprawą odcinka dłuższego niż jeden, dwa pustaki, warto wiedzieć, że dziury w pustakach nie służą do zalewania. Przeznaczone są do prefabrykacji kilkumetrowych , gotowych odcinków komina, montowanych za pomocą dźwigu. Technologia u nas nie znana i raczej długo wykluczona.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
To co być może spartolili, schowane jest w środku. Tego trzeba pilnować: układania rur i wełny, prawidłowego ustawienia trójnika i dylatacji (przewietrzania) na końcu komina.

 

Panie Piotrze, czy mógłby Pan rozwinąć kwestię przewietrzania na końcu komina? Tzn. jak je prawidłowo wykonać czemu ma służyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro będzie klinkier ostatecznie na około na zaprawie cementowej to na pewno osiągniesz swoją wymaganą stabilność

 

No jeżeli o to chodzi , to będzie właśnie na około, tylko nie na obmurowaniu opartym na stropie, tylko na płycie wspornikowej, która jest pod samą połacią dachu. I właśnie obawiam się o jego sztywność pod tą płytą.

Niemniej jednak drugi komin udało się zalać zaprawą wyrównującą. Nie było mnie jednak przy tym i nie wiem jak bardzo była wodnista...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...