Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pomoc w doborze rekuperatora


Recommended Posts

Mam dom o powierzchni 200m (po podłodze). Piętrowy, dach dwuspadowy z nieużytkowym nieogrzewanym, niezaizolowanym poddaszem. Brak kominów wentylacyjnych, rozprowadzona instalacja wentylacyjna. Instalacja zrobiona jakieś dwa lata temu. Inwestycja przeciągnęła się, dopiero tera chcę kupić rekuperator.

Do tej pory myślałem o Bartoszu Vena Compact. Podobało mi się rozwiązanie z wymiennikiem spiralno-przeciwprądowym. Jednak Bartosz strasznie podrożał. Wcześniej była cena 7500zł. Teraz prawie 10k. Dlatego zwróciłem się ku innym firmom. Dzięki lekturze forum uwagę moją zwróciły Onyx Classic 550 z Frapol i AirPack400. Oba w podobnej cenie, polecane na forum. Jednak w instrukcji Onyxa napisano, że niedopuszczalny jest montaż w pomieszczeniach z temperaturą poniżej 5 stopni Celsjusza. Może grozić uszkodzeniem jednostki. A rekuperator będzie stał na poddaszu. Które nie jest ogrzewane ani ocieplone (planuje w przyszłości zaizolować tak skosy, ale ogrzewania i tak nie będzie). Czyli instalacja Onyxa jakby odpada. Zresztą Airpacka również bo to podobna konstrukcja. Znajomy monter stwierdził żebym nie przesadzał bo nada się i zwykły Provent 400 PRO a wyrzutnie zrobi na poddaszu, będzie cieplej nic nie zamarźnie. Z kolei mam kolegę który pracuje w oddziale Ekozefir w moim mieście i proponuje mi centralkę z wymiennikiem obrotowym . Odporne na temperaturę, wymiana wilgoci, itp. Ale trochę droższa, ruchome części, zużycie prądu itp.

I sam nie wiem co kupić. Z jednej strony dobrze mieć serwis na na miejscu (Ekozefir), a z drugiej po co przepłacać, prosta konstrukcja nie się co zepsuć (Provent). A z trzeciej kupuje na lata i dobrze byłoby mieć coś solidnego (Onyx, Airpack).

Co byście polecali? Moze jednak wrócić do pomysłu z Bartoszem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to ryzykowne posunięcie dla miejsc gdzie temperatura może łatwo spaść poniżej zera. Tak więc przy wyborze skup się na konstrukcjach, które mają rozwiązany ten problem i zainwestuj bo inaczej wyrzucisz pieniądze w błoto. Skoro nie zamierzasz stworzyć tam pomieszczenia mieszkalnego przed instalacją urządzenia to zdecydowanie dodatkowe "bajery" jak utrzymanie wody w stanie płynnym są właściwym posunięciem. Ten kolega dobrze radzi odporność na temperaturę to u Ciebie podstawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawalbym wylotu reku na poddaszu. To proszenie się o kłopoty z zawilgoceniem wełny i więźby.

 

Jako użytkownik to moge doradzić żebyś brał a) - najtańszy w eksploatacji b) taki gdzie filrty są tanie i dostępne, c) bypass letni. Im prostszy tym lepiej bo moim zdaniem te wentylatory posłużą z 10 lat w ruchu ciągłym i będą do wymiany. Oszczędź kasę na wykończeniówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Poddasze mam nieocieplone, nie ma tam wełny. Poza tym w dwóch kukułkach mam otwory wentylacyjne, zwykłe kratki okrągłe. Więc może z tą wilgocią nie będzie tak źle? Zawsze przez te kratki jakaś wentylacja będzie.

Jaki rodzaj rekuperatorów ma najniższe koszty eksploatacyjne?

ONYX i AIRPACK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...