Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przeróbka pieca na pellet


tufus

Recommended Posts

Witam,

 

Noszę się z zamiarem przerobienia pieca z ekogroszku na pellet (proszę nie pytać dlaczego).

Wiąże się to z wymianom palnika, jeden z forumowiczów zaproponował mi palnik ecofire E+ lub ES+,

Czy ktoś użytkuje te palniki? Czy palnik z funkcją samoczyszczenia to lepszy wybór?

 

http://www.pelletmont.pl/opis_palnik_ecofire%20e_plus.html

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

myślałem nad takim palnikiem :http://www.supergrzanie.pl/piece-palniki-na-pellet.html do wymiennika żeliwnego kotła olejowego valiant-a, jednak ze względu na zakup większej ilości węgla czeskiego odłożyłem projekt w czasie (wymiennik stoi), jest jeszcze: http://www.kipi.pl/profile-dzialalnosci/podajniki/2-uncategorised/27-palniki-pelletowe-grupa-1, ten ecofire też rozważałem, na pewno samoczyszczący choć palnik pelletowy nie jest tak "upierdliwy" jak węglowy to jakość peletu jest jaka jest więc lepiej mieć to samoczyszczenie w palniku

 

pozdrawiam RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już masz wybierać to wybierz ES Plus.

Nad konstrukcjami z linków RedEd bym się nie zastanawiał.

Pierwszy to jakaś konstrukcja garażowa, nie znana na rynku, nie wiem jak będzie z serwisem lub częściami zamiennymi.

Kipi wypłynął w tym roku na rynek i może mieć problemy wieku dziecięcego, chyba że lubisz być testerem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwszy miałem testowo w ubiegłym roku zamontowany na sterowniku Key,

tak to wyglądało u mnie w miejscu montażu retorty:

sterownik pellet.jpgpalnik pellet2.jpgna zewnątrz kotła.jpgmonitoring pellet.jpg

ps. na wykresie to tylko monitoring z innego stera, chodzi podgląd na działanie- zapalarka, dogrzanie, wygaszenie, te trendy widać, nieprawdziwe jest pokazanie temp. cwu i palnika, prawdziwy trend temp. c.o., ale deczko zaniżony (montaż czujnika w innym miejscu), prawdziwe t.spalin, nieprawdziwe pokazanie spalania, bo symulowane przez inny sterownik na podstawie jego pracy. To samo-czyszczenie fajnie wyglądało.

 

prosty w serwisowaniu, łatwy do rozbiórki, rozwiązania zgłoszone do ochrony patentowej

 

Dodałbym może jeszcze palnik Skiepko, dyr. labo w Łodzi mówił, że bardzo ładnie pracuje i osiąga fajne wyniki.

Ten też wyjściowo na sterowaniu Key

 

 

W każdym razie jak zmieniać, to na taki z czyszczeniem

Edytowane przez Jarecki79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 1 month później...
to mam pytanie czy ta inwestycja przeróbki pieca na pellet się zwróci ?

 

Przelicz koszt opału potrzebnego do wytworzenia tej samej ilości ciepła .. i masz odpowiedź .

Spalanie biomasy jest bardziej ekologiczne od węgla , dbasz nie tylko ochronę środowiska na świecie ale głównie w najbliższym otoczeniu TWOJEGO miejsca zamieszkania .

Zdecydowanie najtaniej ogrzewanie biomasą to spalanie DREWNA .

Kupisz je wszędzie i nie musisz przetwarzać go przemysłowo ... jesteś niezależny od jakiejś FABRYKI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie biomasy jest bardziej ekologiczne od węgla

 

Węgiel można spalać bezdymnie/ekologicznie więc nie wiem czemu taki nacisk z Twojej strony. Może chodzi ci o sposób liczenia CO₂ do atmosfery i rewelacyjne marketingowe 0% dla biomasy. Odnoszę wrażenie że reklama ma większy udział w edukacji. Szkoda że pokazuje jedynie wygodną wersje.

 

A w temacie:

Gizmolec masz świetny kalkulator na http://cieplowlasciwie.pl/ , możesz tam oszacować z dobrym przybliżeniem zapotrzebowanie ciepła dla Twojego domu. A spalać nieekologicznie/nieekonomicznie możesz każdym paliwem jak tylko nie wiesz jak to robić dobrze/poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kocioł został przerobiony. Tzn. zdemontowałem palnik na ekogroszek a zamontowałem na pellet - palnik ecofire es+ (z mechanizmem samoczyszczenia).

Co do kosztów, wypowiem się po sezonie grzewczym, chociaż mam świadomość że może wyjść drożej. Moje odczucia po przeróbce - jest czysto, nie śmierdzi, prawie bez obsługowo (należy dosypać pelettu) sam się rozpali, bardzo mało popiołu, brak spieków. Co do samego palnika to OK, ale sterownik mógłby mieć więcej funkcji. Chodzi mi głównie o funkcje czasowe, ponieważ palnik ma zapalarkę to zwłaszcza w okresach przejściowych chciałbym nastawić w jakim czasie kocioł ma grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów, wypowiem się po sezonie grzewczym, chociaż mam świadomość że może wyjść drożej.

 

Jeśli można to wpisuje się na subskrypcje Twoich komentarzy. Palę w podajniku miałem - nie jest czysto ale dla mnie kotłownia nie jest salonem więc nacisk na to nie jest. Z peletami chyba podobnie do gazu ceny się kształtują i zauważyłem narzekania na jakość ( ale jedynie w prądzie na to nie narzekają).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można to wpisuje się na subskrypcje Twoich komentarzy. Palę w podajniku miałem - nie jest czysto ale dla mnie kotłownia nie jest salonem więc nacisk na to nie jest. Z peletami chyba podobnie do gazu ceny się kształtują i zauważyłem narzekania na jakość ( ale jedynie w prądzie na to nie narzekają).

 

Wiem że kotłownia nie jest salonem. Ale jak Pan zauważy większość projektów (gotowych) ma małe kotłownie ukierunkowane na kotły gazowe. Moja kotłownia jest tak usytuowana że smród i kurz roznosił się po całym domu a po za tym ja nie należę do przeciwników ekogroszku , ale mam go dosyć. Ogólnie jak się budowałem to marzyłem o bezobsługowej kotłowni, ale gazu nie mam i mieć chyba nie będę (spółki gazowe to monopoliści i na wsi gazu nie ciągną bo im się nie opłaca), pompa ciepła, jak się budowałem wyliczyli mi 100 tys. PLN, teraz to tanieje, może w najbliższej przyszłości taką zamontuje, może będą lepsze i tańsze??? Nie twierdzę że pellet jest idealnym rozwiązaniem. Jako że my Polacy lubimy narzekać na wszystko, to też będę narzekał, ale coś w tym jest bo robią Nas na szaro, jesteśmy oszukiwani na składach, ceny opału też są z nieba wzięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na innym forum robiłem niedawno test wilgotności mojego węgla. Ponieważ kupiłem niedawno więc późno a i tak nieźle przemoczony postanowiłem to sprawdzić wyszło mi prawie 16% - wniosek dużo. Nie dało mi spokoju i powtórzyłem z tym pozostałym po poprzednim sezonie - wyszło 10%. Myślałem że tyle nie wyjdzie bo się kurzył mocno. Wniosek wyciągniesz sam.

W narzekaniu staram się znaleźć drugie dno. Czy faktycznie jest powód do narzekań. Z peletem nie miałem jeszcze do czynienia. Jedynie widziałem podobny piec do mojego zasypany peletem z opinią o pozytywnych testach. Ze spalaniem paliw jest więcej obowiązków i większa jest potrzebna rozwaga użytkownika końcowego. Świadomość ma dla mnie większe znaczenie niż rodzaj źródła ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Oczywiście, że tak. Ze swojej strony rekomenduję do palenia pellety najwyższej jakości. Takie właśnie oferuje firma Stelmet. Nasze pellety to produkty wysokiej jakości otrzymywane z drzew iglastych. Do produkcji wykorzystujemy wyłącznie trociny z drzew iglastych (sosna, świerk) które charakteryzują się bardzo dobrą spoistością. Oba z nich posiadają posiadają certyfikat FSC. Pellet Olimp posiada także certyfikat ENPlus A1. Kaloryczność naszych pelletów: Lava - min. 5,3kWh/kg (19MJ/kg), Olimp - min. 5,0kWh/kg (18MJ/kg).

 

W razie pytań służę swoją pomocą.

 

Pozdrawiam

Andrzej Wysocki

eRzecznik pelletów Stelmet

 

 

Dziękuje za wyczerpująca odpowiedz. Interesuje mnie jeszcze , jak jest pakowany i jak należy go przechowywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wyczerpująca odpowiedz. Interesuje mnie jeszcze , jak jest pakowany i jak należy go przechowywać?

 

z tego co przeczytałem to pellet ze stelmetu jest pakowany w worki hermetyczne 25 kg. Najlepiej przechowywać go w tych workach aby nie łapał wilgoci z zewnątrz, która obniża kaloryczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Wiem że kotłownia nie jest salonem. Ale jak Pan zauważy większość projektów (gotowych) ma małe kotłownie ukierunkowane na kotły gazowe. Moja kotłownia jest tak usytuowana że smród i kurz roznosił się po całym domu a po za tym ja nie należę do przeciwników ekogroszku , ale mam go dosyć. Ogólnie jak się budowałem to marzyłem o bezobsługowej kotłowni, ale gazu nie mam i mieć chyba nie będę (spółki gazowe to monopoliści i na wsi gazu nie ciągną bo im się nie opłaca), pompa ciepła, jak się budowałem wyliczyli mi 100 tys. PLN, teraz to tanieje, może w najbliższej przyszłości taką zamontuje, może będą lepsze i tańsze??? Nie twierdzę że pellet jest idealnym rozwiązaniem. Jako że my Polacy lubimy narzekać na wszystko, to też będę narzekał, ale coś w tym jest bo robią Nas na szaro, jesteśmy oszukiwani na składach, ceny opału też są z nieba wzięte.

 

a jakiego pelletu używasz??czemu zrezygnowałeś z ekogroszku?? I jaka jest różnica w kosztach ogrzewania pelletem a ekogroszkiem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...