Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dom na etapie projektu , ale już prawie zakończonego. Dom piętrowy z dwoma lanymi stropami. W projekcie wentylacja grawitacyjna . Zastanawiam się jednak nad wentylacją mechaniczną. I tu mam problem. Zaprojektowana wysokość pomieszczeń to 2,7m. Wszędzie widzę , że kanały wentylacji kończą się anemostatami w sufitach podwieszanych. Przy mojej wysokości pomieszczeń sufit podwieszany bardzo obniżyłby pomieszczenie. Poza tym wolałbym zwykły tynk i gładź na stropie niż sufit podwieszany (złe doświadczenia). Czy można zrobić instalację wentylacji mechanicznej w domu piętrowym bez sufitów podwieszanych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę prosić o szczegóły jak to zrobić?
Wentylacje wywiewno nawiewną wymyślono po to by nie robić centralnego, które przy małych potrzebach ciepła jest nieekonomiczne. Tak więc zmiana systemu ogrzewania.

Wentylacja grawitacyjna jest podciśnieniowa a z odzyskiem ciepła nadciśnieniowa , więc folia w przegrodach by wilgoć nie weszła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, odpowiadając na Twoje pierwsze pytanie to puszcza się płaskie metalowe kanały (np 7 cm wysokości) po stropie piętra i wychodzi anemostatami z sufitu. Dajesz kanały pomiedzy wyciszenie i na to idzie posadzka.

 

Na piętrze idzie instalacja po strychu i też wychodzi przez sufit.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zonzi dobrze radzi - mozna dac metalowe 7cm lub rury PE 75/63(zew/wew) jak wiecej miejsca, lub niskie/plaskie (chyba maja 4-5cm wys. za to duzo szersze) gdy naprawde trudno zmiescic wszystko, bo jest malo styro na wyciszenie i cienka posadzka. Ale lepiej by jakas fachura Tobie to zaprojektowal i wykonal.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wylewce na piętrze trzeba dac barierę akustyczną. Miękki styropian 5 się nie sprawdził u mnie, lepsza jest wełna. Mocno słychać stukanie w podłogę wyżej.

 

Nie wiem skąd się bierze opinia, że to nietypowe rozwiązanie. Ja miałem to zamontowane przez rekuperatory.pl 5 lat temu. Czy droższe niż rura flex to na pewno tak ale nie wyobrażam sobie przeprowadzenia tego w inny sposób na parterze. Nie mam różnicy w działaniu, czy głośności pomiędzy parterem a piętrem.

 

Zresztą głośność wentylacji zależy od indywidualnych odczuć. Ja mam zamontowane tłumiki na wszystkich wylotach w sypialniach bo mi był za głośny szmer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wylewce na piętrze trzeba dac barierę akustyczną. Miękki styropian 5 się nie sprawdził u mnie, lepsza jest wełna. Mocno słychać stukanie w podłogę wyżej.

 

Nie wiem skąd się bierze opinia, że to nietypowe rozwiązanie. Ja miałem to zamontowane przez rekuperatory.pl 5 lat temu. Czy droższe niż rura flex to na pewno tak ale nie wyobrażam sobie przeprowadzenia tego w inny sposób na parterze. Nie mam różnicy w działaniu, czy głośności pomiędzy parterem a piętrem.

 

Zresztą głośność wentylacji zależy od indywidualnych odczuć. Ja mam zamontowane tłumiki na wszystkich wylotach w sypialniach bo mi był za głośny szmer.

Bez tłumików wentylacja nie może być w nocy słyszalna!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...